Partneři portálu O divadle

Mecenáši

26. května 2025

Ahoj vesmíre! (Divadlo Na zábradlí v Planetáriu Praha ve Stromovce)

Divadlo Na zábradlí má již zítra svou druhou letošní premiéru, autorskou inscenaci Ahoj vesmíre! v režii Jana Mikuláška.

Diváci se v ní v prostoru Planetária Praha ve Stromovce zúčastní vědecké konference We Are The Humans 2021, jejímž cílem je shodnout se na znění zprávy určené mimozemským civilizacím.

Vesmírná sonda Pilgrim 1 bude za několik dnů vypuštěna do kosmu. Vědecký tým vedený manželi Lindou a Tomem Goodmanovými pořádá konferenci se záměrem vybrat demokratickým hlasováním za přímé účasti obecenstva obsah zprávy, která má co nejlépe reprezentovat lidskou civilizaci. Jejím obsahem mají být například fotografie zachycující jak výjimečné historické události, tak i běžný život na planetě Zemi. Diváci tak budou přímo konfrontováni s otázkami: „Co o nás chceme bytostem z kosmu vlastně sdělit? A co se o nás nesmí nikdy dozvědět? Můžou nám cizí bytosti mimo sluneční soustavu vůbec rozumět? A rozumíme sami sobě…?”

Při každém představení tak bude do kosmu odeslána zřejmě trochu jiná zpráva.

Autorská inscenace vznikla ve volné inspiraci reálnými pokusy o vytvoření intergalaktické zprávy. Nejznámější z nich je projekt Zlatá deska. Tým vedený astronomem Carlem Saganem v 70. letech vystřelil do kosmu na sondě Voyager pozlacenou gramofonovou desku, která obsahovala komplexní zvukovou i vizuální zprávu o lidstvu. Saganův tým se ovšem rozhodl do obsahu Zlaté desky nezačlenit sebemenší zmínku o stinných stránkách naší historie. O válečných střetech, zločinech a nemocích raději pomlčeli. Fiktivní vědecký tým v inscenaci Ahoj vesmíre! se rozhodl tuto chybu napravit a vybrat i informace o negativních vlastnostech lidské civilizace.

Novinka Ahoj vesmíre! je výsledkem spolupráce s holešovickým Planetáriem, kde se také bude trvale uvádět. Prostor určený k simulaci hvězdné oblohy a dalších vesmírných objektů disponuje největší projekční plochou v České republice. Projekce proto budou výraznou vizuální složkou, která divákům umožní na vlastní kůži zažít například průlet Sluneční soustavou.

Boris Jedinák, spoluator inscenace a dramaturg, popisuje záměr inscenačního týmu: „Jedním z nejsilnějších témat, na které jsme během zkoušení narazili, je téma našeho odkazu – co chceme, aby po lidstvu v daleké budoucnosti zůstalo? Pokud totiž někdy Zlatou desku, kterou se v inscenaci volně inspirujeme, objeví mimozemská civilizace, s největší pravděpodobností to bude ve chvíli, kdy už naše civilizace možná ani bude existovat. Chceme proto diváky vtáhnout do společného rozhodování, jaké z lidských výtvorů nás mají přežít.“

Autoři: Jan Mikulášek, Boris Jedinák a kol., režie: Jan Mikulášek, dramaturgie: Boris Jedinák, scéna a kostýmy: Marek Cpin, hudba: Jan Mikyska

Hrají: Václav Vašák, Vojtěch Vondráček, Barbora Bočková, Kateřina Císařová, Johana Matoušková, Jiří Kniha, Jan Cina, ze: záznamu: Jakub Žáček, Anežka Kubátová, Vincent Vyorálek

Premiéra: 30. června 

Galerie

Mohlo by vás zajímat

23. 5. 2025
Bizarní mezigenerační konflikt – Petr Stach a Miroslav Hanuš zkoumají palčivá témata současné společnosti. Jak se domluvit ve světě, v němž lavička již není lavičkou?
21. 5. 2025
William Shakespeare: Jindřich V. Karel Čapek: Bílá nemoc Molière: Don Juan Edward Albee: Kdopak by se vlka bál Tracy Letts: Srpen v zemi Indiánů Christopher Hampton: Jeden německý život William Shakespeare: Hamlet Anton Pavlovič Čechov: Strýček Váňa Ladislav Stroupežnický: Naši furianti Inscenace jako čistá studánka / Měl Petr Svojtka hrát Hamleta?
19. 5. 2025
Příběh dvou osamělých lidí, kteří se náhodou potkají uprostřed rušného New Yorku
19. 5. 2025
„Nejde mi o výčet dat, ani klíčových událostí, toho je plná wikipedie. Během rozhovorů se pokouším o co nejintimnější sondu do privátního prostoru, prožívání a emocí.”