Partneři portálu O divadle

Mecenáši

30. září 2022

O Vajíčku a Václavu Voskovi

Boris Rösner kdysi vyprávěl, jak velmi byl překvapen, když zjistil, že jeho studenti neznají jméno Václav Voska. Šlo o studenty DAMU, pouhých 20 let po Voskově smrti. Vzpomněla jsem si na to nedávno, když Česká televize vysílala film Želary. Roli rozsahem ne zcela obrovskou, přesto velmi důležitou, hrála v Želarech Jaroslava Adamová. Herečka stejné generace a stejného významu jako Václav Voska – zemřela v roce 2012, ale nedělám si moc velké iluze o tom, kolik lidí ji bude znát za 16 let.

Divadlo uplývá v čase velmi rychle – i proto jsme se rozhodli, že budeme v rubrice To bylo divadlo! připomínat rozhovory, které jsme natočili k DVD, která jsme vydávali. Bylo jich hodně a ty vzpomínky jsou příliš krásné na to, aby se na ně mohli dívat jen lidé, kteří si naše DVD koupili 🙂 A plným právem o nich lze říci: TO bylo divadlo!

Dnes tedy O Vajíčku a Václavu Voskovi, na něhož vzpomínali Jaroslava Adamové, Ludmila Janská a Viktor Preiss, který v samém úvodu řekl: „Václav Voska byl geniální herec, měl TO navíc. To, o co se spousta z nás herců pokouší, ale nikdy na to nebude mít, protože nemá to… asi Boží posvěcení.“ Rozhovory jsme točili ve Viole, bylo léto a bylo fakt příšerné vedro. A Jaroslava Adamová v tom vedru vyprávěla, vtipkovala, pila víno, kouřila jak o závod, měla sarkastické poznámky a krásné zrzavé vlasy. Pro mě to bylo jediné setkání s ní, ale myslím, že na ně nikdy nezapomenu…

Pokud vás zajímá více o zásadních rolích Václava Vosky, moc hezky o něm na OD psala Jitka Neureuterová.

Autorka myšlenky portálu O divadle, majitelka vydavatelství Thespis, které vydalo – s výjimkou Cimrmanů – prakticky všechna DVD s divadlem, která se kdy na českém trhu objevila a je dokonce tím subjektem, který jako první přišel s myšlenkou prodeje záznamu divadelního představení.

Mohlo by vás zajímat

30. 9. 2022
Divadlo Archa se připravuje na předání prostor novému týmu. Činnost Archy vyvrcholí mezinárodní sezónou nazvanou Základy budoucnosti
29. 9. 2022
Divadelní show PLai PRAGUE ukáže, jak umělá inteligence přepsala české dějiny
29. 9. 2022
Mistrovské operní drama o nezdolné víře, oběti a odhodlání