Partneři portálu O divadle

Mecenáši

27. září 2023

O Vajíčku a Václavu Voskovi

Boris Rösner kdysi vyprávěl, jak velmi byl překvapen, když zjistil, že jeho studenti neznají jméno Václav Voska. Šlo o studenty DAMU, pouhých 20 let po Voskově smrti. Vzpomněla jsem si na to nedávno, když Česká televize vysílala film Želary. Roli rozsahem ne zcela obrovskou, přesto velmi důležitou, hrála v Želarech Jaroslava Adamová. Herečka stejné generace a stejného významu jako Václav Voska – zemřela v roce 2012, ale nedělám si moc velké iluze o tom, kolik lidí ji bude znát za 16 let.

Divadlo uplývá v čase velmi rychle – i proto jsme se rozhodli, že budeme v rubrice To bylo divadlo! připomínat rozhovory, které jsme natočili k DVD, která jsme vydávali. Bylo jich hodně a ty vzpomínky jsou příliš krásné na to, aby se na ně mohli dívat jen lidé, kteří si naše DVD koupili 🙂 A plným právem o nich lze říci: TO bylo divadlo!

Dnes tedy O Vajíčku a Václavu Voskovi, na něhož vzpomínali Jaroslava Adamové, Ludmila Janská a Viktor Preiss, který v samém úvodu řekl: „Václav Voska byl geniální herec, měl TO navíc. To, o co se spousta z nás herců pokouší, ale nikdy na to nebude mít, protože nemá to… asi Boží posvěcení.“ Rozhovory jsme točili ve Viole, bylo léto a bylo fakt příšerné vedro. A Jaroslava Adamová v tom vedru vyprávěla, vtipkovala, pila víno, kouřila jak o závod, měla sarkastické poznámky a krásné zrzavé vlasy. Pro mě to bylo jediné setkání s ní, ale myslím, že na ně nikdy nezapomenu…

Pokud vás zajímá více o zásadních rolích Václava Vosky, moc hezky o něm na OD psala Jitka Neureuterová.

Autorka myšlenky portálu O divadle, majitelka vydavatelství Thespis, které vydalo – s výjimkou Cimrmanů – prakticky všechna DVD s divadlem, která se kdy na českém trhu objevila a je dokonce tím subjektem, který jako první přišel s myšlenkou prodeje záznamu divadelního představení.

Mohlo by vás zajímat

26. 9. 2023
Kuchyň – hra Arnold Weskera v režii Michala Dočekala oživí prostor bývalé restaurace
22. 9. 2023
Svoji 32. divadelní sezónu odstartuje Divadlo Bez zábradlí francouzskou komedií Ivana Calbéraca Láska z mládí, v níž hraje hlavní roli Roman Zach, pro kterého je tato inscenace režijním debutem
20. 9. 2023
Příběh o podlosti lidstva a touze po obnově morálního řádu
19. 9. 2023
Jihočeské divadlo startuje sezónu změn i nových začátků