3. prosince 2021

O Vajíčku a Václavu Voskovi

Boris Rösner kdysi vyprávěl, jak velmi byl překvapen, když zjistil, že jeho studenti neznají jméno Václav Voska. Šlo o studenty DAMU, pouhých 20 let po Voskově smrti. Vzpomněla jsem si na to nedávno, když Česká televize vysílala film Želary. Roli rozsahem ne zcela obrovskou, přesto velmi důležitou, hrála v Želarech Jaroslava Adamová. Herečka stejné generace a stejného významu jako Václav Voska – zemřela v roce 2012, ale nedělám si moc velké iluze o tom, kolik lidí ji bude znát za 16 let.

Divadlo uplývá v čase velmi rychle – i proto jsme se rozhodli, že budeme v rubrice To bylo divadlo! připomínat rozhovory, které jsme natočili k DVD, která jsme vydávali. Bylo jich hodně a ty vzpomínky jsou příliš krásné na to, aby se na ně mohli dívat jen lidé, kteří si naše DVD koupili 🙂 A plným právem o nich lze říci: TO bylo divadlo!

Dnes tedy O Vajíčku a Václavu Voskovi, na něhož vzpomínali Jaroslava Adamové, Ludmila Janská a Viktor Preiss, který v samém úvodu řekl: “Václav Voska byl geniální herec, měl TO navíc. To, o co se spousta z nás herců pokouší, ale nikdy na to nebude mít, protože nemá to… asi Boží posvěcení.” Rozhovory jsme točili ve Viole, bylo léto a bylo fakt příšerné vedro. A Jaroslava Adamová v tom vedru vyprávěla, vtipkovala, pila víno, kouřila jak o závod, měla sarkastické poznámky a krásné zrzavé vlasy. Pro mě to bylo jediné setkání s ní, ale myslím, že na ně nikdy nezapomenu…

Pokud vás zajímá více o zásadních rolích Václava Vosky, moc hezky o něm na OD psala Jitka Neureuterová.

Autorka myšlenky portálu O divadle, majitelka vydavatelství Thespis, které vydalo – s výjimkou Cimrmanů – prakticky všechna DVD s divadlem, která se kdy na českém trhu objevila a je dokonce tím subjektem, který jako první přišel s myšlenkou prodeje záznamu divadelního představení.

Mohlo by vás zajímat

2. 12. 2021
Dramatický muzikál Sunset Boulevard vytvořil Andrew Lloyd Webber (Jesus Christ Superstar, Fantom opery, Kočky, Evita a další) společně se svými spolupracovníky, libretisty a textaři Donem Blackem a Christopherem Hamptonem podle slavného oscarového snímku Billyho Wildera z roku 1950, který je dodnes odborníky považován za jeden z nejlepších filmů americké kinematografie. Světová premiéra muzikálu se odehrála v roce 1993 […]
1. 12. 2021
Radim Vizváry a Vanda Hybnerová u příležitosti jeho nedožitých osmdesátin připravují legendární Mim Session
29. 11. 2021
Studenti Divadelní fakulty JAMU se vydali za Hamletem současnosti
24. 11. 2021
Krásná vzpomínka – česká premiéra hudební komedie amerického dramatika Stephena Temperleye o nejhorší operní zpěvačce všech dob.