Původní inscenace Smečka španělského dramatika Jordiho Casanovase vychází ze skutečného případu z roku 2016, který otřásl nejen Španělskem. Jedné letní noci na oslavách v Pamploně se pětice mladíků dopustila násilného činu na osmnáctileté dívce. Následný soudní proces, označovaný jako „La Manada“ neboli smečka, vyvolal mimořádnou pozornost a pomohl redefinovat pojem znásilnění ve španělském zákoně.
Režisérka Adéla Stodolová: „S případem, jaký se odehrál v Pamploně, se profesně setkávám poprvé. Musím říct, že mě ten příběh zasáhl a posunul, znovu mi připomněl, jak důležité je o podobných věcech mluvit. Ten případ nám jako společnosti nastavuje zrcadlo. Ze začátku jsem váhala, jak k dokumentární formě inscenace přistoupit. Původně jsem choreografka, a tak pro mě byla pohybová složka důležitá. Chtěla jsem s ní v inscenaci přirozeně pracovat a tělem vyjádřit to, co slovy nejde. Inspirovala jsem se i samotným názvem Smečka – tím, jak se chová jedinec uvnitř skupiny, jak v davu mizí individualita a nastupují pudy a instinkty. Transformace herců do animální podoby se pro mě stala důležitou vrstvou představení. Celá instalace bude vrstvená a jednotlivé složky – pohyb, hudba, projekce, kostýmy a světlo – se propojí do jednoho celku. Usilujeme o inscenaci, která bude nejen výpovědí, ale i silným smyslovým zážitkem.“
Protagonisté inscenace byli vybráni prostřednictvím open callu. Adéla Stodolová: „Byla jsem velmi překvapená, že se do open callu přihlásily hlavně ženy. Opravdu mě potěšilo, jak všestranně talentovaná je současná mladá generace – herecky, pohybově i výrazově. Výběr jediné představitelky hlavní postavy pro mě byl proto náročný. Nakonec jsme se s divadlem rozhodli, že tuto roli – postavu Ony – ztvární dvě herečky. Hlavní postava se ve scénáři jmenuje Ona, protože dodnes neznáme identitu ženy, na níž byl trestný čin spáchán. Neznáme její jméno, neznáme její tvář.”
Dokudrama Smečka je složeno z výpovědí oběti a obžalovaných. Vypráví nejen cestu všech aktérů do onoho osudného momentu, ale rozehrává také drama sugestivních otázek a nevěrohodných odpovědí v soudní síni. Smečka tak není jen inscenací o konkrétní události, ale také naléhavým svědectvím o tom, jak důležitá je odvaha mluvit o nepřijatelných činech a hledat spravedlnost. Zabývá se těžkými a citlivými tématy, včetně násilí a znásilnění, což může být pro diváky náročné. Tvůrčí tým ARCHY+ proto od začátku spolupracuje s organizací Konsent, která se dlouhodobě věnuje prevenci sexuálního násilí. Vybraná představení budou doplněna o debaty diváků s tvůrci a odborníky.
Markéta Brabcová, expertka Konsentu a koordinátorka projektů Respekt je profi a Respekt je sexy: „Konsent v rámci příprav představení Smečka poskytuje hercům i herečkám, divadelnímu personálu i širšímu týmu odbornou podporu, týkající se zejména uchopení a komunikace citlivých a náročných témat, ale také širších společenských souvislostí problematiky sexualizovaného násilí a jeho dopadů v české společnosti. Výstupem spolupráce Konsentu na inscenaci Smečka jsou podklady pro studující vyšších ročníků středních škol, kteří a které představení Smečka v rámci studia navštíví – tak, aby k tématu sexualizovaného násilí, které Smečka zobrazuje, mohli vést s vyučujícími respektující diskuzi a zaměřili se na význam prevence sexuálního násilí ve společnosti. Konsent pro vyučující připravuje metodické podklady na jednu vyučovací hodinu, během které se budou tématu představení se studujícími citlivě a smysluplně věnovat. Zástupkyně Konsentu se také zapojí do debat a diskuzí, které budou po vybraných představeních následovat.”
Autor: Jordi Casanovas, překlad a dramaturgická spolupráce: Petr Gojda, režie a choreografie: Adéla Stodolová, pohybová spolupráce: Linda Rančáková, videoinstalace: Tereza Vejvodová, light design: Lukáš Klíma, kostýmy: Alexandra Gnidiak, hudba: Gertie Adelaido
Hrají: Karolína Lea Nováková, Klára Tilcerová, Matěj Pour, Adam Královič, Kristián Laštovka, Tomáš Sedláček, Štěpán Tuček
Premiéra: 30. dubna
Konsent se věnuje prevenci sexuálního obtěžování a sexualizovaného násilí. Svými workshopy cílí na žactvo a studující základních a středních škol (od 13 let), na vysokoškolské studující i vyučující, na rodiče a pečující osoby, táborové vedoucí, zaměstnance institucí i firem, personál v barech a klubech i na další osoby. V prevenci se Konsent dále věnuje organizaci osvětových kampaní, prosazování systémových změn zaměřených na zlepšení postavení obětí sexualizovaného násilí i na vzdělávání v oblasti vztahové a sexuální výchovy. „Počet případů znásilnění ohlášených na policii z celkového počtu případů znásilnění se pohybuje okolo 7 %, to znamená, že velká většina případů zůstává nehlášených,“ připomíná Markéta Brabcová neradostnou statistiku.





