Partneři portálu O divadle

Mecenáši

24. července 2024

2:22 Duchařský příběh (Činoherní klub)

V Činoherním klubu bude od pátku strašit. Divadlo uvede v české premiéře hit West Endu ověnčený Cenou Laurence Oliviera

Činoherní klub zahájí novou sezónu premiérou světově úspěšné hry britského dramatika Dannyho Robinse 2:22 – Duchařský příběh v režii Braňa Holička. Vztahovým thrillerem od autora populárních a oceňovaných podcastů BBC Uncanny a The Battersea Poltergeist.

Jenny a Sam rekonstruují starý dům, do něhož se, i s malým dítětem, čerstvě nastěhovali. První noci v neznámém prostředí jsou lehce děsivé. Jenny je přesvědčená, že každou noc přesně ve 2:22 se v dětském pokoji ozývají kroky – někdo chodí okolo postýlky. Sam, vědec, je ochotný připustit pouze to, že cokoli může být slyšet, se dá jednoznačně rozumně vysvětlit. Kolaudační večírek, na který dorazí jejich kamarádka Lauren se svým partnerem Benem, prověří vztahy všech zúčastněných. Tahle noc vrhne světlo na jejich obavy a strachy a dost možná zpochybní všechno, o čem byli doposud přesvědčení, protože se rozhodnou zůstat vzhůru až do 2:22…

Čemu věříte vy? A máte odvahu zjistit pravdu?

Prvním impulzem k napsání hry pro Dannyho Robinse bylo, když se mu kamarádka svěřila, že viděla ducha – a to, jak diametrálně odlišně na toto zjištění reagovali ostatní. Rozsáhlé rešerše ke hře pak vytvořily základ taky pro Dannyho duchařské podcasty.

Napínavý thriller 2:22 – Duchařský příběh, u jehož sledování nezáleží na tom, je-li člověk spíš skeptik, nebo na duchy opravdu věří, měl premiéru v srpnu 2021 v Noël Coward Theatre na londýnském West Endu. Inscenace se okamžitě stala hitem a získala i dobré ohlasy kritiků.

K tomu, co ho chytlo právě na hře 2:22 – Duchařský příběh, říká režisér Braňo Holiček: „Za prvé si myslím, že je ta hra skvěle napsaná. A to, co mě na ní strašně zaujalo, je střet těch dvou pohledů na svět – jednoho naprosto racionálního, skeptickýho a druhýho, kterej připouští existenci něčeho, co nás přesahuje. Ve výsledku ta hra není tolik o tom, jestli v tom domě straší nebo ne, nebo jestli duchové existujou nebo ne. A to mi na tom přišlo strašně zajímavý. Tohle celý se řeší na půdorysu běžnýho manželskýho vztahu. Klade si to otázku, jaký to je žít s někým, u koho máš najednou pocit, že mu úplně hráblo, protože věří něčemu, co není vědecky podložitelný. A naopak.“

Detail inscenace v rubrice Kdo jste to viděl?

Další premiéry sezóny 2023/24

Černá komedie amerického dramatika Joshuy Harmona Significant Other o tom, jak je těžké najít toho pravého partnera pro život, když jste gay, single a vaše “nejky” vás jedna po druhé zvou na rozlučky se svobodou, byla úspěšně uvedena v roce 2015 Off-Broadway a v roce 2017 se přesunula na Broadway. Inscenaci hry v režii Terezy Říhové Činoherní klub uvede v české premiéře v lednu 2024.

Režisérka Tereza Říhová: „Těším se na příležitost setkat se s hrou, která ačkoli řeší vážné téma, činí tak s humorem a nadsázkou. Hra nabízí krásné příležitosti pro sedmero herců. A o to více se na spolupráci s Činoherním klubem těším, jelikož toto divadlo je pro mne synonymem hereckého divadla.”

V inscenaci budou hrát: Jana Břežková, Jakub Burýšek, Sandra Černodrinská, Marta Dancingerová, Markéta Stehlíková, Václav Šanda a Viktor Zavadil.

Autorská inscenace Beaty Parkanové Milá Evičko, milý Luďku vzniká přímo pro Činoherní klub (premiéra v březnu 2024). Filmová režisérka a scenáristka vychází z dochované korespondence svých prarodičů a z deníků dědečka, které si na sklonku života vedl v psychiatrické léčebně.

Beata Parkanová: „V hlavní ženské roli Evy se představí Daniela Kolářová, Lucie Žáčková a Romana Widenková, v hlavní mužské roli Luďka Martin Finger. Na otázku, proč ženu hrají tři herečky a muže jen jeden herec ráda s úsměvem odpovídám, že zatímco žena se vyvíjí, muž se otáčí. A doufám, že toto mé rozhodnutí v obsazení objasní i sama hra, která je o tom nejzákladnějším, o čem jde hrát – o lásce v dobrém i zlém v jednom celoživotním manželství.”

Umělecký šéf Činoherního klubu Martin Finger k začínající sezóně: „Pokračujeme v naplňování našeho dlouhodobého konceptu. Jednak v připravovaných inscenacích definitivně zakotví na jevišti Činoherního klubu nové herecké tváře. Dále s námi bude opět spolupracovat řada umělců, kteří v našem divadle ještě nepracovali a se kterými se, doufejme, nesetkáme naposledy. Letošní 59. sezóna předznamenává, jak navázáním spolupráce s renomovanými osobnostmi, tak autorskými počiny, příští jubilejní sezónu, ve které oslavíme 60 let existence Činoherního klubu a bude nás v ní čekat nejedno překvapení.“ 

Mohlo by vás zajímat

10. 7. 2024
DEKKADANCERS a Česká filharmonie chystají premiéru hudebně-taneční inscenace s Jiřím Lábusem
8. 7. 2024
Zámek Žďár nad Sázavou se v polovině července promění ve svět současného tance, pohybového divadla a nového cirkusu. Letos na něj dorazí umělci z Portugalska, Francie, Německa, Česka, Španělska, Itálie, Slovenska, i Japonska
26. 6. 2024
Jedenáct inscenací, čtyři dny, jeden velký zážitek v Liberci
24. 6. 2024
141. sezóna Divadla F. X. Šaldy nese téma: Navzdory