Partneři portálu O divadle

Mecenáši

20. června 2024

7. ročník Bazaar Festivalu se ptá: Jsme krajina?

Palčivé téma posledních dekád, v době covidové možná ještě aktuálnější, než kdykoliv předtím. Naše příroda.

Jak se toto téma prolíná uměleckým světem a jak na něj reagují inovativní a nezávislí tvůrci ze střední a východní Evropy? 7. ročník tanečního a divadelního Bazaar Festivalu, který se uskuteční v Praze ve dnech 27.–30. srpna 2021 se ptá: Jsme krajina?

“Země střední a východní Evropy zrovna nepatří mezi průkopníky boje proti změně klimatu ani proti místním environmentálním krizím. Může se proto zdát překvapivé, že se současní taneční i divadelní tvůrci z této oblasti těmito otázkami vynálezavě a s vervou zabývají. Jejich úhel pohledu a zpracování tohoto tématu i faktického problému chceme právě letos divákům představit v rámci festivalu. Doufáme, že po loňském online ročníku se konečně sejdeme také reálně a budeme moct nejen sledovat, ale také vášnivě diskutovat, a to jak s umělci, tak i s pozvanými vědci.”, říká dramaturg a umělecký ředitel festivalu, Ewan McLaren.

Program festivalu přináší několik divadelních a tanečních počinů, které by neměly uniknout nikomu, koho tvůrčí divadelní svět zajímá. Zahájení festivalu, které proběhne v pátek 27. srpna v Divadle X10, bude patřit legendární petrohradské experimentální divadelní skupině AKHE Engineering Theatre.

Co je lidstvo ochotno podstoupit pro demokracii? Čeho jsme ochotni se vzdát? Tři muži, tři barely, tři bochníky chleba a labutí píseň současného světa v inscenaci Democracy.

Taneční událostí letošního ročníku bude bezpochyby představení polské choreografky a performerky Agaty Siniarské, aktuálně působící v Berlíně. Její You are safe rozkládá stereotypní představu o ženě – stvořitelce. Tři ženy redefinují ženské tělo a boří představy o jeho objektivizaci. Podmanivý light design, opulentní obrazy krajin na pomezí živého a neživého a poetické přízraky ze světa fauny a flory. Odehraje se v sobotu 28. srpna v PONCI, divadlu pro tanec.

Měli být událostí loňského ročníku. Proto nemohou chybět v programu letního Bazaar Festivalu. Hvězdy slovinské divadelní scény, Leja Jurišić & Marko Mandić, budou konečně spolu a v Praze. Together je vždy jiné a vždy bezprostředně reaguje na své okolí. Dlouho očekávané šestihodinové představení tohoto slovinského dua živě v Praze, v rozlehlé zahradě studia ALTA. Together v outdoorové verzi, výzva, která se již nebude opakovat – a to v neděli 29. srpna, s hvězdami (nejen) nad hlavou.

Festivalová koordinátorka Lucia Šimášková: “Chybět samozřejmě nebude ani tradiční Sobotní Bazaar, který je již od počátku srdcem celého festivalu. Ukázky z právě vznikajících scénických prací uvedeme rovněž v zahradě Studia ALTA. Vůbec poprvé se tak část programu odehraje ve venkovních prostorách. Stejně netradiční je i letní termín, ale chtěli jsme jít maximálně vstříc tomu, abychom nemuseli být online a konečně se potkali na místech, kam divadlo doopravdy patří.”

Je jasné, že závěr léta bude patřit divadlu a tanci!

Galerie

Mohlo by vás zajímat

14. 6. 2024
„Vždycky se mluvilo jen o těžbě a prostředí bylo primárně spojováno s muži, ale každý horník má přece manželku, partnerku, matku, sestru, milenku, dceru…“
28. 5. 2024
Světoznámý dramatik se tak symbolicky vrací na repertoár nezávislé vinohradské scény prostřednictvím další „vaňkovské aktovky“
23. 5. 2024
Studující katedry produkce pražské DAMU letos pořádají výroční 30. ročník festivalu ZLOMVAZ
22. 5. 2024
BodyVoiceBand připravuje na výročí 120. narozenin E. F. Buriana obnovenou premiéru Lásky, vzdoru a smrti