Partneři portálu O divadle

Mecenáši

22. května 2024

Bazaar festival 2020 bude. Ožije na podzim.

Bazaar jako místo hlučných debat a dialogu. Bazaar jako místo výměn a ne nákupů. Bazaar jako neřízené tržiště myšlenek, nápadů, barev a vůní z nejrůznějších koutů Evropy.

Původně se měl pražský divadelní a taneční festival uskutečnit v březnu letošního roku, ale pandemie koronaviru jej odsunula na podzim.  Bazaar Festival se uskuteční ve dnech 20. října až 1. listopadu 2020 v Divadle PONEC, Studiu ALTA, Prostoru39, Divadle ARCHA a v Pražském kreativním centru. Jádro i téma festivalu zůstávají – letošní ročník je věnován superhrdinkám.

Festival se uskuteční v téměř původní podobě, program zaznamenal jen drobné změny. Diváci tak nepřijdou o událost letošního ročníku, kterou je šestihodinová performance TOGETHER slovinského dua Leja Jurišić-Marko Mandić, která proběhne v Divadle ARCHA. O této inscenaci se hovoří jako o tom nejlepším, co za poslední desetiletí na slovinské divadelní scéně vzniklo. Přijměte výzvu, která je riskantní, vtipná, dojemná a lidská, ale také přehnaná a agresivní. Výzvu, která klade jednu z nejzákladnějších otázek – co to znamená být spolu a jak spolu být? Otázka, která v dnešním světě dostala zcela nový rozměr.

Ředitel festivalu Ewan McLaren: „Každá inscenace našeho festivalu nabízí rozdílný, životodárný ponor do světa emocí, které společně sdílíme. Do světa, se kterým potřebujeme být v kontaktu v době, která s sebou nese odloučení a úzkosti. Naše Superhrdinky jsou připravené na to, aby je na cestě do vašich srdcí a představivosti nic nezastavilo! Pracujeme na tom, abyste si z našeho festivalu odnesli maximální divácký zážitek, a zároveň aby proběhl v souladu i s těmi nejpřísnějšími hygienickými opatřeními. Přijďte na Bazaar Festival a užijte si ho s námi!”

Festival odstartuje 20. října v Divadle Ponec poeticko-dokumentární performance Lighter than Woman nezávislé estonské umělkyně Kristiny Norman, která představuje ženy, které se nebály udělat velký krok do neznáma. Jaké to je opustit vlastní zemi i rodinu, abyste se v cizině starali o někoho jiného? Performativní pojetí dokumentu kombinovaného s poetickými a tanečními prvky si pokládá otázky, jakou roli hraje práce pro dosažení šťastného života.

Ve inscenaci Pure gold is seeping out of me, choreografka a performerka Renata Piotrowska-Auffret otevírá aktuální a palčivé téma možnosti mateřství. Jaké jsou podmínky v současném Polsku pro ženy, jejichž cesta k mateřství je o něco složitější? Jakou roli hraje legislativa a stává se role matky pro některé ženy nedosažitelnou? Aerowaves Twenty19 zařadil inscenaci mezi dvacet nejlepších evropských tanečních představení.

V neposlední řadě na programu festivalu nesmí chybět a nechybí ani tradiční Sobotní bazaar, který se uskuteční ve Studiu ALTA a v Prostoru39, kde diváky čeká přehlídka několika ukázek právě vznikajících scénických a tanečních projektů umělců z Gdaňsku, Budapešti, Colorada, Zvolenu, Drážďan a samozřejmě z Prahy. Sobotní program uzavře komponovaný večer složený ze dvou představení progresivních evropských umělkyň, který nese výmluvný název: Noc buřiček.

Program festivalu:

20. 10. | úterý | Slavnostní otevření

20:00 | Kristina Norman (EE): LIGHTER THAN WOMAN (PONEC – divadlo pro tanec)

24. 10. | sobota

20:00 | Renata Piotrowski-Auffret (PL): PURE GOLD IS SEEPING OUT OF ME (PONEC – divadlo pro tanec)

28. 10. | středa | celodenní workshop

10:00 – 18:00 | Zdeňka Brungot Svíteková a spol.: TALKING ABOUT WATCHING (Pražské kreativní centrum)

31. 10. | sobota

15:30 SOBOTNÍ BAZAAR part I | Studio ALTA

Přehlídka několika ukázek právě vznikajících scénických a tanečních projektů

1. Tinka Avramova a Martin Krupa (CZ/USA): SYN JITRA (SON OF THE DAWN)

2. ME-SA / Martina Hajdyla Lacová (SK/CZ): MOMENTUM

Diskuse po ukázkách bude veden Ewanem McLarenem

18:00 SOBOTNÍ BAZAAR part II | Prostor39

3. Anna Biczók & Ula Zerek (H/PL): PAVLOVA RECIPE – stage: healing

4. the guts company (D): MACHT#2 – the skin

Diskuse po ukázkách bude veden Ewanem McLarenem

20:00 | NOC BUŘIČEK

Agata Siniarska (PL): BLINDSIGHT part 2: the soft act of killing

Zrinka Užbinec (HR): EXPLODED GOO (Prostor39)

1.11. | neděle | WORKSHOP

TALKING ABOUT WATCHING | konečné sezení – zpětné vazby (Pražské kreativní centrum)

1.11. | neděle | UDÁLOST ROKU

16:00 – 22:00 | Leja Jurišić-Marko Mandić (SI): TOGETHER (Divadlo ARCHA)

Vstupenky na všechna představení a kompletní program jsou dostupné na GoOut a na www.bazaarfestival.cz.

Galerie

Mohlo by vás zajímat

10. 5. 2024
Nadační fond Magdaleny Kožené připravuje nabitý program 8. ročníku celostátního festivalu ZUŠ Open
9. 5. 2024
Na jeviště Městského divadla Kladno míří další světový hit
2. 5. 2024
Ekologie, hledání identity, rozdělená společnost a rodinné vztahy. Dva tituly známé a dva neznámé. V sezóně 24/25 uvede Divadlo Petra Bezruče pod uměleckým vedením Jana Holce Ibsenovo drama Nepřítel lidu, adaptaci novely Viktora Dyka Krysař a v českých premiérách řecké drama Janise Mavritsakise Slepá skvrna a hru kanadského dramatika Jordana Tannahilla s názvem Pozdě příchozí. […]
27. 4. 2024
Petra Nesvačilová a Iva Pazderková poprvé spolu na jevišti