Partneři portálu O divadle

Mecenáši

2. prosince 2023

Bazaar festival 2020 bude. Ožije na podzim.

Bazaar jako místo hlučných debat a dialogu. Bazaar jako místo výměn a ne nákupů. Bazaar jako neřízené tržiště myšlenek, nápadů, barev a vůní z nejrůznějších koutů Evropy.

Původně se měl pražský divadelní a taneční festival uskutečnit v březnu letošního roku, ale pandemie koronaviru jej odsunula na podzim.  Bazaar Festival se uskuteční ve dnech 20. října až 1. listopadu 2020 v Divadle PONEC, Studiu ALTA, Prostoru39, Divadle ARCHA a v Pražském kreativním centru. Jádro i téma festivalu zůstávají – letošní ročník je věnován superhrdinkám.

Festival se uskuteční v téměř původní podobě, program zaznamenal jen drobné změny. Diváci tak nepřijdou o událost letošního ročníku, kterou je šestihodinová performance TOGETHER slovinského dua Leja Jurišić-Marko Mandić, která proběhne v Divadle ARCHA. O této inscenaci se hovoří jako o tom nejlepším, co za poslední desetiletí na slovinské divadelní scéně vzniklo. Přijměte výzvu, která je riskantní, vtipná, dojemná a lidská, ale také přehnaná a agresivní. Výzvu, která klade jednu z nejzákladnějších otázek – co to znamená být spolu a jak spolu být? Otázka, která v dnešním světě dostala zcela nový rozměr.

Ředitel festivalu Ewan McLaren: „Každá inscenace našeho festivalu nabízí rozdílný, životodárný ponor do světa emocí, které společně sdílíme. Do světa, se kterým potřebujeme být v kontaktu v době, která s sebou nese odloučení a úzkosti. Naše Superhrdinky jsou připravené na to, aby je na cestě do vašich srdcí a představivosti nic nezastavilo! Pracujeme na tom, abyste si z našeho festivalu odnesli maximální divácký zážitek, a zároveň aby proběhl v souladu i s těmi nejpřísnějšími hygienickými opatřeními. Přijďte na Bazaar Festival a užijte si ho s námi!”

Festival odstartuje 20. října v Divadle Ponec poeticko-dokumentární performance Lighter than Woman nezávislé estonské umělkyně Kristiny Norman, která představuje ženy, které se nebály udělat velký krok do neznáma. Jaké to je opustit vlastní zemi i rodinu, abyste se v cizině starali o někoho jiného? Performativní pojetí dokumentu kombinovaného s poetickými a tanečními prvky si pokládá otázky, jakou roli hraje práce pro dosažení šťastného života.

Ve inscenaci Pure gold is seeping out of me, choreografka a performerka Renata Piotrowska-Auffret otevírá aktuální a palčivé téma možnosti mateřství. Jaké jsou podmínky v současném Polsku pro ženy, jejichž cesta k mateřství je o něco složitější? Jakou roli hraje legislativa a stává se role matky pro některé ženy nedosažitelnou? Aerowaves Twenty19 zařadil inscenaci mezi dvacet nejlepších evropských tanečních představení.

V neposlední řadě na programu festivalu nesmí chybět a nechybí ani tradiční Sobotní bazaar, který se uskuteční ve Studiu ALTA a v Prostoru39, kde diváky čeká přehlídka několika ukázek právě vznikajících scénických a tanečních projektů umělců z Gdaňsku, Budapešti, Colorada, Zvolenu, Drážďan a samozřejmě z Prahy. Sobotní program uzavře komponovaný večer složený ze dvou představení progresivních evropských umělkyň, který nese výmluvný název: Noc buřiček.

Program festivalu:

20. 10. | úterý | Slavnostní otevření

20:00 | Kristina Norman (EE): LIGHTER THAN WOMAN (PONEC – divadlo pro tanec)

24. 10. | sobota

20:00 | Renata Piotrowski-Auffret (PL): PURE GOLD IS SEEPING OUT OF ME (PONEC – divadlo pro tanec)

28. 10. | středa | celodenní workshop

10:00 – 18:00 | Zdeňka Brungot Svíteková a spol.: TALKING ABOUT WATCHING (Pražské kreativní centrum)

31. 10. | sobota

15:30 SOBOTNÍ BAZAAR part I | Studio ALTA

Přehlídka několika ukázek právě vznikajících scénických a tanečních projektů

1. Tinka Avramova a Martin Krupa (CZ/USA): SYN JITRA (SON OF THE DAWN)

2. ME-SA / Martina Hajdyla Lacová (SK/CZ): MOMENTUM

Diskuse po ukázkách bude veden Ewanem McLarenem

18:00 SOBOTNÍ BAZAAR part II | Prostor39

3. Anna Biczók & Ula Zerek (H/PL): PAVLOVA RECIPE – stage: healing

4. the guts company (D): MACHT#2 – the skin

Diskuse po ukázkách bude veden Ewanem McLarenem

20:00 | NOC BUŘIČEK

Agata Siniarska (PL): BLINDSIGHT part 2: the soft act of killing

Zrinka Užbinec (HR): EXPLODED GOO (Prostor39)

1.11. | neděle | WORKSHOP

TALKING ABOUT WATCHING | konečné sezení – zpětné vazby (Pražské kreativní centrum)

1.11. | neděle | UDÁLOST ROKU

16:00 – 22:00 | Leja Jurišić-Marko Mandić (SI): TOGETHER (Divadlo ARCHA)

Vstupenky na všechna představení a kompletní program jsou dostupné na GoOut a na www.bazaarfestival.cz.

Galerie

Mohlo by vás zajímat

16. 11. 2023
“Bude to nejpříšernější propadák sezóny,” říkal zdrceně Edmond Rostand přátelům po generální zkoušce na svého Cyrana z Bergeracu. Bylo mu 29 let, měl za sebou úspěšnou sbírku básní a několik méně úspěšných divadelních her. K uvedení Cyrana si s Coquelinem, velkým hercem své doby, najali Divadlo u brány Svatého Martina, které nepatřilo pod žádného mocného […]
16. 11. 2023
U maloměšťáků bude veselka! Brecht v režii DAMU
16. 11. 2023
Choreograf Youri Vámos: „I za pohádkovým vyprávěním je třeba hledat smysl a význam.“ / Scénograf Daniel Dvořák: „Míříme ke stejnému cíli jako generace před námi: naplnit novými emocemi pojem krása.“
15. 11. 2023
„Když narazí kosa na kámen, létají jiskry až do oblak.“