Partneři portálu O divadle

Mecenáši

11. září 2024

Bazaar Festival 2023

Devátý ročník tanečního a divadelního festivalu přivítá návštěvníky poslední březnový víkend

Závěr března už začíná tradičně patřit nezávislé scéně progresivních umělců ze střední a východní Evropy. Devátý ročník tanečního a divadelního Bazaar Festivalu se uskuteční ve dnech 23. až 26. března na vícero místech v Praze. Po dlouhém a omezujícím covidovém období a rok od ruské invaze na Ukrajinu otevírá Bazaar téma péče a publikum nabádá: Postarejme se! Otázkou ale je, o koho či o co. A umíme dostatečnou péči věnovat i sami sobě? Nebo jen potřebujeme, abychom měli za každou cenu stále vše ve svých rukou a pod kontrolou?

Od roku 2020 jako by nebyl čas k oddechu. Celý svět řeší otázky spojené s vlastní existencí, bezpečím, zdravím či budoucností nás i planety, mnohem intenzivněji než kdy dříve. Poté, co lidé měli obrovskou potřebu pečovat o své nejbližší, upírá se nyní pomoc především k Ukrajině.

Možná i proto v současné době mezi středoevropskými a východoevropskými tvůrci prudce stoupá zájem o zpracování tématu pomoci a péče – proto se tvůrčí tým Bazaar Festivalu letos rozhodl přizvat umělce, kteří na péči nahlíží z různých úhlů pohledů. Ať už je to péče o druhé, o sebe sama nebo také pocit, že něco máme ve svých rukou a této moci se nechceme vzdát.

Umělecký ředitel a dramaturg festivalu, Ewan McLaren: „Každý ročník našeho festivalu bere diváky na divokou jízdu, ale nezávislé taneční a divadelní osobnosti jsou také zvídavá a citlivá skupina. Svěřte se do jejich péče, trošku to zamrazí, ale rozhodně budete v dobrých rukou.“

Bazaar Festival začne v PONCI tam, kde těsně před pandemií před třemi lety skončil. Zahájení festivalu bude patřit nezávislé estonské umělkyni Kristině Norman, která svou inscenaci měla představit již v rámci 6. ročníku festivalu. Covid ale rozhodl jinak a její dílo Lighter than Woman je nyní paradoxně aktuálnější než kdy jindy. Kristina představuje ženy, Ukrajinky, které se nebály udělat velký krok do neznáma. Jaké to je opustit vlastní zemi i rodinu, abyste se v cizině starali o někoho jiného? Performativní pojetí dokumentu kombinovaného s poetickými a tanečními prvky si pokládá otázky, jakou roli hraje práce pro dosažení šťastného života.

Zcela jinak vypadá péče u sebeironického estonského tria Epnera, Kangra a Ulfsaka (ex-legendární Theatre NO99), kteří uvedou událost letošního festivalu, inscenaci s názvem Workshop. Tři muži na scéně, kteří vše umí, všude byli, všechno znají, vše mají ve svých rukou. Nebo je to jinak?

První jarní víkend toho ale přinese mnohem více. Páteční večer bude patřit dvěma ženským sólům, slovence Evě Urbanové a izraelské umělkyni Roni Chadash. Zatímco Chadash se ptá, nakolik jí její vlastní tělo patří, Urbanová rozhodně ukazuje, že zcela! Očekávat lze přesný pohyb, citlivé choreografie a jedinečné výkony.

V průběhu nedělního odpoledne vezme účastníky Zden Brungot Svíteková na participativní exkurzi . tektoparty, která propojuje geologické a umělecké disciplíny a aktivuje nové pohledy na fungování našeho těla, těla společnosti a těla Země.

Devátý ročník Bazaaru uzavře v PONCI svým work-in-progress Ran Jiao & Company s dílem Spider, Turtle, We, jehož zárodek se objevil na loňském Sobotním Bazaaru a sklidilo značně pozitivní ohlas.

Kromě samotných inscenací a ukázek je připraven i pětidenní workshop pod vedením Bushe Hartshorna, specialisty na nenásilnou komunikaci a přijímání a dávání zpětné vazby. Workshop je určen profesionálům z oblasti kultury, ale i širší veřejnosti se zájmem o toto téma.

Tradiční Sobotní Bazaar

Návštěvníci budou mít opět příležitost zhlédnout ukázky právě vznikajících děl tanečních i divadelních umělců a umělkyň působících ve střední Evropě. Sobotní Bazaar si zakládá na přímém a aktuálním dialogu s právě vznikajícím dílem, které se ještě s divákem v mnoha případech nesetkalo. I letos se bude jednat o široký záběr témat a přístupů dvou českých a dvou zahraničních tvůrčích uskupení.

Termín: 23. – 26. března
Kde: PONEC – divadlo pro tanec, Divadlo X10, Alfred ve dvoře, Pražské kreativní centrum

Mohlo by vás zajímat

10. 9. 2024
Absolventskou inscenaci studentů režie, dramaturgie a herectví Katedry činoherního divadla DAMU uvádí Divadlo DISK ve spolupráci s Městskými divadly pražskými
9. 9. 2024
Tímto tanečním dílem uzavírá choreograf Václav Kuneš pomyslný triptych, jehož součástí jsou dvě předchozí inscenace, EVER a WHERE. Tyto tři inscenace na sebe, nejen časově, navazují a vytváří komplexní dílo EVER Y WHERE. „Proč hledat smysl věcí taneční inscenací? Proč ne.“ Choreograf a umělecký ředitel souboru 420PEOPLE Václav Kuneš: „Otázka ‘proč’ je možná naše první […]
5. 9. 2024
Činoherní klub oslaví 60. sezónu hned čtyřmi premiérami, z nichž první budou Gogolovi Hráči
3. 9. 2024
Národní divadlo moravskoslezské – Proměny a konstanty