Partneři portálu O divadle

Mecenáši

21. června 2024

Benešův posel (D21)

D21 před premiérou další autorské inscenace, tentokrát „O Benešovi“

Pražská nezávislá scéna Divadlo D21 se po dvou letech vrací ke spolupráci, která stála za úspěchem inscenace Emil čili o Háchovi. Ta loni získala prestižní Cenu Marka Ravenhilla pro nejlepší inscenaci současného textu. Osvědčenou tvůrčí dvojici Jakub Vašíček & Tomáš Jarkovský opět doplní scénograf Karel Czech a hudebník Daniel Čámský.

Jakub Vašíček: „Dvacet let po pádu komunismu bylo v českých zemích 63 ulic a náměstí pojmenovaných po Edvardu Benešovi. Je to moc nebo málo…?”

Dva roky poté, co vznikla oceňovaná inscenace o Emilu Háchovi, se tvůrci vracejí do tematicky spřízněných vod soudobých českých a evropských dějin. Jak název napovídá, Benešův posel bude na „Emila“ lehce navazovat… Oním Benešem v názvu není nikdo jiný, než druhý československý prezident a diplomat Edvard Beneš, jeho poslem pak ministr sociálních věcí Jaromír Nečas.

Zahajovací zkouška proběhla ve čtvrtek 2. března, premiéra se uskuteční 3. dubna, dalo by se tedy říci, že projekt vzniká v rekordně krátkém čase. V hereckém obsazení se kromě členů souboru – Petra Pochopa v roli Edvarda Beneše, Hany Mathauserové, Ivany Huspekové (dříve Machalové) a Daniela Čámského, objeví také milý host. V roli klíčové postavy „Mnichovské dohody“ Jaromíra Nečase hostuje poprvé v historii D21 člen činohry Národního divadla Ondřej Pavelka.

„Dva týdny před Mnichovem jsem byl zavolán prezidentem Benešem z jeho úřadu. Vzpomínám si, jak jsem byl šokován naším rozhovorem při této příležitosti a trvalo několik minut, než jsem se vzpamatoval.“ (Jaromír Nečas)

S poněkud kontroverznějším a na posouzení výrazně složitějším tématem se dramaturg a autor Tomáš Jarkovský s režisérem Jakubem Vašíčkem potýkají zodpovědně, ale také se svým nezaměnitelným smyslem pro humor. Jak vyplývá z příprav i ze zkoušek, obě inscenace bude mnohé spojovat, na rozdíl od Emil čili o Háchovi se s ohledem na omezené historické prameny diváci dočkají větší dávky fikce.

Inscenace je druhou premiérou letošní sezóny D21 s podtitulem Amputace srdce. Půjde o vůbec první divadelní zpracování tzv. Nečasovy mise, kdy ministr odjel 15. září 1938 do Paříže, kde tlumočil Benešovu ochotu vzdát se části pohraničního území (mělo být postoupeno zhruba 5 tisíc kilometrů čtverečních českého území, s podmínkou přesídlení až 2 milionů českých Němců do Německa, s tím, že němečtí demokraté a Židé by tu zůstali).

Historik Jan Cholínský: „Tento plán reálný nebyl, vzhledem k tomu, že nebylo možné předpokládat, že by Hitler přistoupil na takové požadavky. S malým územím by měly do Německa odejít až dva miliony Němců. Plán musel být tajný, protože podle tehdejšího československého právního řádu by šlo o velezradu. Ministru Nečasovi by mohlo hrozit doživotí, výjimečně až trest smrti, prezidentu Benešovi by mohlo hrozit sesazení z funkce a neměl by možnost znovu se o ni ucházet.“                                                                                     

Bez zajímavosti rozhodně nebude ani nový kontext, který příběhu Benešova posla propůjčuje současná mezinárodní politická situace. Divadlo D21 má v plánu doplňovat reprízy inscenace o další doprovodné aktivity jako například dramaturgické úvody, besedy s herci a tvůrci nebo „Barové napojení“. Poslední jmenované je novinkou v nabídce divadla – neformální setkání všech účastníků představení po jeho skončení na baru, jehož hlavním účelem je sdílení a prodloužení diváckého zážitku.

Autoři: Tomáš Jarkovský, Jakub Vašíček, režie: Jakub Vašíček, dramaturgie: Tomáš Jarkovský, scéna a kostýmy: Karel Czech, hudba: Daniel Čámský

Hrají: Ivana Huspeková, Hana Mathauserová, Daniel Čámský j.h., Ondřej Pavelka j.h., Petr Pochop

Premiéra: 3. dubna

Mohlo by vás zajímat

20. 6. 2024
Kromě čtyř premiér připravuje Švandovo divadlo mezinárodní spolupráci s divadelníky z Los Angeles, hostování v USA či Kanadě a bude pokračovat v rozvoji nových provozů a budov sloužících scénickému umění
14. 6. 2024
„Vždycky se mluvilo jen o těžbě a prostředí bylo primárně spojováno s muži, ale každý horník má přece manželku, partnerku, matku, sestru, milenku, dceru…“
28. 5. 2024
Světoznámý dramatik se tak symbolicky vrací na repertoár nezávislé vinohradské scény prostřednictvím další „vaňkovské aktovky“
23. 5. 2024
Studující katedry produkce pražské DAMU letos pořádají výroční 30. ročník festivalu ZLOMVAZ