Partneři portálu O divadle

Mecenáši

21. března 2023

Čurda, hrdina jedné prohry

Česká faustovská tragikomedie Davida Jařaba

Byl Karel Čurda nešťastnou obětí neřešitelné situace nebo největším českým zrádcem 20. století? Jedním z nejodvážnějších hrdinných parašutistů nebo proradným gestapáckým ďáblem? Na tyto otázky nelze jednoznačně odpovědět, protože v životě nechvalně známé osobnosti českých dějin byla bezpochyby období, kdy byl jedním, i období, kdy byl druhým. Byla to ale stále tatáž bytost? A pokud ano, co se s ní stalo?

Když se Karel Čurda jednoho rána probudil z temných snů, zjistil, že se přes noc proměnil v jakousi odpornou zrůdu. Měl na sobě rajtky, pod nosem knírek, na nohách lesklé holínky a na dveřích jeho nového bytu bylo na cedulce napsáno: Karl Jerhot. Velmi se tomu podivil, ale své nové identitě se neprotivil. Přijal ji. Jako kdysi býval Karlem Čurdou, stal se pak Karlem Jerhotem.

Martin Donutil v roli Karla Čurdy a Robert Mikluš v roli švejkovského čističe bot Juráčka. Nová česká faustovská tragikomedie režiséra a dramatika Davida Jařaba, která začíná na prknech divadla Rokoko a končí na schodišti Petschkova paláce, bývalé nechvalně proslulé ústředny pražského gestapa. Po konci představení v Rokoku se totiž mohou diváci vydat formou audiowalku skutečně do Petschova paláce a zažít tam epilog inscenace.

Atentát na Heydricha má své hrdiny i své zrádce. David Jařab se pokouší porozumět, co přivedlo Karla Čurdu ke skutkům, které stály Čechoslováky více než 250 lidských životů. K inscenaci říká: „Rešerše pramenů byly důkladné, ale nikdy jsem neusiloval o historickou studii. Divadlo má své zákonitosti a vyžaduje jiné uchopení, než třeba literatura faktu. Divadlo potřebuje spíše než informace emoce, aby mohlo do divákovy mysli proniknout a zapůsobit. Proto je i můj Karel Čurda odrazem nejen dobových pramenů, ale i současných úvah o vydělenosti, předurčenosti a cestě k selhání. Nesnažím se ho omlouvat, ale nějak pochopit. Vážně i s ironickou nadsázkou.“

Předkládáme proměny jedné osobnosti, kterou podle jména každý zná, ale málokdo se pokusil hledat příčinu jejího chování.

Více informací o inscenaci:

Mohlo by vás zajímat

6. 3. 2023
„Bohdana Pavlíková a Luboš Veselý jsou na jevišti vždy výtečnými partnery, navíc spolu i v civilu sdílejí jednu domácnost. Jejich společná životní zkušenost i smysl pro humor tak dodává Happy Endu jeho originální a pravdivý punc.”
2. 3. 2023
Jedenáctý ročník mezinárodního setkání studentů vysokých uměleckých škol Gaudeamus Theatrum bude věnován objektovému divadlu
1. 3. 2023
Kopce, kiosek a 21 lidských osudů. Je dítě důvodem ke svatbě? Jak dobrou matkou může být matka nevlastní? Když ženská chce, může se chlap ubránit? A co dluhy? Co když je není z čeho splácet? Jeden rok v Habrůvce, ve vsi, ve které by nechtěl žít nikdo. Ale musí. Co řešíte u piva vy?
24. 2. 2023
Devátý ročník tanečního a divadelního festivalu přivítá návštěvníky poslední březnový víkend