Partneři portálu O divadle

Mecenáši

6. června 2023

Danny Smiřický (Divadlo na Vinohradech)

(Příběhy inženýra lidských duší)

„Bolest z vědomí spousty životů promarněných a blbě ztracených. Ne vlastní blbostí.“

Po Sňatcích z rozumu a Českém románu uzavírá stejný tvůrčí tým vinohradské jevištní výlety do příběhů vývoje moderní české společnosti inscenací opírající se o tvorbu Josefa Škvoreckého.

Věčně zamilovaný, dívky a ženy marně svádějící neúspěšný tenorsaxofonista a posléze autor detektivek Danny Smiřický je Škvoreckého literárním druhým já. Poprvé se objevil jako čerstvý protektorátní maturant v epochálních Zbabělcích, figuroval v řadě povídek, stárl se Škvoreckým v proměnách české společnosti po roce 48 v Tankovém praporu, prožíval turbulence šedesátých let v Miráklu a emigraci do Kanady po okupaci roku 68 v Inženýru lidských duší.

Danny je – stejně jako jeho autor – znamenitý vypravěč, důkladný pozorovatel, vtipný glosátor, velký empatik, celoživotní milovník jazzu, bravurní mistr českého jazyka a muž, který miloval svobodu a dokázal nepodlehnout nikdy žádné ideologii.

Příběhy snílků Bornů a pragmatiků Nedobylů, kteří položili základní kameny české společnosti, Čapka, Scheinpflugové, Masaryka a Pátečníků, kteří budovali étos první republiky, ale také kolaborantů Moravce, Kopeckého, pracujících v žoldu cizích mocností, se v příbězích Danny Smiřického, „bedel a potápek“, dělníků a dělnic, spisovatelů, soudružek a soudruhů, emigrantů i ztroskotanců završují touto inscenací do velkého panoramatu. A opět se také částečně dotýkají paměti Vinohradského divadla.

Více informací o inscenaci:

Mohlo by vás zajímat

2. 6. 2023
Divadlo F. X. Šaldy se vydává na Cestu po Liberci
25. 5. 2023
Divadlo Na zábradlí uvede 16. června poslední novinku své jubilejní 65. sezóny. V české premiéře představí adaptaci románu Lva Nikolajeviče Tolstého Vzkříšení
24. 5. 2023
DEKKADANCERS vstoupí do nové divadelní sezóny spoluprací s významným choreografem Arthurem Pitou. Uvedou Tramvaj do stanice Touha
24. 5. 2023
Na závěr sezóny nastuduje Divadlo Petra Bezruče francouzský text Otec Floriana Zellera