Partneři portálu O divadle

Mecenáši

20. června 2024

Danny Smiřický (Divadlo na Vinohradech)

(Příběhy inženýra lidských duší)

„Bolest z vědomí spousty životů promarněných a blbě ztracených. Ne vlastní blbostí.“

Po Sňatcích z rozumu a Českém románu uzavírá stejný tvůrčí tým vinohradské jevištní výlety do příběhů vývoje moderní české společnosti inscenací opírající se o tvorbu Josefa Škvoreckého.

Věčně zamilovaný, dívky a ženy marně svádějící neúspěšný tenorsaxofonista a posléze autor detektivek Danny Smiřický je Škvoreckého literárním druhým já. Poprvé se objevil jako čerstvý protektorátní maturant v epochálních Zbabělcích, figuroval v řadě povídek, stárl se Škvoreckým v proměnách české společnosti po roce 48 v Tankovém praporu, prožíval turbulence šedesátých let v Miráklu a emigraci do Kanady po okupaci roku 68 v Inženýru lidských duší.

Danny je – stejně jako jeho autor – znamenitý vypravěč, důkladný pozorovatel, vtipný glosátor, velký empatik, celoživotní milovník jazzu, bravurní mistr českého jazyka a muž, který miloval svobodu a dokázal nepodlehnout nikdy žádné ideologii.

Příběhy snílků Bornů a pragmatiků Nedobylů, kteří položili základní kameny české společnosti, Čapka, Scheinpflugové, Masaryka a Pátečníků, kteří budovali étos první republiky, ale také kolaborantů Moravce, Kopeckého, pracujících v žoldu cizích mocností, se v příbězích Danny Smiřického, „bedel a potápek“, dělníků a dělnic, spisovatelů, soudružek a soudruhů, emigrantů i ztroskotanců završují touto inscenací do velkého panoramatu. A opět se také částečně dotýkají paměti Vinohradského divadla.

Více informací o inscenaci:

Mohlo by vás zajímat

14. 6. 2024
„Vždycky se mluvilo jen o těžbě a prostředí bylo primárně spojováno s muži, ale každý horník má přece manželku, partnerku, matku, sestru, milenku, dceru…“
28. 5. 2024
Světoznámý dramatik se tak symbolicky vrací na repertoár nezávislé vinohradské scény prostřednictvím další „vaňkovské aktovky“
23. 5. 2024
Studující katedry produkce pražské DAMU letos pořádají výroční 30. ročník festivalu ZLOMVAZ
22. 5. 2024
BodyVoiceBand připravuje na výročí 120. narozenin E. F. Buriana obnovenou premiéru Lásky, vzdoru a smrti