Partneři portálu O divadle

Mecenáši

4. března 2024

Danny Smiřický (Divadlo na Vinohradech)

(Příběhy inženýra lidských duší)

„Bolest z vědomí spousty životů promarněných a blbě ztracených. Ne vlastní blbostí.“

Po Sňatcích z rozumu a Českém románu uzavírá stejný tvůrčí tým vinohradské jevištní výlety do příběhů vývoje moderní české společnosti inscenací opírající se o tvorbu Josefa Škvoreckého.

Věčně zamilovaný, dívky a ženy marně svádějící neúspěšný tenorsaxofonista a posléze autor detektivek Danny Smiřický je Škvoreckého literárním druhým já. Poprvé se objevil jako čerstvý protektorátní maturant v epochálních Zbabělcích, figuroval v řadě povídek, stárl se Škvoreckým v proměnách české společnosti po roce 48 v Tankovém praporu, prožíval turbulence šedesátých let v Miráklu a emigraci do Kanady po okupaci roku 68 v Inženýru lidských duší.

Danny je – stejně jako jeho autor – znamenitý vypravěč, důkladný pozorovatel, vtipný glosátor, velký empatik, celoživotní milovník jazzu, bravurní mistr českého jazyka a muž, který miloval svobodu a dokázal nepodlehnout nikdy žádné ideologii.

Příběhy snílků Bornů a pragmatiků Nedobylů, kteří položili základní kameny české společnosti, Čapka, Scheinpflugové, Masaryka a Pátečníků, kteří budovali étos první republiky, ale také kolaborantů Moravce, Kopeckého, pracujících v žoldu cizích mocností, se v příbězích Danny Smiřického, „bedel a potápek“, dělníků a dělnic, spisovatelů, soudružek a soudruhů, emigrantů i ztroskotanců završují touto inscenací do velkého panoramatu. A opět se také částečně dotýkají paměti Vinohradského divadla.

Více informací o inscenaci:

Mohlo by vás zajímat

1. 3. 2024
Smetanovský operní cyklus Ostrava 2024 nebo balet Rapsodie Bohemia
1. 3. 2024
Divadlo Na zábradlí v březnu uvede Čechovova Racka v režii Jiřího Havelky
29. 2. 2024
Divák jako spoluautor představení o každodenních liminálních  stavech. Studující KALD zavedou diváky na jeviště i do prostor v okolí Divadla DISK
29. 2. 2024
Juniorský soubor Baletu NdB představí svoji čtvrtou premiéru, tentokrát za účasti mezinárodních choreografů