Partneři portálu O divadle

Mecenáši

16. července 2024

Divadlo D21 – 2023/2024

Divadlo představuje novou sezónu s podtitulem NORMALIZUJ(E)ME SE

Divadlo D21 pořádá 14. září oficiální, i když neformální, zahájení nové divadelní sezóny. Ta se bude točit kolem „normy, normálnosti a normalizovatelnosti, případně kolem potřeby normalizovat druhé či sebe“.

Na nezávislé divadelní scéně v Záhřebské 21 se během této sezóny odehrají tři premiéry, jedna zcela autorská, jedna výrazná adaptace klasické komedie a jedna činoherní aktovka. Chybět nebudou ani dramaturgické úvody před představeními a “barové napojení” po nich.

Ke slovu se dostane také dvojice hereček Hana Mathauserová a Ivana Huspeková, které představí dva nové díly své talk show Komu zvoní Hana.

Divadlo bude pokračovat také v projektu Divadlo školám+ a vzdělávacích aktivitách, které k němu patří (diskuze, tematické tvůrčí dílny…).

Zahájení sezóny proběhne ve čtvrtek 14.9. od šesti večer v prostoru před a pod divadlem, tedy v tzv. garážovém undergroundu. Na komunitní akci zazní živá i reprodukovaná hudba, k dispozici budou občerstvení, stánek a v něm veškeré materiály a informace ze zákulisí divadla.

Dramaturgický plán na sezónu 2023 / 2024

Sezóna, v níž si divadlo chce klást otázky týkající se lidské normálnosti, normalizovatelnosti, ale také potřeby normalizovat, nebo prostě svazovat sebe i druhé konvencí a tím i nesvobodou. Stejně tak bude zkoumat lidskou touhu po svobodě, ať už té vnitřní nebo obecné. Jaká je vlastně cena svobody, pravdy a autenticity? A jakou protihodnotu jsme ochotni za ni nabídnout?

Jiří Ondra: Mein Gott! („Netočte mě zezadu.“)

Pravdivá dokumentární sonda do života dvou nesmrtelných hvězd. Autentická inscenace ze života Karla Gotta a Ivany Trump, celebrit, které na dálku spojoval stejný cíl: jít za svým životním snem. Stejný cíl, dvě různé cesty. Čím si mohou být podobné? Co je nutné udělat, aby se sen stal skutečností? Co má společného Jiří Panzner s Donaldem Trumpem?

Režie: Jiří Ondra, premiéra: 28. října

Šimon Spišák / Moliére: Tartuffláž

Současná variace na slavnou komedii z dob francouzského klasicismu se rozhodně nespokojí s povšechným tématem pokrytectví. Naopak! Tentokrát herci zajdou mnohem dál. Zbaví se nálepek i rýmů, zůstanou však ostré situace, humor a překvapivá pointa. Není náhodou jeden pokrytec pro dnešní svět už trochu málo?

Režie: Šimon Spišák, premiéra: duben 2024

Václav Havel: Vernisáž

Trefná, nadčasová a mírně groteskní aktovka o tom, jaké to je žít život s ksichtem a jaké bez něj. Věra s Michalem mají nádherný život! Jsou šťastní! Mají všechno! Ze Švajcu… Připadají si výjimeční. Když se mají tak skvěle, k čemu tedy potřebují outsidera Bedřicha? Proč si ho pozvali do svého luxusního kvartýru? A co jsou „grumbles“?

Režie: Jakub Šmíd, premiéra: červen 2024

Mohlo by vás zajímat

10. 7. 2024
DEKKADANCERS a Česká filharmonie chystají premiéru hudebně-taneční inscenace s Jiřím Lábusem
8. 7. 2024
Zámek Žďár nad Sázavou se v polovině července promění ve svět současného tance, pohybového divadla a nového cirkusu. Letos na něj dorazí umělci z Portugalska, Francie, Německa, Česka, Španělska, Itálie, Slovenska, i Japonska
26. 6. 2024
Jedenáct inscenací, čtyři dny, jeden velký zážitek v Liberci
24. 6. 2024
141. sezóna Divadla F. X. Šaldy nese téma: Navzdory