Partneři portálu O divadle

Mecenáši

28. května 2024

Divadlo Na zábradlí v září vstoupí do výroční pětašedesáté sezony

Do konce roku představí hudebně-divadelní adaptaci povídek finské autorky Rosy Liksom, v druhé polovině sezony pak uvede jevištní zpracování knihy Dani Horákové a v české premiéře uvede velkolepý Tolstého román Vzkříšení v dramatizaci Armina Petrase

8. září zahájí Divadlo Na zábradlí svou pětašedesátou sezonu. Slavnostní zahájení sezony započne tradičním přeplaváním Vltavy ze Střeleckého ostrova na Smetanovo nábřeží, odkud se zaměstnanci divadla i s diváky přesunou na Anenské náměstí. Následovat bude živé provedení podcastové talkshow Kulisa, ve které herečky Kateřina Císařová a Barbora Bočková vyzpovídají členy souboru i uměleckého vedení divadla a společně tak návštěvníkům představí plány pro nadcházející měsíce. Večer bude program završen stou reprízou legendární inscenace Hamleti Jana Mikuláška a následnou diskuzí s herci.

Jen o několik dní později, v úterý 13. září, čeká Zábradlí stá repríza další oblíbené Mikuláškovy inscenace Požitkáři, kterou rovněž doprovodí následná debata, v tomto případě s dramaturgyní Dorou Štědroňovou a oceňovaným scénografem Markem Cpinem.

Půlkulatá sezona na Zábradlí pak nabídne nespočet netradičních divadelních zážitků, které budou spojovat literární předlohy a silná společenská témata na pozadí každodenních lidských vztahů.

První novinkou sezony bude inscenace Jana Mikuláška a Borise Jedináka Medvěd s motorovou pilou a jiné podivuhodné příběhy, ve které tvůrci divadelně zpracují povídky finské prozaičky Rosy Liksom. Zdánlivě banální životní příhody roztodivných postav plné černého humoru a zdrcující ironie doprovodí kapela složená z herců a dalších zaměstnanců Divadla Na zábradlí pod vedením Vojtěcha Vondráčka.

V druhé polovině sezony bude mít premiéru adaptace knižní publikace novinářky a disidentky Dani Horákové O Pavlovi, v níž chartistka zaznamenává vzpomínky na roky soužití se svým bývalým manželem, filmařem Pavlem Juráčkem. Inscenace mladé režijně-dramaturgické dvojice Anny Klimešové a Petra Erbese tak zároveň na Zábradlí přinese ženskou „odpověď“ na Mikuláškovu inscenaci Juráčkových deníků s názvem Zlatá šedesátá, jež je na repertoáru již od roku 2013.

Spisovatelé Jaroslav Rudiš a Petr Pýcha pro členy souboru Divadla Na zábradlí Petra Čtvrtníčka a Jakuba Žáčka připravují autorskou divadelní hru Skokani.

Poslední měsíc sezony pak bude patřit klíčovému dílu světové literatury, Tolstého Vzkříšení v dramatizaci věhlasného německého režiséra Armina Petrase. Adaptaci několikasetstránkové ostré kritiky ruské společnosti na pozadí milostného vztahu knížete Něchljudova a jeho mladé služky uvede Divadlo Na zábradlí v překladu ředitele Petra Štědroně a v režii Jana Mikuláška.

Rosa Liksom: Medvěd s motorovou pilou a jiné podivuhodné příběhy

Režie: Jan Mikulášek, dramaturgie: Boris Jedinák, scéna a kostýmy: Marek Cpin, hudba: Vojtěch Vondráček

Hraji:́ Jiří Vyorálek, Vojtěch Vondráček, Michal Bednář, Magdaléna Sidonová, Dita Kaplanová, Johana Matoušková, Kateřina Císařová, Lucie Flemrová, Tomáš Pospíšil

Inscenace Jana Mikuláška vychází z povídek finské prozaičky a dramatičky Rosy Liksom, pro které je příznačný černý humor a astronomický nadhled nad zamotanými osudy hlavních postav. Ve svých krátkých, velmi stručných textech nechává promlouvat figury, kterým zpravidla nikdo nenaslouchá a které zůstávají často skryté ve stínu, ve špinavých bočních uličkách nebo na odlehlém, opuštěném venkově. Autorská koláž s výraznou hudební složkou zastoupenou živou kapelou složenou z herců a zaměstnanců Divadla Na zábradlí zachycuje komický, absurdní svět, ve kterém se násilí, alkohol a drogy stávají našim denním chlebem, v němž nikdo netušíme, co přinese další den, a kde nám nezbývá nic jiného, než se nemilosrdným hříčkám osudu smát.

Premiéra: 4. listopadu

Daňa Horáková: O Pavlovi

Režie: Anna Klimešova, dramaturgie: Petr Erbes

Hrají: Anežka Kubátová, Magdaléna Sidonová, Kateřina Císařová, Vojtěch Vondráček, Michal Bednář

Miluju Tě. Miluju Tě. Miluju Tě… Už jsem Ti vlastně řekl, že Tě miluju?

O vrstvách paměti a o různých podobách Pavla Juráčka. O tom, co se vztahem lidí udělá život v malé garsonce v exilu a o mnoha úrovních samoty. O všech nepřítomných, se kterými dennodenně žijeme. O plamenných očích černého myslivce. O čisté a očistné lásce. O péči a pomoci. O Daně.

„Někdy se ptám, jestli mi neubližoval, aby mě chránil. Jestli nechtěl, abych včas utekla, abych vedle něho nepřišla o rozum. A navíc mne poslední dobou zmáhá pocit, že jsme si byli podobnější, než jsem si ochotna připustit.“ – Daňa Horáková

Premiéra: 28. dubna

Lev Nikolajevič Tolstoj / Armin Petras: Vzkříšení

Režie: Jan Mikulášek, překlad: Petr Štědroň, dramaturgie: Dora Viceníková, scéna a kostýmy: Marek Cpin

Hraji:́ Miloslav König, Dita Kaplanová, Jana Plodková, Barbora Bočková, Kateřina Císařová, Václav Vašák, Jiří Černý, Michal Bednář

Po Balzacových Ztracených iluzích uvádí kmenový režisér Jan Mikulášek další adaptaci velké literární předlohy. Vzkříšení je posledním Tolstého románem a zároveň románem, který nejzřetelněji ukazuje na současnost. Začíná v Moskvě 19. století a končí v bezčasí, bez místa, v nicotě. Tam jsou všichni shromážděni: nepochopení, vyplivnutí, bojovníci za spravedlnost. Revoluce a odpor, vášeň, moudrost, nemoc a utopie zde nacházejí své poslední útočiště mezi štěkajícími psy. Rozsáhlé dílo velkého ruského spisovatele mistrovskou formou zachycuje společenskou atmosféru carského Ruska z konce 19. století a zároveň sleduje silný milostný příběh. Na Zábradlí bude uvedeno v divadelní úpravě německého dramatika a režiséra Armina Petrase a v překladu Petra Štědroně.

Premiéra: 16. června

Mohlo by vás zajímat

23. 5. 2024
Studující katedry produkce pražské DAMU letos pořádají výroční 30. ročník festivalu ZLOMVAZ
22. 5. 2024
BodyVoiceBand připravuje na výročí 120. narozenin E. F. Buriana obnovenou premiéru Lásky, vzdoru a smrti
10. 5. 2024
Nadační fond Magdaleny Kožené připravuje nabitý program 8. ročníku celostátního festivalu ZUŠ Open
9. 5. 2024
Na jeviště Městského divadla Kladno míří další světový hit