Partneři portálu O divadle

Mecenáši

28. května 2024

Drak studentům (Drak+)

Divadlo Drak úspěšně odstartovalo projekt Drak+ a získalo podporu z Kreativní Evropy

V sezóně 2022/23 spustilo Divadlo Drak nový projekt věnovaný mladému publiku, Drak+. Jeho součástí je speciální dramaturgická linka čtyř představení, navazujících lektorských programů pro střední školy i seminář pro pedagogy pracující se studenty. Cílové skupině náctiletých se Drak bude věnovat dlouhodobě. Společně s partnery z Norska a Německa totiž uspěl v evropském dotačním programu Kreativní Evropa s tříletým projektem Third Place/Třetí místo.

Stěžejní částí projektu Drak+ je Druhák, celoroční spolupráce se dvěma třídami středních škol z Hradce Králové. Do projektu se zapojili studenti druhých ročníků Gymnázia J.K.Tyla a Střední zdravotnické školy. Ti v průběhu školního roku 2022/23 absolvují celkem šest setkání – úvodní divadelní seminář, tři dopolední představení s navazujícím lektorským programem, debaty s tvůrci a večerní neorganizovaná návštěva divadla, kde se obě zapojené školy sejdou dohromady. Projekt zakončí společný závěrečný happening.

Kromě dvou inscenací z vlastního repertoáru Divadla Drak jsou součástí dramaturgické řady pro náctileté také dva tituly v podání hostujících souborů. Jihočeské divadlo přiveze multimediální inscenaci Invisible Man, za kterou stojí tvůrčí tandem Janek Lesák a Natálie Preslová. Druhým hostujícím souborem pak bude pražské divadlo D21, které se mladým hradeckým divákům představí s inscenací Emil čili O Háchovi, která před nedávnem získala Cenu Marka Ravenhilla pro nejlepší inscenaci současné hry za rok 2021.

Vedoucí produkce Barbora Kalinová: „Inscenacemi Cesta a Antigona se v Draku otevřely dveře i dospívajícím divákům, kteří dlouhodobě považovali Drak za divadlo pro „mateřinky“ a „základky“. Rádi bychom dospívajícímu publiku umožnili se do divadla vracet a vidět představení, která je mohou bavit, řeší témata jim blízká nebo jim umožňují reflektovat vlastní zážitky a emoce. Proto jsme se rozhodli přizvat dva další divadelní soubory a vytvořit programovou řadu čtyř inscenací, které v průběhu jedné sezóny uvedeme na naší scéně v dopoledních reprízách pro školy i ve večerních časech pro veřejnost.“

Divadlo Drak myslí i na pedagogy. Pro ty proběhl na začátku října pilotní dvoudenní akreditovaný seminář Divadlo pro náctileté: Metody rozvíjení divácké gramotnosti dospívajících, pod vedením lektorek Anny Hrnečkové a Jany Nechvátalové. Seminář pedagogům představil divadelní umění jako příležitost k poznání světa i sebe sama, příležitost k diskusi, tříbení názorů, empatii a porozumění, a seznámil je s metodami, jak tuto zkušenost zprostředkovat studentům. Ke všem inscenacím dále lektorské oddělení divadla připravuje metodické a pracovní listy.

Na Drak+ naváže v letech 2023–2026 mezinárodní projekt 3Place: Performing arts as the Third Place for the young audience, který divadlo Drak připravuje společně s norskými partnery Scenekunstbruket, kteří celý projekt vedou, a německým divadlem Junges Ensemble Stuttgart.

Ředitel Divadla Drak Tomáš Jarkovský: „Třetí místo zkoumá scénické umění pro mladé publikum ve třech různých aspektech, kdy každý z partnerů zastupuje jedno z hledisek – za prvé fyzický prostor, kde se kulturní zážitek odehrává, za druhé samotnou uměleckou tvorbu, kterou zaštiťuje v projektu Divadlo Drak, za třetí zapojení mladého publika tak, aby se cítilo být v tvorbě zastoupeno.“

Mohlo by vás zajímat

23. 5. 2024
Studující katedry produkce pražské DAMU letos pořádají výroční 30. ročník festivalu ZLOMVAZ
22. 5. 2024
BodyVoiceBand připravuje na výročí 120. narozenin E. F. Buriana obnovenou premiéru Lásky, vzdoru a smrti
10. 5. 2024
Nadační fond Magdaleny Kožené připravuje nabitý program 8. ročníku celostátního festivalu ZUŠ Open
9. 5. 2024
Na jeviště Městského divadla Kladno míří další světový hit