Partneři portálu O divadle

Mecenáši

7. června 2023

Festival Theatrum Kuks 2022: multižánrová oslava vody a baroka

„Bez těch pramenů by si hrabě Špork postavil letní rezidenci nejspíš někde jinde a lázeňští hosté by tu nikdy neslyšeli ani takt z italské opery, ani notu v podání Šporkovy kapely.“

Multižánrový festival THEATRUM KUKS na konci srpna už po jednadvacáté oživí krásné prostředí kukského údolí. Letošní 21. ročník se uskuteční od 24. do 28. srpna a bude věnován vodě, aby připomněl výročí 330 let od založení lázní Kuks. Diváky čekají divadlo, vážná hudba, tanec na vodě, programy pro děti a mnoho dalších zážitků, včetně barokní hostina s finalistou MasterChefa.

Na začátku byla voda, konkrétně tři prameny vyvěrající ze země na břehu Labe. „Kukská krajina je magická, ale bez vody by se umělecky nerozvinula,“ říká ředitelka festivalu Theatrum Kuks Kateřina Bohadlová, proč je letošní ročník věnován právě vodě a kukským lázním.

Místní léčivé prameny byly jedním ze základních kamenů místa, které se na začátku 18. století stalo kulturním centrem evropského významu, kam přijížděli vystupovat i tvořit velcí umělci své doby.

Kateřina Bohadlová: „Bez těch pramenů by si hrabě Špork postavil letní rezidenci nejspíš někde jinde a lázeňští hosté by tu nikdy neslyšeli ani takt z italské opery, ani notu v podání Šporkovy kapely.“ Festival i další aktivity organizátorů se snaží navazovat právě na tradici Kuksu, který není jen krásnou architekturou se slavnými sochami Matyáše Bernarda Brauna, ale i centrem živé kultury a umění.

V pěti dnech festivalových dnech se návštěvníci mohou těšit na několik inscenací Geisslers Hofcomoedianten, kteří letos slaví 20. narozeniny, a jejichž novinka, nověbarokní muzikál Pudl a pudr, bude mít v Kuksu oficiální premiéru, či divadelní společnost JEDL s inscenací Santini, v níž herci Lucie Trmíková a Miloslav König zkonfrontují slavného barokního architekta s kukským geniem loci.

Lázně Kuks po 330 letech ožijí jedinečnou liquid light show, londýnská tanečnice Andrea Miltnerová předvede unikátní performanci přímo na Labi, dojde i na barokní šansony souboru Ensemble Damian a zpěvačky Aleny Hladké či na koncert Českého saxofonového kvarteta s hostem Davidem Ebenem.

Španělsko-americké duo Cantar alla Viola ve své historicky věrné interpretaci znovuobjeví kouzelné barokní spojení violoncella a ženského hlasu, na své si ale přijdou i děti, pro které zahrají Divadlo Drak, ToyMachine či Filharmoniště. Své speciální Polévkové divadlo bude servírovat Divadlo DNO Jiřího Jelínka, které přiveze i vlastní hosty či oblíbenou dětskou kapelu Bombarďák.

V rámci tradičního výletu do okolí uvaří svou variaci na barokní hostinu finalista oblíbené kuchařské soutěže MasterChef Jakub Borovanský a ožijí místa se zajímavou historií. U Jeschkeho rybníka vystoupí s pohybovou performancí Taxon Tereza Lenerová a spol., v kostele Povýšení svatého Kříže v Choustníkově Hradišti předvede uskupení ANMOEN dialog barokní a současné hudby s názvem Zrození – Zánik – Naděje.

Každý den budou probíhat barokování s inspirativními hosty. Návštěvníci budou mít během festivalu možnost vytvořit si vlastní obraz pomocí staré fotografické techniky modrotisku či namalovat akvarel s Jitkou Nejedlou v kukském plenéru.

Termín: 24.-28. srpna

Program

Mohlo by vás zajímat

2. 6. 2023
Divadlo F. X. Šaldy se vydává na Cestu po Liberci
25. 5. 2023
Divadlo Na zábradlí uvede 16. června poslední novinku své jubilejní 65. sezóny. V české premiéře představí adaptaci románu Lva Nikolajeviče Tolstého Vzkříšení
24. 5. 2023
DEKKADANCERS vstoupí do nové divadelní sezóny spoluprací s významným choreografem Arthurem Pitou. Uvedou Tramvaj do stanice Touha
24. 5. 2023
Na závěr sezóny nastuduje Divadlo Petra Bezruče francouzský text Otec Floriana Zellera