Partneři portálu O divadle

Mecenáši

21. června 2024

Inspirováni tradicí… (105. sezóna Národního divadla moravskoslezského)

V Roce české hudby 2024 zazní na jevištích NDM všech osm dokončených oper Bedřicha Smetany

Národní divadlo moravskoslezské zahajuje 105. sezónu. Diváci uvidí 18 novinek či obnovených premiér: 5 oper, 7 činoherních a 3 baletní inscenace plus 4 nové muzikály. Na repertoáru čtyř souborů zůstává 33 dalších inscenací (35 titulů). Pro sezónu zvolilo divadlo motto Inspirováni tradicí…

Ředitel Národního divadla moravskoslezského Jiří Nekvasil: „Tradice je výzvou k obnovování. Tradici udržujeme tím, že ji rozvíjíme aktuální divadelní tvorbou! Proto jsme zvolili motto Inspirováni tradicí. Vnímáme to jako závazek a hlavně inspiraci pro naše současné živé divadelní konání. Být maximálně současní, kreativní, noví. Inspirováni tradicí nepřeberným množstvím pestrých podob a cest jedné z nejstarších uměleckých forem, kterou nepochybně divadlo je, vytváříme společně jeho živou podobu pro dnešní časy.”

Inspirováno tradicí divadlo připravilo svůj největší projekt této sezóny: Smetanovský operní cyklus Ostrava 2024. Smetanovský operní cyklus bude v Národním divadle moravskoslezském historicky čtvrtý. První realizovalo divadlo v květnu roku 1924, další v letech 1956 a 1984. Při té příležitosti byl pro sezónu 2023/2024 slavnostní sál v Divadle Jiřího Myrona pojmenován po dirigentu Emanuelu Bastlovi (1874–1950), prvním šéfovi opery Národního divadla moravskoslezského (v letech 1919–1927). Právě on totiž stojí i za realizací prvního Smetanovského operního cyklu v Národním divadle moravskoslezském v květnu roku 1924.

Jiří Nekvasil: “Jsme jediné divadlo na světě, které v roce 200. výročí narození a 140. výročí úmrtí Bedřicha Smetany (1824–1884) uvede všech jeho osm dokončených oper ve vlastním nastudování ve dvou časových blocích. Bedřich Smetana otevřel svou operní tvorbou ve druhé polovině 19. století dveře pro další možné cesty současníkům i následovníkům. Součástí cyklu jsou inscenace, které soubor připravuje od roku 2014, tři opery tedy diváci uvidí v obnovených premiérách, čtyři další máme na repertoáru a slavnostní Libuši nabídneme pouze dvakrát v koncertním provedení Janáčkovy filharmonie Ostrava se sólisty a sborem.
První blok zahájíme 2. března 2024, v den 200. výročí skladatelova narození, a potrvá do 10. března. Druhý začne 4. května 2024 a ukončíme jej Libuší v neděli 12. května v den 140. výročí skladatelova úmrtí. Diváci tak budou mít jedinečnou možnost zhlédnout všech osm Smetanových dokončených oper v jasně daném časovém úseku.”

Na konci sezóny 2023/2024 doplní program opery NDM nová inscenace díla Leoše Janáčka Příhody lišky Bystroušky. Jiří Nekvasil: „Opera se vrací do Národního divadla moravskoslezského po třiceti letech od své poslední premiéry a připraví ji společně soubory opery a baletu. Režisérem a zároveň choreografem bude špičkový izraelský tvůrce Itzik Galili. Hudebního nastudování se ujme hudební ředitel opery NDM Marek Šedivý. Touto inscenací si zároveň připomeneme 100. výročí světové premiéry opery.”

Soubor baletu NDM láká (nejen) na nové Čajkovského Labutí jezero. Šéfka souboru Lenka Dřímalová: „Hledali jsme choreografa, který dokáže toto klasické dílo přizpůsobit našemu souboru a menšímu jevišti Divadla Antonína Dvořáka. Volba padla na Youriho Vámose.“

Jiří Nekvasil: „Tvůrčí a inovativní spojení klasického baletu s novým pohledem na starý příběh jsou jeho doménou. Kdo jste viděli u nás Vámosovu verzi Louskáčka (propojení dvou příběhů – Louskáčka s Vánoční koledou Charlese Dickense), víte, o čem to je.”

Balet NDM připraví v sezóně 2023/2024 dvě světové premiéry: první bude večer současných choreografií na skladby českých autorů s názvem Rapsodie Bohemia. Autory budou čeští i zahraniční choreografové různých generací. Do Ostravy opět z Norska přijede pracovat Jo Strømgren.

Lenka Dřímalová: „Přímo u nás a pro nás vytvoří komorní balet Okno – asociativní sled tanečních obrazů pro tanečníky a jednoho herce. Zároveň to bude první baletní inscenace v prostoru malého Divadla ‚12‘ a počítáme také s jejím uváděním jinde u nás i v zahraničí.”

Inspirováni tradicí… přivádí na jeviště klasická díla českého i světového repertoáru. V činohře to bude strhující drama Wiliama Shakespeara Richard III. ve skvělém překladu Martina Hilského a v režii Ivana Krejčího.

Jiří Nekvasil: „Je s podivem, že v našem divadle byla tragédie uvedena pouze jednou, a to v roce 1962 s Jiřím Adamírou (a Radimem Kovalem) v titulní roli. V roce 2024 bude naším Richardem III. Petr Panzenberger. Eurípidova slavná tragédie Médeia byla u nás uvedena jen dvakrát: poprvé v čase druhé světové války s legendární Táňou Hodanovou, v roce 1965 Medeu mistrovsky ztvárnila Zora Rozsypalová. Smělá výzva pro novou Médeiu Petry Kocmanové i hostující tvůrce inscenace; premiéru chystáme na duben 2024 a tragédii budeme uvádět v novém, svěžím překladu.”

Jeden z nejžádanějších mladých českých dramatiků současnosti – Tomáš Dianiška – píše pro činohru NDM autorskou inscenaci na mezigenerační téma s názvem Den zúčtování.

Jiří Nekvasil: „Diváci se mohou těšit také na českou premiéru oceňovaného díla celosvětově populárního amerického dramatika Neila Simona Ztraceno v Yonkers v překladu Pavla Dominika. Příběh se odehrává v roce 1942 v Brooklynu a s humorem vypráví o hledání osobní svobody, o dospívání a lidech, kteří zraňují druhé, protože se jinak neumí bránit brutálnímu světu kolem. Činohra NDM nastuduje i dvě oblíbené komedie: v divadelním prostředí se odehrává Bez roucha Michaela Frayna. S pravdou ve vztazích nejen manželských si až nebezpečně a přesto velmi vtipně zahrává hra Floriana Zellera Pravda.“

Další premiéra, dramatizace díla Kamily Hladké Hornické vdovy, se odehraje v červnu 2024.

Muzikálový soubor NDM pokračuje v uvádění světových děl – sezónu odstartuje 5. října rodinný muzikál Oliver! režiséra Lumíra Olšovského. Premiéru bude mít známé Chicago, posledním velkým muzikálem sezóny budou popové Kinky Boots. Pro příští sezónu chystá soubor i původní komorní dílo pro dva herce v Divadle „12“ – Interview bude mít světovou premiéru na konci listopadu.

Mohlo by vás zajímat

20. 6. 2024
Kromě čtyř premiér připravuje Švandovo divadlo mezinárodní spolupráci s divadelníky z Los Angeles, hostování v USA či Kanadě a bude pokračovat v rozvoji nových provozů a budov sloužících scénickému umění
14. 6. 2024
„Vždycky se mluvilo jen o těžbě a prostředí bylo primárně spojováno s muži, ale každý horník má přece manželku, partnerku, matku, sestru, milenku, dceru…“
28. 5. 2024
Světoznámý dramatik se tak symbolicky vrací na repertoár nezávislé vinohradské scény prostřednictvím další „vaňkovské aktovky“
23. 5. 2024
Studující katedry produkce pražské DAMU letos pořádají výroční 30. ročník festivalu ZLOMVAZ