Partneři portálu O divadle

Mecenáši

4. března 2024

INTRO (DJKT Plzeň)

Plzeňské DJKT o víkendu završilo 2. ročník soutěže INTRO o dosud neuvedený muzikál

Muzikálový soubor Divadla J. K. Tyla nastudoval a 5. a 6. května představil divákům na Malé scéně muzikál, který získal 2. místo v 2. ročníku soutěžního projektu INTRO ’22. Jedná se o poetické dílo Slavík a růže mladého autora Jana Berky, režisérem inscenace byl posluchač DAMU Jan-Jakub Šenkeřík, v hlavních rolích se představili Dušan Kraus a Lucie Pragerová, studentka Konzervatoře Plzeň. Dále diváci na jevišti viděli Jozefa Hruškociho, Soňu Hanzlíčkovou, Stanislavu Topinkovou Fořtovou, Kateřinu Chrenkovou, Pavla Klimendu, Martina Šefla a company složenou ze členů souboru muzikálu a studentek muzikálového zpěvu na plzeňské konzervatoři.

Muzikál Slavík a růže volně vychází ze stejnojmenné předlohy Oscara Wildea a vypráví o dívce Cláře, která se rozhodne získat pro svého milovaného, ale čarodějnicí očarovaného Adama, rudou růži. Květ však může do ruda zbarvit pouze krev slavíka, v něhož se Clara rozhodne s pomocí kouzel proměnit a pro Adamovo štěstí se obětovat.  Bylo to především romantické libreto s pohádkovými prvky, čím novinka oslovilo odbornou porotu: „Autor si s dramatizací poradil dobře a jeho dílo uchovává poetiku a atmosféru originálního příběhu. Libreto je divadelně atraktivní a patřičně dramatické. Pokud bude mít hudba stylovou orchestraci, může být tento muzikál silným zážitkem s velkým poselstvím,“ zaznělo v hodnocení.

Za projektem INTRO, jehož první ročník byl vyhlášen v roce 2020, stojí dramaturg Pavel Bár a šéf souboru muzikálu DJKT Lumír Olšovský: „Cílem INTRA je podnítit a podpořit původní českou tvorbu. Snažíme se dát příležitost nejen samotným autorům k uvedení jejich díla s profesionálními herci, ale také začínajícím režisérům či choreografům.“

Vítězné muzikály 1. ročníku (Kouzelné hodinky doktora Kronera, Píseň pro Ninu a Otřást vesmírem) jsou k vidění na divadelní streamovací platformě Dramox. V březnu tohoto roku mohli diváci na Malé scéně v Plzni vidět vítězné dílo aktuálního ročníku – Orlando skladatele Pavla Trojana jr. a libretistky Terezy Březinové.

Ještě do 15. května 2023 mohou zájemci posílat přihlášky do 3. ročníku – INTRO ’23 junior, který se zaměřuje na dětské publikum. Přihlášené muzikály posoudí porota sestavená z renomovaných divadelních praktiků a odborníků na dětskou tvorbu z celé republiky. Vítězný titul bude uveden v květnu 2024 na Nové scéně pod režijní supervizí Viléma Dubničky, bývalého člena činohry DJKT a zakladatele Divadelního léta pod plzeňským nebem.

Mohlo by vás zajímat

1. 3. 2024
Smetanovský operní cyklus Ostrava 2024 nebo balet Rapsodie Bohemia
1. 3. 2024
Divadlo Na zábradlí v březnu uvede Čechovova Racka v režii Jiřího Havelky
29. 2. 2024
Divák jako spoluautor představení o každodenních liminálních  stavech. Studující KALD zavedou diváky na jeviště i do prostor v okolí Divadla DISK
29. 2. 2024
Juniorský soubor Baletu NdB představí svoji čtvrtou premiéru, tentokrát za účasti mezinárodních choreografů