Partneři portálu O divadle

Mecenáši

5. března 2024

IS JOY (Divadlo DISK)

Mezinárodní projekt plný radosti v divadle DISK

15. prosince představí mezinárodní tým v DISKu autorskou inscenaci založenou na nonverbálním a objektovém divadle. Hlavním tématem je radost ze spolupráce na tvorbě a z pohybu věcí.

Nápad na tento projekt vznikl kolektivně v diskuzích týmu, který je složen z umělců z Itálie, Slovinska, Slovenska, Chile, Polska a Japonska; a také studentů českých programů herectví a režie a dramaturgie katedry alternativního a loutkového divadla.

Inscenační tým se rozhodl využít prostory divadla DISK netradičně, jako živý stavební prostor. Během celého představení před očima diváka vyroste objekt.

Režisér Aljoša Lovrić Krapež: „Ptali jsme se: Jak stavíme? Jak dáváme věci dohromady? Jaké jsou strategie, jak to dělat? Tyto předměty jsou více než jen naším materiálem. Nejsou to naše rekvizity, v jistém smyslu jsou nám rovny. Mají také svůj vlastní charakter, to je myšlenka, o kterou nám jde.”

Pedro Gramegna Ardiles, dramaturg inscenace a student divadelní režie z Chile: „Stavebnice jako třeba LEGO se mi líbí právě proto, že nezáleží ani tak na tom, co stavíte, nebo jak to stavíte, jako na zážitku a radosti ze skládání kostky ke kostce. Je to v nás nějak zakořeněné, ve všech lidech. Rádi stavíme a vytváříme věci.”

Inscenace IS JOY je jazykově bezbariérová, určena pro děti i dospělé a bude uvedena v divadle DISK jen v prosinci a poté v lednu v rámci klauzurního festivalu Proces Katedry alternativního a loutkového divadla DAMU.

Režie: Aljoša Lovrić Krapež, dramaturgie a světelný design: Pedro Gramegna Ardiles, scénografie: Jasmine Molinari, zvukový design: David Ficek, kostýmní výtvarnice: Mara Ingea, produkce: Lenka Pitronová, Barbora Zajíčková

Hrají: Michaela Čajkovičová, Michal Salwiński, Ana Nežmah, Filip Mramor, Sai Morikawa
Pedagogické vedení: Ing. MgA. Branislav Mazúch, doc. MgA. Sodja Zupanc-Lotker, Ph.D.

Premiéra: 15. prosince

Mohlo by vás zajímat

1. 3. 2024
Smetanovský operní cyklus Ostrava 2024 nebo balet Rapsodie Bohemia
1. 3. 2024
Divadlo Na zábradlí v březnu uvede Čechovova Racka v režii Jiřího Havelky
29. 2. 2024
Divák jako spoluautor představení o každodenních liminálních  stavech. Studující KALD zavedou diváky na jeviště i do prostor v okolí Divadla DISK
29. 2. 2024
Juniorský soubor Baletu NdB představí svoji čtvrtou premiéru, tentokrát za účasti mezinárodních choreografů