Partneři portálu O divadle

Mecenáši

21. června 2024

Jižní spojka a “Otáčko” 2023

Letošní 4. ročník divadelní přehlídky Jižní spojka již lze označit za pokračování tradice. Ačkoliv je léto ještě daleko, příznivci Otáčivého hlediště v Českém Krumlově budou mít možnost seznámit se se soubory Jihočeského divadla už nyní. Od 16. února do 17. dubna se na pěti pražských scénách představí činohra, balet a Malé divadlo. Tedy soubory, které už od roku 1958 pravidelně hrají také před Otáčivým hledištěm.

V českokrumlovském zámeckém parku letos diváci uvidí osvědčené činoherní hity Dracula a Ženy Jindřicha VIII. aneb Chudák král(em) v režii Martina Glasera. Letos naposled se diváci mohou před Otáčivým hledištěm těšit na Muže dvojhvězdy v režii Petra Formana. Příběh létajícího muže podle románu Alexandra Grina „Zářivý svět“ sklízel od své premiéry v roce 2021nejen velký divácký úspěch, ale i ocenění divadelní kritiky. Josef Lepša získal za scénografii a animaci k představení Muž Dvojhvězdy prestižní Cenu divadelní kritiky za rok 2021 v oboru scénografie.

Novou premiérou bude titul Egon Schiele – Autoportrét, v choreografii významného českého choreografa Jana Kodeta a režii duo SKUTR – Martin Kukučka a Lukáš Trpišovský. V podání souboru baletu Jihočeského divadla uvidí diváci velké taneční divadlo inspirované detaily z obrazů, kreseb, básní a dopisů muže neodmyslitelně spjatého s Českým Krumlovem, který předběhl svoji dobu, který se pokoušel osvobodit ducha člověka, překročit hranici morálky a splynout s přírodou.

Druhým rokem uvádí divadlo originální projekt Malého divadla. Režisér Janek Lesák a dramaturgyně Natálie Preslová představili Úplně celou českou historii během jedné hodiny. Představení pro rodiny s dětmi a školy, které se chtějí o historii dovědět zábavnou formou o mnoho víc než ve škole.

Jedna z divaček, paní Hana, popsala svůj zážitek slovy: „Úžasné představení. Perfektní spojení vtipu a naučných faktů. Naprosto neuvěřitelný výkon všech účinkujících. Pokud se bude tato hra ještě na Otáčivém hledišti někdy hrát, pojedeme na ni s rodinou moc rádi znovu. Opravdu nezapomenutelný zážitek.“

Nespornou kulturní událostí letní sezóny na Otáčivém hledišti se stalo v loňském roce Händelovo oratorium Mesiáš. Jeho scénické provedení je dílem režiséra a současného uměleckého šéfa opery Jihočeského divadla Tomáše Ondřeje Pilaře a dirigenta Davida Švece. Velkolepá barokní slavnost, která rozžije prakticky celou zahradu a vrací jí její původní ráz a smysl. Scénografické řešení odpovídá dávné tradici barokních slavností, jež sahá až do Händelovy doby. (Dobrou zprávou je to, že Česká televize letos natočí záznam této krásné inscenace.)

Divadelní přehlídku Jižní spojka 2023 zahájí na Jatkách78 sugestivní taneční divadlo Mechanický pomeranč na námět Anthonyho Burgesse – zdá se, jde o vůbec první taneční přepis světoznámého románu. Surreální taneční grotesku uvádí divadlo v choreografii Tomáše Rychetského, Ondřeje Vinkláta a v režii Tomáše Rychetského a Pavla Šimáka.

Č̌inoherní soubor Jihočeského divadla se představí inscenacemi Hamlet v režii Jakuba Čermáka, Perplex v režii Natálie Deákové a Události v režii Kashy Jandáčkové.

Šéfka činohry Jihočeského divadla Martina Schlegelová: „Jsem ráda, že se letos v Praze představíme s několika výraznými inscenacemi z naší klubové scény Na Půdě. Koncipujeme ji jako progresivní prostor, kde si můžeme dovolit bez obav experimentovat. A velmi mě těší, že si v Budějovicích našla své nadšené publikum a je prakticky pořád vyprodaná.“

Životní příběh navajského šamana Blackhorse Mitchella z Ameriky 50. let 20. století představí inscenace režiséra Petra Haška Ten, který vylezl na kopec a rozhlédl se. Divadlo X10 se pro ni na jeden den promění ve vesnici kmene Navajů. Skutečné osudy chlapce z rezervace indiánského kmene Navajů, který toužil nahlédnout za horizont.

Program Jižní spojky 2023
16. 2 / Mechanický pomeranč / Jatka78
23. 2 / Hamlet / NoD
3. 3 / Ten, který vylezl na kopec a rozhlédl se / Divadlo X10
4. 3 / Perplex / Studio Švandova divadla
17. 4 / Události / Divadlo Komedie

Mohlo by vás zajímat

20. 6. 2024
Kromě čtyř premiér připravuje Švandovo divadlo mezinárodní spolupráci s divadelníky z Los Angeles, hostování v USA či Kanadě a bude pokračovat v rozvoji nových provozů a budov sloužících scénickému umění
14. 6. 2024
„Vždycky se mluvilo jen o těžbě a prostředí bylo primárně spojováno s muži, ale každý horník má přece manželku, partnerku, matku, sestru, milenku, dceru…“
28. 5. 2024
Světoznámý dramatik se tak symbolicky vrací na repertoár nezávislé vinohradské scény prostřednictvím další „vaňkovské aktovky“
23. 5. 2024
Studující katedry produkce pražské DAMU letos pořádají výroční 30. ročník festivalu ZLOMVAZ