Partneři portálu O divadle

Mecenáši

13. dubna 2024

Klicperovo divadlo – dramaturgický plán 2022/2023

"Jsem přesvědčen, že divadlo bylo, a doufám dodnes je, místem, kde lze otevřeně říct pravdu. Přestože vše v něm (herci, kulisy, text) pravdou nejsou. Vše je pouhá iluze – a přesto je divadlo možná pravdivější než informační servery, sociální sítě a tisková prohlášení politiků."

Úvodní slovo uměleckého šéfa Pavla Kheka

Vážení přátelé Klicperova divadla,

cílem divadla odjakživa bylo a dodnes je – nastavovat zrcadlo životu. Ukázat dobru jeho dobro, hříchu jeho hřích a každé době její pravou tvář.

Touto mnohokrát citovanou větou promlouvá Hamlet v nejslavnější hře Williama Shakespeara. Důkazem geniality autora je, že jeho myšlenky nezestárnou, naopak časem získají na významu.

Jsem přesvědčen, že divadlo bylo, a doufám dodnes je, místem, kde lze otevřeně říct pravdu. Přestože vše v něm (herci, kulisy, text) pravdou nejsou. Vše je pouhá iluze – a přesto je divadlo možná pravdivější než informační servery, sociální sítě a tisková prohlášení politiků.

Doba je těhotná událostmi: po šoku z pandemie jsme nyní konsternovaní válkou a čekají nás logické ekonomické důsledky…, ale nic z toho by nemělo zničit, co jsme po roce 1989 získali – svobodu a možnost říkat pravdu.

Věřte, že Klicperovo divadlo bude i nadále kulturním ostrovem svobody a bude se vždy snažit „nastavovat době její pravou tvář“.

Abychom mohli co nejaktuálněji reagovat na současné dění okolo nás, připravili jsme pro vás sezónu plnou českých i světových premiér – textů, které poprvé vtrhnou na česká jeviště, a to exkluzivně právě u nás.

Nejprve se zamyslíme nad tématem kolektivní a osobní odpovědnosti v českých premiérách titulů OČAROVÁNÍ (adaptace románu Hermanna Brocha, režie: Ondřej Štefaňák) resp. BÍLÝ JELEN (nová hra držitele Oscara Floriana Zellera, režie: Pavel Khek).

Před Vánocemi vás pozveme na PRAŠINU a máme obrovskou radost, že nám autor Vojtěch Matocha umožnil světovou premiéru tohoto bestselleru.

Na konec sezóny jsme pozvali „to nejlepší z české divadelní režie“ – a každý z nich si pro hradecké publikum rovněž připraví světovou premiéru. Tomáš Dianiška si hru napíše sám a bude se věnovat osudům české „MataHari“ Hany Krupkové pod názvem TĚLO TAJNÉ AGENTKY. Režiséru Janu Fričovi napíše hru přímo na tělo a přímo pro naše herce renomovaný autor René Levínský a společně nás v inscenaci CELÝ ŽIVOT NESTAČÍ zavedou do magické krajiny Podkrkonoší.

Doslova uprostřed sezóny stojí jediná časem prověřená hra JEJÍ PASTORKYŇA. Abychom si uvědomili, že některé hodnoty se v čase nemění. Režisérka Diana Nečásek Šoltýsová slibuje originální divadelní řešení, a navíc po krátké odmlce přivede zpět na jeviště Klicperova divadla Pavlu Tomicovou, která před 27 lety hrála Jenůfu a nyní se vrátí v roli Kostelničky.

Ano – čas letí, svět se mění, ale Klicperovo divadlo tu zůstává pro vás.

Děkujeme vám za přízeň a těšíme se na vás ve vašem divadle.

Pavel Khek

Klicperovo divadlo nabídne v nové sezóně šest premiér

První premiérou sezóny bude adaptace románu Hermanna Brocha Očarování v režii Ondřeje Štefaňáka. Tímto titulem chce divadlo nastartovat profilaci Studia Beseda jako studiové scény nejen pro mladší publikum, ale především pro mladší generaci tvůrců.

Očarování je původní dramatizace posledního románu významného rakouského spisovatele Hermanna Brocha, která se zabývá tématem osobní zodpovědnosti a kolektivní viny. Příběh o tom, jak snadno může společnost podlehnout jednoduchým a lákavým řešením, a jak těžce a klopotně se pak vyrovnává s jejich následky.

Režisér Ondřej Štefaňák: „Očarování jsou skvělou příležitostí, jak vznést otázky současného světa jako například sociální nerovnost, environmentalismus a migrace v širším a univerzálně platnějším kontextu. Jádrem dramatizace je stav obou vesnic, o nichž román pojednává, po zfanatizovaném obřadu, během něhož zahyne několik lidí a stanou se další strašné věci. Zajímá mě podíl viny a odpovědnosti, respektive jak se jednotlivé postavy i celá komunita vyrovná s otřesnou zkušeností.“

Premiéra: 8. října ve Studiu Beseda

Druhou premiérou bude česká premiéra nejnovější hry Florianna Zellera Bílý jelen v režii Pavla Kheka. Poslední text celosvětově úspěšného francouzského dramatika Floriana Zellera měl premiéru v únoru 2022 v londýnském Hampstead Theatre v překladu Christophera Hamptona pod názvem The Forest. České premiéry Zellerových textů mají v Klicperově divadle svoji tradici. V Bílém jelenovi se navíc autor vrací k temnému, grotesknímu a protimluvnému tónu svých her Ten třetí a Kdybys umřel, jimiž naše divadlo dnešního držitele Oscara na česká jeviště uvedlo.

Režisér Pavel Khek: „Těžko divákům něco prozrazovat, přeci jen je to detektivka – ne, detektivka je slabé slovo, když není přesně jasné, kdo je vrah a kdo oběť. Zeller jako autor pochopil, že objektivní pravda neexistuje – ale lze pak usvědčit vraha s dokonalým alibi?“

Premiéra: 15. října na Hlavní scéně

Předvánočním titulem bude dramatizace románového bestselleru Prašina – v ČR půjde o vůbec první uvedení tohoto textu. Knižní předloha byla v roce 2019 nominována na cenu Magnesia Litera v kategorii Litera za knihu pro děti a mládež. Vojtěch Matocha napsal již dvě pokračování a chystá se i filmové zpracování tohoto knižního fenoménu.

Dramaturgyně Lenka Smrčková: „Dlouho jsme chtěli najít titul, který lze označit jako rodinný a Prašina nám přišla jako ideální. Milují jí děti, ale mnoho fanoušků má i mezi dospělými. Prašina je tajuplné místo, kde nefunguje elektřina, není tam internet a je tam možné zažít dobrodružství, které už nejsou v dnešním světě tak běžná. Budeme se snažit na divadelních prknech stvořit magické místo pro všechny generace. Vojtěch Matocha byl z nápadu uvést Prašinu na divadle nadšený a doufáme, že stejně nadšení budou i naši diváci.”

Premiéra: 10. října na Hlavní scéně

Čtvrtou premiérou bude Její pastorkyňa v režii Diany Nečášek Šoltýsové, která se už v Klicperově divadle představila úspěšnou inscenací Hana. V dramatu Gabriely Preissové se v roli Kostelničky divákům představí Pavla Tomicová (v inscenaci z roku 1996 ztvárnila Jenůfu).

V inscenaci budou i živá hudba a zpěv a ač se jedná o titul české klasiky, stejně, jako v podání Hany, půjde o silně autorský rukopis režisérky a celého jejího týmu.

Diana Nečásek Šoltýsová: „Během režírování Hany jsem si Hradec, Klicperovo divadlo a lidi v něm velice oblíbila. Na generální zkoušku Hany se tenkrát přišla podívat Pavla Tomicová, troufám si říct, že jsme si okamžitě padly do noty. Když mi byla nabídnuta další spolupráce – navíc s Pavlou Tomicovou, měla jsem nepopsatelnou radost. Titul mě napadl okamžitě. Musí to být Její Pastorkyňa. Pavla je naprosto autentická a živelná. Diváci ji znají především jako komediální herečku a já už se nedočkavě těším, až se spolu ponoříme do trochu temnějších hlubin. K mému režijnímu rukopisu patří silné ženské hrdinky a v této lince budu pokračovat i nyní. Ač se to nemusí na první pohled zdát, témata v této hře jsou velice aktuální.”

Premiéra: 4. března na Hlavní scéně

Pátou premiérou bude hra napsaná přímo pro Klicperovo divadlo – hru Reného Levinského Celý život nestačí v režii Jana Friče.

Vysoce aktuální příběh ze současného Podkrkonoší, který autor s láskou věnuje Aloisi Jiráskovi a svým milovaným východním Čechám, neboť není místa druhého, jako je Nová Paka, přibližuje dramaturg Martin Satoranský: „Jsem strašně rád, že na repertoáru bude původní hra, která se bezprostředně týká Podkrkonoší. René Levínský i Jan Frič mají k tomuto regionu blízký vztah a tak věřím, že jejich osobní zkušenost se do podoby textu i inscenace promítne v maximální míře a vznikne něco jedinečného a poutavého. Při přípravách jsme se zabývali fenoménem podkrkonošského spiritismu, což je taková lehce pozapomenutá kapitola z historie, a přijde mi skvělé, že můžeme tento možná bizarní, ale atraktivní úkaz přiblížit naším divákům. Těšit se ale můžete na mnohem mnohem víc.“

Premiéra: 27. května

Závěr sezóny bude v Klicperově divadle opět patřit autorskému textu. Novou hru Tělo tajné agentky napíše režisér a dramatik Tomáš Dianiška. Doku-fikční hra vzniká podle skutečné postavy československých dějin Hany Krupkové a bude pojednávat o síle přežít za všech režimů. (Tomáš Dianiška patří mezi nejúspěšnější současné dramatiky. Své texty si sám režíruje a typický je pro něj sarkastický pohled na české dějiny, který mu umožňuje ikonické momenty české historie zobrazovat s nadsázkou a humorem.)

Dramaturgyně Lenka Smrčková: „Bude se jednat o životopisný příběh Hany Krupkové, rodačky z východočeské Chotěboře, kterou můžeme označit za českou Mata Hari. Jelikož se jedná o hru Tomáše Dianišky, nepůjde o klasickou historickou látku, ale těšit se můžeme na velikou dávku humoru, ač někdy černého. Na inscenacích Tomáše je pozoruhodné především to, jak ikonické momenty naší historie dokáže nahlížet novým a autentickým způsobem.“

Premiéra: 10. června na Hlavní scéně

Mohlo by vás zajímat

19. 3. 2024
Švandovo divadlo uvede komorní hru Martiny Kinské o nevšední umělecké trojici
12. 3. 2024
„Budoucnost ještě nikdo nenapsal, budoucnost ještě nikdo nevytesal do kamene, budoucnost je otevřená. Jak byste chtěli žít vy?“ (Městská divadla pražská uvedou v Komedii první českou adaptaci románu Aldouse Huxleyho Krásný nový svět.)
1. 3. 2024
Smetanovský operní cyklus Ostrava 2024 nebo balet Rapsodie Bohemia
1. 3. 2024
Divadlo Na zábradlí v březnu uvede Čechovova Racka v režii Jiřího Havelky