Partneři portálu O divadle

Mecenáši

27. září 2023

Mimořádně: Kniha o Jiřině Jiráskové

Nedávno vyšla kniha Renáty Novotné Jiřina Jirásková - Hvězdou z vlastní vůle, kterou lze s jistotou nazvat první reprezentativní knihou o Jiřině Jiráskové. Křest knihy proběhl 18. listopadu v restauraci MAT.

Monografii věnovanou této mimořádné herečce a divadelní osobnosti pokřtil Jiří Menzel, Václav Vydra a Gabriela Vránová, večer moderoval Ondřej Kepka, zazpívala sólistka opery Národního divadla Andrea Tögel Kalivodová a vystoupil i dlouholetý ředitel Divadla na Vinohradech Jindřich Gregorini.

Vznik knihy provázela řada problémů, ale naštěstí nakonec světlo světa spatřila, a to díky odhodlání a úsilí její autorky. Ta se totiž rozhodla vydat svou knihu sama. Jako jediná možnost, jak toho dosáhnout, se jí jevil tzv. crowdfunding, což je systém, v rámci kterého si lidé daný produkt „předplatí“. Podrobnější informace o vzniku knihy jsou k dispozici na autorčiných webových stránkách, kde je rovněž možné objednat si právě vydanou knihu, čímž její vznik čtenáři i v tuto chvíli velmi významně podpoří.

Kniha Renáty Novotné je výjimečná tím, že slučuje odborný pohled na osobnost a herectví Jiřiny Jiráskové s formou přístupnou pro laického čtenáře.

Uznávaná divadelní publicistka Radmila Hrdinová o knize napsala: „Málokdo poznal Jiřinu Jiráskovou tak zblízka jako Renáta Novotná, která o ní napsala obsáhlou a čtivou monografii. Rukopis ale dlouho čekal na vydání, což bylo o to ostudnější, když si uvědomíme, že v loňském roce vyšly hned tři bulvární spisky parazitující na posledních týdnech a měsících života velké české herečky. Kniha Renáty Novotné je výjimečná tím, že slučuje odborný pohled na osobnost a herectví Jiřiny Jiráskové (autorka je absolventkou divadelní vědy na FFUK) s formou přístupnou pro laického čtenáře. První pohled svědčí o odborné erudici autorky, druhý o citlivém pochopení faktu, že Jiřinu Jiráskovou znali a milovali lidé napříč generačním i sociálním spektrem. Velký prostor tu vedle autorčina textu dostává i sama Jiřina Jirásková, její monolog prochází celou knihou jako nezbytný „druhý hlas“, který dodává textu autenticitu – a pro Jiřinu Jiráskovou typický ironický komentář. A samozřejmě zaznívají i hlasy jejích kolegů a přátel. Na cestu k čtenářům se tak vydala opravdu hodnotná kniha, po jejímž vydání ostatně sama Jiřina Jirásková toužila. Kromě portrétu velké herecké osobnosti je i potřebným svědectvím o půlstoletí českého divadla a společnosti.“

http://renatanovotna.cz/Kniha/Objednavka.aspx

Galerie

Mohlo by vás zajímat

26. 9. 2023
Kuchyň – hra Arnold Weskera v režii Michala Dočekala oživí prostor bývalé restaurace
22. 9. 2023
Svoji 32. divadelní sezónu odstartuje Divadlo Bez zábradlí francouzskou komedií Ivana Calbéraca Láska z mládí, v níž hraje hlavní roli Roman Zach, pro kterého je tato inscenace režijním debutem
20. 9. 2023
Příběh o podlosti lidstva a touze po obnově morálního řádu
19. 9. 2023
Jihočeské divadlo startuje sezónu změn i nových začátků