Partneři portálu O divadle

Mecenáši

4. října 2022

Mimořádně: Kniha o Jiřině Jiráskové

Nedávno vyšla kniha Renáty Novotné Jiřina Jirásková - Hvězdou z vlastní vůle, kterou lze s jistotou nazvat první reprezentativní knihou o Jiřině Jiráskové. Křest knihy proběhl 18. listopadu v restauraci MAT.

Monografii věnovanou této mimořádné herečce a divadelní osobnosti pokřtil Jiří Menzel, Václav Vydra a Gabriela Vránová, večer moderoval Ondřej Kepka, zazpívala sólistka opery Národního divadla Andrea Tögel Kalivodová a vystoupil i dlouholetý ředitel Divadla na Vinohradech Jindřich Gregorini.

Vznik knihy provázela řada problémů, ale naštěstí nakonec světlo světa spatřila, a to díky odhodlání a úsilí její autorky. Ta se totiž rozhodla vydat svou knihu sama. Jako jediná možnost, jak toho dosáhnout, se jí jevil tzv. crowdfunding, což je systém, v rámci kterého si lidé daný produkt „předplatí“. Podrobnější informace o vzniku knihy jsou k dispozici na autorčiných webových stránkách, kde je rovněž možné objednat si právě vydanou knihu, čímž její vznik čtenáři i v tuto chvíli velmi významně podpoří.

Kniha Renáty Novotné je výjimečná tím, že slučuje odborný pohled na osobnost a herectví Jiřiny Jiráskové s formou přístupnou pro laického čtenáře.

Uznávaná divadelní publicistka Radmila Hrdinová o knize napsala: „Málokdo poznal Jiřinu Jiráskovou tak zblízka jako Renáta Novotná, která o ní napsala obsáhlou a čtivou monografii. Rukopis ale dlouho čekal na vydání, což bylo o to ostudnější, když si uvědomíme, že v loňském roce vyšly hned tři bulvární spisky parazitující na posledních týdnech a měsících života velké české herečky. Kniha Renáty Novotné je výjimečná tím, že slučuje odborný pohled na osobnost a herectví Jiřiny Jiráskové (autorka je absolventkou divadelní vědy na FFUK) s formou přístupnou pro laického čtenáře. První pohled svědčí o odborné erudici autorky, druhý o citlivém pochopení faktu, že Jiřinu Jiráskovou znali a milovali lidé napříč generačním i sociálním spektrem. Velký prostor tu vedle autorčina textu dostává i sama Jiřina Jirásková, její monolog prochází celou knihou jako nezbytný „druhý hlas“, který dodává textu autenticitu – a pro Jiřinu Jiráskovou typický ironický komentář. A samozřejmě zaznívají i hlasy jejích kolegů a přátel. Na cestu k čtenářům se tak vydala opravdu hodnotná kniha, po jejímž vydání ostatně sama Jiřina Jirásková toužila. Kromě portrétu velké herecké osobnosti je i potřebným svědectvím o půlstoletí českého divadla a společnosti.“

http://renatanovotna.cz/Kniha/Objednavka.aspx

Galerie

Mohlo by vás zajímat

30. 9. 2022
Divadlo Archa se připravuje na předání prostor novému týmu. Činnost Archy vyvrcholí mezinárodní sezónou nazvanou Základy budoucnosti
29. 9. 2022
Divadelní show PLai PRAGUE ukáže, jak umělá inteligence přepsala české dějiny
29. 9. 2022
Mistrovské operní drama o nezdolné víře, oběti a odhodlání