Partneři portálu O divadle

Mecenáši

28. května 2024

Nikola Šuhaj Loupežník a nová sezóna v Liberci

Divadlo F. X. Šaldy za světlem a svými diváky

Liberecké Divadlo začne v září svoji už 139. divadelní sezonu. A protože pro divadla obecně zůstává nesnadná, po loňské sezóně S NADHLEDEM, bude se ta nadcházející v Liberci jmenovat: DFXŠ ZA SVĚTLEM. Tři soubory v ní předvedou divákům celkem třináct premiér.

„Divadlo bylo od svého prvopočátku prostorem pro sdílení, prostorem setkání, místem, kde člověk není sám, kde mají naše příběhy smysl. Přeji sobě i vám, ať to tak zůstane. Ať se opona nakonec vždy otevře a světlo z jeviště zazáří a zažene chmury z našich duší,“ vysvětluje šéfka činohry Kateřina Dušková, jak chápe novou sezonu ZA SVĚTLEM. Světlo má mnoho významů, kromě toho prvotního „zdroje světla“ a „divadelních světel“, pod nimiž skoro každý den herci předvádějí své umění divákům, je světlo i symbolem naděje a víry. Linda Hejlová Keprtová, šéfka operního souboru, říká: „Věřme tedy, že divadelní sály budou žít, věřme, že jeviště budou plná emocí, věřme, že dotkneme se krás. A já za operní soubor slibuji, že se o vás, o diváky, nepřestaneme rvát – ve společné pouti ZA SVĚTLEM!“

Stejně jako v předchozím roce, i v tomto divadlo doufá, že bude mít možnost svou myšlenku promítnout do svých vizuálů. Ve 138. sezoně měli diváci možnost skrze plakáty připravovaných premiér nahlížet na Liberec s nadhledem, nyní se jim možná Divadlo F. X. Šaldy ukáže v novém světle.

Diváky od září roku 2022 do června 2023 čeká třináct premiér, sedm činoherních, čtyři operní a dvě baletní: „Věřím, že tituly připravované na sezonu 2022/2023 lidi zaujmou. Naši dramaturgové pro ně připravili pestrý koktejl činoherních, operních a tanečních inscenací, nebudou chybět ani muzikály a symfonické koncerty. Zkrátka mít naši abonentku znamená mít pravidelný přísun skvělých kulturních zážitků,“ přibližuje nadcházející sezonu dosavadní ředitelka divadla Jarmila Levko.

Poslední premiérou letošní sezóny bude v Liberci Olbrachtův Nikola Šuhaj Loupežník s Filipem Jášou v hlavní roli. Premiéra: 17. června

Slavná kniha Ivana Olbrachta Nikola Šuhaj loupežník byla napsána před devadesáti lety.  Velký romantický příběh, který byl inspirován skutečnými osudy podkarpatského zbojníka a je doplněn o pár milostných, dramatických a magických peripetií, se časem dočkal mnoha divadelních i filmových zpracování. Asi nejznámějším z nich je Balada pro banditu z pera Milana Uhdeho a s písněmi Miloše Štědroně, kterou poprvé uvedlo v polovině sedmdesátých let minulého století Divadlo na provázku. Ovšem ještě před tím, v roce 1974, sourozenci Hana a Petr Ulrychovi vydali své legendární tematické LP album Nikola Šuhaj loupežník, které je knihou přímo inspirováno a sklidilo u posluchačů obrovský ohlas. Nádherné písně z této desky se následně objevily v divadelní dramatizaci Olbrachtova románu, jejímž autorem je Bohumil Nekolný, a později také v muzikálu Stanislava Moši Koločava. A právě tyto písně se liberecké divadlo rozhodlo zakomponovat do nové dramatizace. Nová adaptace vznikla přímo pro toto divadlo a do značné míry je šita na míru jeho hercům (jejími autory jsou dramaturg Jiří Janků a režisér inscenace Petr Svojtka).

Jeden z autorů textu, Jiří Janků, o jeho vzniku řekl: „Olbrachtův román je dílo literárně velmi vrstevnaté a pestré. Zpracovává život skutečného zbojníka Nikoly Šuhaje, ale vedle toho je plný přesahů a odkazů k mytologii, pověstem a bájím. Navíc velmi barvitě popisuje krásy panenské přírody. To vše se samozřejmě na jeviště převádí velmi složitě a nikdy se to nedá udělat beze zbytku. My jsme se v naší dramatizaci snažili oprostit od předchozích divadelních zpracování a vrátit se k příběhu tak, jak ho Ivan Olbracht napsal. Hlavními tématy pro nás zůstávají touha po svobodě, láska, zrada a osud.“

Inscenační tým se rozhodl vsadit na to, že je liberecký soubor disponován nejen činoherně, ale také muzikantsky. Nejmladší herecká generace divadla si před pár měsíci založila hudební skupinu NE-KLIŠÉ a právě její členové tvoří základ kapely, která v inscenaci hraje. Přidají se k nim ovšem i další herci, takže na hudební nástroje nakonec hraje naprostá většina obsazení.

Detail inscenace zde:

Mohlo by vás zajímat

23. 5. 2024
Studující katedry produkce pražské DAMU letos pořádají výroční 30. ročník festivalu ZLOMVAZ
22. 5. 2024
BodyVoiceBand připravuje na výročí 120. narozenin E. F. Buriana obnovenou premiéru Lásky, vzdoru a smrti
10. 5. 2024
Nadační fond Magdaleny Kožené připravuje nabitý program 8. ročníku celostátního festivalu ZUŠ Open
9. 5. 2024
Na jeviště Městského divadla Kladno míří další světový hit