Partneři portálu O divadle

Mecenáši

2. června 2023

Rok v Kašparu

Kopce, kiosek a 21 lidských osudů. Je dítě důvodem ke svatbě? Jak dobrou matkou může být matka nevlastní? Když ženská chce, může se chlap ubránit? A co dluhy? Co když je není z čeho splácet? Jeden rok v Habrůvce, ve vsi, ve které by nechtěl žít nikdo. Ale musí. Co řešíte u piva vy?

Spolek Kašpar se zajímá spíš o komornější tituly, této zálibě konvenuje i zakládání komorních scén (Bytové divadlo Ferdinanda Vaňka; Kašpar Klubovna), ale čas od času se od této linie odkloní a uvede i vícehlavý titul – Běsi, Srpen v zemi indiánů, Protokol… Před pár lety se na dramplánu objevil titul, který ale všechny zmíněné nechává daleko v závěsu!

Jsou to asi tři roky, kdy jsme se s Jakubem Špalkem a Filipem Nuckollsem začali bavit o titulu, který by ke světovým klasikům (Shakespearovi, Calderónovi, Rostandovi) a k Vančurovi, přidal nějakého dalšího českého klasika. Spontánně jsme všichni začali nahazovat tituly z období tzv. venkovského realismu (Gazdina roba, Její pastorkyně, Kříž u potoka, Rok na vsi). Po pár sezeních bylo jasno…  v Kašparu jsme se rozhodli inscenovat Rok na vsi Aloise a Viléma Mrštíkových.

V minulém roce se situace v Kašparu trochu změnila, ale plány jsme rušit nechtěli. S nápadem uvést velkolepou celosouborovku Jakub Špalek oslovil režisérku Báru Maškovou, která nabídku přijala a celé se to dalo do pohybu…!

Duben 22 – Bára přijímá, dostává text a čte si
Květen, červen 22 – obsazujeme (pozdě, ale přece)
Červenec 22 – užíváme prázdnin a čteme
Srpen 22 – sedíme nad textem
Září 22 – scházíme se nad textem
Říjen, listopad 22 – v tvůrčím týmu si společně čteme text + řešíme výtvarné a režijní pojetí
Prosinec 22 – 1. čtená, 2. čtená, Vánoce
Leden 23 – začínáme zkoušet, uvádíme veřejnou zkoušku
Únor 23 – intenzivně zkoušíme, uvádíme další veřejnou zkoušku
Březen 23 – stále intenzivně zkoušíme a těšíme se na PREMIÉRU

Rok na vsi zkoušíme v dramatizaci Miroslava Krobota, kterou jsme adaptovali, pro naše potřeby, protože původní obsazení třiceti(+) lidí by se nám na jeviště do Celetné nevešlo… a začali jsme zkoušet… Zkoušení je to krásné a intenzivní, dvacet jedna lidí jeviště v Celetné ještě nehostilo.

Dramaturg Kašparu

Mohlo by vás zajímat

25. 5. 2023
Divadlo Na zábradlí uvede 16. června poslední novinku své jubilejní 65. sezóny. V české premiéře představí adaptaci románu Lva Nikolajeviče Tolstého Vzkříšení
24. 5. 2023
DEKKADANCERS vstoupí do nové divadelní sezóny spoluprací s významným choreografem Arthurem Pitou. Uvedou Tramvaj do stanice Touha
24. 5. 2023
Na závěr sezóny nastuduje Divadlo Petra Bezruče francouzský text Otec Floriana Zellera
22. 5. 2023
Švandovo divadlo uvede Trójanky, inscenaci o ženách zasažených válkou. Původní českou hru inspirovanou antickou předlohou nastudují ukrajinské divadelnice