Partneři portálu O divadle

Mecenáši

4. března 2024

Rok v Kašparu

Kopce, kiosek a 21 lidských osudů. Je dítě důvodem ke svatbě? Jak dobrou matkou může být matka nevlastní? Když ženská chce, může se chlap ubránit? A co dluhy? Co když je není z čeho splácet? Jeden rok v Habrůvce, ve vsi, ve které by nechtěl žít nikdo. Ale musí. Co řešíte u piva vy?

Spolek Kašpar se zajímá spíš o komornější tituly, této zálibě konvenuje i zakládání komorních scén (Bytové divadlo Ferdinanda Vaňka; Kašpar Klubovna), ale čas od času se od této linie odkloní a uvede i vícehlavý titul – Běsi, Srpen v zemi indiánů, Protokol… Před pár lety se na dramplánu objevil titul, který ale všechny zmíněné nechává daleko v závěsu!

Jsou to asi tři roky, kdy jsme se s Jakubem Špalkem a Filipem Nuckollsem začali bavit o titulu, který by ke světovým klasikům (Shakespearovi, Calderónovi, Rostandovi) a k Vančurovi, přidal nějakého dalšího českého klasika. Spontánně jsme všichni začali nahazovat tituly z období tzv. venkovského realismu (Gazdina roba, Její pastorkyně, Kříž u potoka, Rok na vsi). Po pár sezeních bylo jasno…  v Kašparu jsme se rozhodli inscenovat Rok na vsi Aloise a Viléma Mrštíkových.

V minulém roce se situace v Kašparu trochu změnila, ale plány jsme rušit nechtěli. S nápadem uvést velkolepou celosouborovku Jakub Špalek oslovil režisérku Báru Maškovou, která nabídku přijala a celé se to dalo do pohybu…!

Duben 22 – Bára přijímá, dostává text a čte si
Květen, červen 22 – obsazujeme (pozdě, ale přece)
Červenec 22 – užíváme prázdnin a čteme
Srpen 22 – sedíme nad textem
Září 22 – scházíme se nad textem
Říjen, listopad 22 – v tvůrčím týmu si společně čteme text + řešíme výtvarné a režijní pojetí
Prosinec 22 – 1. čtená, 2. čtená, Vánoce
Leden 23 – začínáme zkoušet, uvádíme veřejnou zkoušku
Únor 23 – intenzivně zkoušíme, uvádíme další veřejnou zkoušku
Březen 23 – stále intenzivně zkoušíme a těšíme se na PREMIÉRU

Rok na vsi zkoušíme v dramatizaci Miroslava Krobota, kterou jsme adaptovali, pro naše potřeby, protože původní obsazení třiceti(+) lidí by se nám na jeviště do Celetné nevešlo… a začali jsme zkoušet… Zkoušení je to krásné a intenzivní, dvacet jedna lidí jeviště v Celetné ještě nehostilo.

Dramaturg Kašparu

Mohlo by vás zajímat

1. 3. 2024
Smetanovský operní cyklus Ostrava 2024 nebo balet Rapsodie Bohemia
1. 3. 2024
Divadlo Na zábradlí v březnu uvede Čechovova Racka v režii Jiřího Havelky
29. 2. 2024
Divák jako spoluautor představení o každodenních liminálních  stavech. Studující KALD zavedou diváky na jeviště i do prostor v okolí Divadla DISK
29. 2. 2024
Juniorský soubor Baletu NdB představí svoji čtvrtou premiéru, tentokrát za účasti mezinárodních choreografů