Partneři portálu O divadle

Mecenáši

28. května 2024

Rok v Kašparu

Kopce, kiosek a 21 lidských osudů. Je dítě důvodem ke svatbě? Jak dobrou matkou může být matka nevlastní? Když ženská chce, může se chlap ubránit? A co dluhy? Co když je není z čeho splácet? Jeden rok v Habrůvce, ve vsi, ve které by nechtěl žít nikdo. Ale musí. Co řešíte u piva vy?

Spolek Kašpar se zajímá spíš o komornější tituly, této zálibě konvenuje i zakládání komorních scén (Bytové divadlo Ferdinanda Vaňka; Kašpar Klubovna), ale čas od času se od této linie odkloní a uvede i vícehlavý titul – Běsi, Srpen v zemi indiánů, Protokol… Před pár lety se na dramplánu objevil titul, který ale všechny zmíněné nechává daleko v závěsu!

Jsou to asi tři roky, kdy jsme se s Jakubem Špalkem a Filipem Nuckollsem začali bavit o titulu, který by ke světovým klasikům (Shakespearovi, Calderónovi, Rostandovi) a k Vančurovi, přidal nějakého dalšího českého klasika. Spontánně jsme všichni začali nahazovat tituly z období tzv. venkovského realismu (Gazdina roba, Její pastorkyně, Kříž u potoka, Rok na vsi). Po pár sezeních bylo jasno…  v Kašparu jsme se rozhodli inscenovat Rok na vsi Aloise a Viléma Mrštíkových.

V minulém roce se situace v Kašparu trochu změnila, ale plány jsme rušit nechtěli. S nápadem uvést velkolepou celosouborovku Jakub Špalek oslovil režisérku Báru Maškovou, která nabídku přijala a celé se to dalo do pohybu…!

Duben 22 – Bára přijímá, dostává text a čte si
Květen, červen 22 – obsazujeme (pozdě, ale přece)
Červenec 22 – užíváme prázdnin a čteme
Srpen 22 – sedíme nad textem
Září 22 – scházíme se nad textem
Říjen, listopad 22 – v tvůrčím týmu si společně čteme text + řešíme výtvarné a režijní pojetí
Prosinec 22 – 1. čtená, 2. čtená, Vánoce
Leden 23 – začínáme zkoušet, uvádíme veřejnou zkoušku
Únor 23 – intenzivně zkoušíme, uvádíme další veřejnou zkoušku
Březen 23 – stále intenzivně zkoušíme a těšíme se na PREMIÉRU

Rok na vsi zkoušíme v dramatizaci Miroslava Krobota, kterou jsme adaptovali, pro naše potřeby, protože původní obsazení třiceti(+) lidí by se nám na jeviště do Celetné nevešlo… a začali jsme zkoušet… Zkoušení je to krásné a intenzivní, dvacet jedna lidí jeviště v Celetné ještě nehostilo.

Dramaturg Kašparu

Mohlo by vás zajímat

28. 5. 2024
Světoznámý dramatik se tak symbolicky vrací na repertoár nezávislé vinohradské scény prostřednictvím další „vaňkovské aktovky“
23. 5. 2024
Studující katedry produkce pražské DAMU letos pořádají výroční 30. ročník festivalu ZLOMVAZ
22. 5. 2024
BodyVoiceBand připravuje na výročí 120. narozenin E. F. Buriana obnovenou premiéru Lásky, vzdoru a smrti
10. 5. 2024
Nadační fond Magdaleny Kožené připravuje nabitý program 8. ročníku celostátního festivalu ZUŠ Open