Partneři portálu O divadle

Mecenáši

23. června 2024

Theatrum Kuks 2023

THEATRUM KUKS 2023: Radim Vizváry, akrobatky, andělské hlasy i barokní bublatorium

Ke konci srpna ožije hospitál Kuks i blízké okolí živým uměním podobně jako za časů hraběte Šporka. Už 22. ročník festivalu THEATRUM KUKS nabídne od 23. do 27. srpna divadlo, vážnou hudbu, operu, tanec i loutková představení pro děti.

„Barokní hudba a barokní hlasy byly často přirovnávány k andělským hlasům,“ říká k letošnímu nebeskému směřování ředitelka festivalu Kateřina Bohadlová a připomíná, že Kuks už své anděly navíc má: Braunovy sochy andělů blažené a žalostné smrti. „K těm se letos slétnou symboličtí hrající, tančící a zpívající andělé z celé republiky.“

Dvaadvacátý ročník festivalu přinese nejrůznější žánry i tvůrčí přístupy: od historicky věrné interpretace barokní hudby až po současnou inspiraci barokem. Ensemble Damian představí první česky zpívanou operu O původu Jaroměřic s nově dokomponovaným ztraceným třetím dějstvím, andělskou linii budou držet pěvkyně Simona Balko a Tereza Bortlová či vycházející hvězda mezi mladými českými kontratenoristy Vojtěch Pelka.

Dvě významné cembalistky Giedrė Lukšaitė-Mrázková a Petra Žďárská vedle Bachových skladeb divákům znovuobjeví tvorbu českého učitele J. A. Štěpána. Na cestu ze Španělska do Latinské Ameriky, kde barokní duchovní písně zněly i v jazyce místních indiánů, vezmou diváky dva spolupracující soubory Castello in Aria a OctOpus Vocalis.

V Kuksu zrození Geisslers Hofcomoedianten přivezou svou divadelní novinku Simply Simplicius či nověbarokní muzikál Pudl a Pudr.

Kateřina Bohadlová: „Diváky ale čekají i náš nejlepší mim Radim Vizváry, akrobatky z Holektivu, pohádky, především loutkové, andělská show s tanečníky či operní pěvkyní na slavnostním zahájení v nádherných kulisách večerního hospitálu, Jirka Jelínek a Divadlo DNO v Kavárně mezi životem a smrtí, akvarelové skicování a samozřejmě výlet do okolí – tentokrát storytellingovým autobusem.”

Čtvrteční výlet zavede účastníky na Zvičinu, kde se budou moci svěřit se svými příběhy hlasům z projektu Řekni mi, či na koupaliště Dachova u Hořic. Citlivě zrestaurovanou prvorepublikovou dřevěnou plovárnu přímo z vody rozezvučí lesní rohy: hornový ansámbl Za rohem provede posluchače i návštěvníky na cestě z baroka až do swingu. V lomu u Svatojánských lázní u Miletína se odehraje Kytice vol. 2, putování s vášnivým vypravěčem příběhů Justýnem Svobodou pak završí podvečerní piknik na mezi v Chotěborkách v režii finalisty MasterChefa Jakuba Borovanského s doprovodem nejen ukrajinského folkloru souboru Milánosz.

Zajímavým projektem je také festivalová rezidence Zkvas Kuks! tří nadšených propagátorek fermentace v Česku. Magda Jotes (Fermentujeme), Lenka Kubelová (Velké kvašení) a Zuzana Ouhrabková (Zkvašeno) návštěvníkům ve svém „barokním bublatoriu“ předvedou a dají ochutnat, co všechno se dá v Kuksu sesbírat a využít, ve sklepeních hospitálu už také kvasí ocet či oxymel z místních bylinek – nápoj, který si míchali již staří Římané.

Mohlo by vás zajímat

20. 6. 2024
Kromě čtyř premiér připravuje Švandovo divadlo mezinárodní spolupráci s divadelníky z Los Angeles, hostování v USA či Kanadě a bude pokračovat v rozvoji nových provozů a budov sloužících scénickému umění
14. 6. 2024
„Vždycky se mluvilo jen o těžbě a prostředí bylo primárně spojováno s muži, ale každý horník má přece manželku, partnerku, matku, sestru, milenku, dceru…“
28. 5. 2024
Světoznámý dramatik se tak symbolicky vrací na repertoár nezávislé vinohradské scény prostřednictvím další „vaňkovské aktovky“
23. 5. 2024
Studující katedry produkce pražské DAMU letos pořádají výroční 30. ročník festivalu ZLOMVAZ