Partneři portálu O divadle

Mecenáši

26. září 2023

Tři bratři v nesnázích (Horácké divadlo Jihlava)

"Současná sezóna se snaží poskytnout širokému publiku co nejvyrovnanější a zároveň nejvstřícnější únik z každodenního tlaku, jemuž byli všichni bez výjimky mnohonásobně vystaveni, a není tak náhodou, že poslední letošní premiéra na velké scéně si bere za úkol připomenout, že věci mohou dobře dopadnout, i když jejich průběh není podle našich představ.“

Po několika letech se na Jihlavském jevišti opět objeví komedie Raye Cooneyho, světoznámého komediálního tvůrce, se kterým mají diváci Horáckého divadla mnohaletou zkušenost v podobě úspěšných titulů jako 1+1=3, Rodina je základ státu či Dvouplošník v hotelu Westminster. Jediným rozdílem v divácky vděčném autorském rukopisu je tentokrát zdvojené jméno Cooney – autory jsou otec Ray se synem Michaelem, jehož komedie Habaďůra (Nájemníci pana Swana) se v HDJ hrála v roce 2015. Svůj talent spojený s milimetrově přesnou situační komikou provázanou s gradující absurditou a nečekanými zvraty tentokrát vložili do příběhu tří bratrů žijících v současném Londýně.

Samo divadlo k zařazení tohoto titulu říká: „Nadcházející pátá premiéra letošní sezóny je poslední ingrediencí v hojivému obkladu, který jsme připravili pro naše diváky v neúměrně náročném roce, který prověřil všechny a všechno, co jsme doposud považovali za samozřejmé a neměnné. Zde je vhodné si připomenout, že se současná sezóna snaží poskytnout širokému publiku co nejvyrovnanější a zároveň nejvstřícnější únik z každodenního tlaku, jemuž byli všichni bez výjimky mnohonásobně vystaveni, a není tak náhodou, že poslední letošní premiéra na velké scéně si bere za úkol připomenout, že věci mohou dobře dopadnout, i když jejich průběh není podle našich představ.“

Příběh přivádí diváky k rannímu shonu mladých manželů Toma a Lindy Kerwoodových, kteří v napjatém očekávání ladí každý detail svého domu před příchodem pracovnice z Úřadu pro adopci dětí, která by mohla rozhodnout o budoucnosti jejich rodiny.

Před její inspekční návštěvou k nim však zavítají Tomovi bratři Dick a Harry a spolu s nimi se domem Kerwoodových prožene stádo nečekaných problémů, včetně kupy pašovaných cigaret a dalších nezvaných hostů, nebo také pytle, který spolu s hrstí nejen černého humoru zamíchá osudy všech zúčastněných.

Uvádění tohoto typu komedie vyžaduje skoro až přikazující okleštěná výtvarná řešení prostoru, v němž se odehrává děj, často bez možnosti se esteticky vymezit specifickým potřebám této účelné scénografie. Michal Skočovský, režisér a scénograf v jedné osobě, tak uvádí postavy do čistého prostoru, který se nevyhýbá nezbytnému zabydlení domácnosti, přesto přichází s originálním a esteticky čistým pojetí této “dveřní “ komedie, díky čemuž tak postavy nezakopávají o nesčetně opakované příchody a odchody.

K hlubšímu propracování jednotlivých charakterů svérázných postav a docílení co nejvyváženější žánrové výstižnosti přispívají v inscenaci svěží a vynalézavé kostýmní návrhy Sáry Venclovské, která postavám vetkla půvaby s inspirací v současné britské drsné škole.

Inscenac dotváří původní hudební motivy hudebníka Aid Kida čili Ondřeje Mikuly, který se k práci v Horáckém divadle vrací po spolupráci na inscenacích Bůh je žena, Jediný život, Tak šel čas jihlavskou ulicí či Neuvěřitelné dobrodružství Ústavy.

Premiéra 5. března

Mohlo by vás zajímat

22. 9. 2023
Svoji 32. divadelní sezónu odstartuje Divadlo Bez zábradlí francouzskou komedií Ivana Calbéraca Láska z mládí, v níž hraje hlavní roli Roman Zach, pro kterého je tato inscenace režijním debutem
20. 9. 2023
Příběh o podlosti lidstva a touze po obnově morálního řádu
19. 9. 2023
Jihočeské divadlo startuje sezónu změn i nových začátků
14. 9. 2023
Jak to vypadá U Hitlerů v kuchyni, když režíruje Miroslav Hanuš a hrají studenti DAMU?