Partneři portálu O divadle

Mecenáši

19. ledna 2025

Úspěch se neodpouští (Karel Čapek na Strži)

Výstava v Památníku Karla Čapka přibližuje útoky na slavného spisovatele i jeho noblesní reakce

Úspěch se neodpouští je název nové výstavy v Památníku Karla Čapka ve Staré Huti u Dobříše. Výstava s podtitulem nepřátelé Karla Čapka připomíná, že lidé slavného spisovatele nepřijímali pouze kladně, s úctou a obdivem. Čapek měl i řadu odpůrců a musel dlouhodobě čelit anonymním dopisům, telefonátům, pomlouvačným článkům i dalším projevům agresivity.

Ředitel Památníku Zdeněk Vacek: „Útoky se po Mnichovu stupňovaly. A citlivého člověka jako byl Čapek silně stresovaly. Neuvrhly ho ale do beznaděje. Jako přesvědčený humanista stále věřil, povzbuzoval a burcoval veřejnost. Přesvědčoval malověrné, že náš národ má budoucnost. I proto se jeho články až do poslední chvíle nesly ve stejném duchu jako ty ve šťastnějších dobách.“

Výstava konfrontuje citáty spisovatelových nepřátel s tím, jak noblesně na ně Čapek reagoval. Nechybí ani komentáře lidí, kteří byli tehdy Čapkovi blízcí. S časovým odstupem se k tématu vyjadřují také literární historici a odborníci na období první a druhé republiky.

Zdeněk Vacek: „Právě kombinace citátů – jak akce, tak reakce – umožňuje návštěvníkům udělat si vlastní názor na oprávněnost útoků i úroveň těch, kteří je vedli. Výstava umožňuje ocenit i Čapkův nadhled, jeho tolerantnost a snahu hledat ve svých odpůrcích to lepší. Včetně omluv, proč se tak chovají.“

Situace se vyhrotila zvláště po Mnichovské dohodě v září roku 1938, kdy spisovateli zbývaly poslední tři měsíce života: „Ukážeme, kdo a jakým způsobem na Čapka útočil i jak se proměňovaly jeho vztahy s těmito osobnostmi. Patřil mezi ně třeba Emanuel Moravec, vojenský odborník, nejprve Čapkův kolega-novinář, později symbol kolaborace s nacisty. Do Čapka se ale veřejně trefoval i spisovatel Jaroslav Durych, jehož umělecké dílo Čapek ctil. Anebo novinář Karel Horký, který ovšem později svůj názor změnil. Výstava přiblíží také osudy těchto lidí.“

K silným momentům patří dobová nahrávka z archivu České televize. Návštěvníci si ji budou moci přes QR kód přehrát ve svých mobilních zařízeních: „Umělcova manželka Olga Scheinpflugová na ní roku 1962 ve vinohradské vile vzpomíná na těžké pomnichovské období. A přečte i slavný Čapkův text Anonym. V něm se jeho autor zamýšlí nad tím, jací lidé vlastně anonymy píší.“

Podle něj Čapek zůstal věrný svým zásadám a zachoval si čest a naději jako málokdo z jeho současníků, kteří se nacházeli v podobně exponované pozici.

„Čapek byl angažovaný umělec, demokrat a ve své době i nejúspěšnější český literát a dramatik.  Byl považován za prominenta Hradu, člověka z blízkého okruhu prezidentů Masaryka i Beneše. Zároveň nebyl zcela zdráv, trpěl bolestivou Bechtěrevovou nemocí. To vše dohromady činilo jeho postavení nesmírně zodpovědné a zároveň velice vysilující jak fyzicky, tak psychicky,“ připomíná ředitel Památníku. „Pravda ale zvítězila. Stačí s odstupem více než osmdesáti let porovnat, jaké postavení má v české a světové historii a na kulturní mapě Čapek a jakou zaujali jeho tehdejší protivníci. I v tom vidím optimistické poselství výstavy,“ zdůrazňuje Vacek.  „Současná vlna fake news, dezinformací a pomluv valící se z falešných profilů na sociálních sítích totiž není tak historicky ojedinělá, jak by si leckdo mohl myslet. Svědčí o tom třeba právě dávná, jízlivě vedená kampaň proti Čapkovi, který se ovšem k podpásovým úderům nikdy nesnížil. I proto jsme se rozhodli výstavu uspořádat. A po jejím skončení ji nabídnout jako putovní expozici školám, muzeím, knihovnám a dalším institucím.“

Vzpomínka na Josefa Čapka

Památník se rozhodl připomenout i osobnost Josefa Čapka, Karlova staršího bratra. Josef – známý mimo jiné tím, že Karlovi poradil do hry R.U.R. dnes už světoznámé slovo „robot“ – byl rovněž významným umělcem a přesvědčeným demokratem: „Vydáváme nyní výbor z básní, které Josef Čapek napsal v koncentračním táboře. Jde o faksimile původních rukopisných lístků přeložených do angličtiny – celkem 15 básní, včetně Josefovy vzpomínky na bratra Karla. Přeložila je Alena Jirásková, která žije v Austrálii a věnuje se propagaci českých děl v tamním prostředí.“

Publikace by měla být symbolicky pokřtěna 18. října v sídle Evropského parlamentu ve Štrasburku u příležitosti vernisáže výstavy ROBOT: Born in Czechia, known all over the world. Tu Památník vytvořil u příležitosti předsednictví České republiky v Radě EU.

„Výstava se už od počátku července postupně prezentuje na několika místech v Bruselu. A knížku básní Josefa Čapka, která ji nyní doprovodí, nabídneme ve druhé polovině října i všem návštěvníkům Strže.“

Do letošního roku vstoupil Památník Karla Čapka s dokončenou modernizací stálé expozice ve třech podlažích hlavní budovy. Její součástí je také interaktivní hra pro děti na téma robotiky. Zájemcům nabízí i virtuální 3D prohlídku kompletní stálé expozice a většiny zahrady včetně expozice věnované předčapkovské historii Strže. Ta je umístěná od září minulého roku v garáži vedle hlavní budovy Památníku.

Památník však chystá během podzimu i další akce. V rámci festivalu Středočeské kulturní léto a festivalu Rosa Bohemica se zde 24. září od 14 hodin uskuteční poslechový pořad a přednáška Karel Čapek a etnická hudba. Jejich autorem je Tomáš Reindl, hudebník a muzikolog. Ten zájemce seznámí s unikátní Čapkovou sbírkou etnických nahrávek. V rámci projektu Paměť světa organizace UNESCO byly šelakové gramodesky ze sbírky Náprstkova muzea zdigitalizovány a zachráněny pro příští generace.

Zdeněk Vacek: „V sobotu 1. října od 14 hodin uspořádáme v zahradě další z tradičních akcí Památníku ve spolupráci s domácím centrem PEN klubu, jehož byl Karel Čapek historicky prvním předsedou. Sobotní setkání se uskuteční nejen se spisovatelem Jaroslavem Rudišem a věnováno bude nejen cestování vlakem.“

Výstava začíná 25. září 2022 a potrvá do 31. března 2023. Od konce října bude na návštěvníky v Památníku čekat i nově vydaná kniha, česko-anglický výbor básní Josefa Čapka z koncentračního tábora. A pro odlehčení jsou zde také zábavné retro noviny přibližující život na Strži v době první republiky, které přinášejí na dvanácti stranách zajímavosti o tom, jak se na Strži za Čapka žilo, dobové fotografie, novinové články i úsměvné inzeráty. V prodeji za symbolických 40 korun.

Mohlo by vás zajímat

14. 1. 2025
Jižní spojka přiveze do Prahy jihočeskou činohru, operu, balet i inscenaci Malého divadla
9. 1. 2025
Vršovické divadlo MANA uvádí Čapkův příběh vynálezce, který si až příliš pozdě uvědomí, jaký dopad na svět může mít jeho objev ničivé trhaviny
7. 1. 2025
Řekne-li se Dana Medřická, vybaví se Měsíc nad řekou, Ošklivá slečna, Návrat ztraceného syna, Romeo a Julie na konci listopadu, Příběh dušičkový, Sňatky z rozumu, Taková normální rodinka, Nemocnice na konci města. Smrt Hippodamie, Tramvaj do stanice Touha, Dům doni Bernardy, Matka Kuráž a její děti. Ale především se vybaví Kočičí hra.
6. 1. 2025
Autor: Jan Schmid, režie: Jan Schmid, scéna: Miroslav Melena, kostýmy: Miroslav Melena Hráli: Václav Helšus, Jana Synková, Karel Novák, Rostislav Novák, Pavel Havránek, Petr Kratochvíl, Jitka Nováková, Marie Durnová, Zuzana Schmidová, Miroslav Kořínek, Jiří Hykel Premiéra: 12. prosince 1974