Partneři portálu O divadle

Mecenáši

8. prosince 2023

V Kroměříži startuje V. ročník Stipendijní Akademie MenART pro nadané děti

Kroměříž bude opět po roce patřit talentovaným dětem. O víkendu 26.-28. srpna zde odstartuje v pořadí již pátý ročník Stipendijní Akademie uměleckého vzdělávání MenART. Pro nadcházející školní rok se v roli mentorů zapojilo 15 osobností české umělecké scény, kteří společně předají své bohaté zkušenosti 330 stipendistům ze základních uměleckých škol z celé ČR.

Cílem Akademie je rozvíjet a podporovat mladé talenty, ale také inspirovat jejich pedagogy – proto se programu po celou dobu účastní žáci společně se svými učiteli. Na první tvůrčí intenzivní víkend dorazí do Kroměříže například operní pěvkyně Kateřina Kněžíková, klavírní virtuosové Ivo Kahánek a Karel Košárek, koncertní mistr České filharmonie a PKF Prague Philharmonia, houslista Jan Fišer, zpěvačka Radka Fišarová a skladatelka a interpretka Beata Hlavenková, kytarista Pavel Steidl, výtvarníci Galina Miklínová a Pavel Mrkus nebo choreograf Jan Kodet.

Zakladatelka Akademie MenART Dana Syrová: „Úvodní setkání v Kroměříži se nesou ve znamení společné práce a tvůrčího zápalu, objevování i navazování nových přátelství.“ Vedle práce s mentory jsou připraveny večerní úvodní debata mentorů anebo také prohlídka Květné zahrady s hudebními zastaveními, či po setmění hravé zastavení výtvarné skupiny pod vedením Pavla Mrkuse na dvoře Muzea Kroměříž.

Akademie MenART vznikla před pěti lety s cílem podporovat nadané žáky a studenty a zároveň jejich pedagogům poskytnout inspiraci a nové impulsy do výuky. Během prvních čtyř ročníků absolvovalo program 412 žáků a studentů a 275 učitelů. Řada absolventů pokračuje v dalším studiu na uměleckých školách u nás i v zahraničí.  

„MenART je výzvou, příležitostí a inspirací pro zuškové děti i jejich učitele. Umožňuje jim setkat se a spolupracovat se špičkovými pedagogickými osobnostmi. Pomáhá jedincům v přípravě na profesní dráhu, usnadňuje jim jejich start a ukazuje, kudy by ta cestička mohla jít…“ říká letošní absolventka Akademie Simona Hurníková ze ZUŠ Šimáčkova.

Do Akademie MenART se mohou hlásit žáci základních uměleckých škol, 2. stupně ZŠ, či studenti středních škol, kteří se chtějí posunout prostřednictvím práce se špičkovým profesionálem z oborů: hudební (klasická sekce a sekce bez žánrového omezení), výtvarný, literárně-dramatický a taneční. Přijatí studenti a jejich pedagogové získají stipendium na jeden školní rok společné práce s mentorem. Program je akreditován MŠMT v systému DVPP.

Stipendijní program opět vyvrcholí veřejnou prezentací výsledků společné práce na renomovaných festivalech, jako jsou MHF Pražské jaro, Smetanova Litomyšl, Smetanova výtvarná Litomyšl nebo Americké jaro – ty tak dávají najevo, že podpora talentů je důležitou součástí uměleckého prostředí. Stipendijní Akademie MenART vznikla ve spolupráci s Nadačním fondem Magdaleny Kožené a podporuje festival ZUŠ OPEN.

Akademie MenART se věnuje také advokacii uměleckého vzdělávání. Letos v květnu uspořádala v senátu parlamentu oborové setkání s názvem „Pozitivní zprávy a stavu uměleckého vzdělávání v ČR“. „Naším cílem je podpořit celý obor uměleckého vzdělávání a hledat pro něj nové impulzy. V MenART se práci s talenty a jejich pedagogy věnují špičkoví profesionálové s bohatými zkušenostmi a nadhledem, o které jsou ochotni se podělit.  Chceme také vyzdvihnout potenciál uměleckému vzdělávání. Nejde jen o podporu výchovy špičkových umělců, jde o vklad do rozvoje celé společnosti. “ vysvětluje vize Akademie Dana Syrová.

Mohlo by vás zajímat

8. 12. 2023
„Pro dnešní dobu je charakteristické to, jak rychle (a zdánlivě) všechno se mění. Tlak na přizpůsobení nebo aspoň proklamaci přizpůsobení, cítím jako hlavní téma dnešní doby.”
8. 12. 2023
Osmá dokončená opera Bedřicha Smetany (1824-1884) v obnovené premiéře v NDM
8. 12. 2023
Mezinárodní projekt plný radosti v divadle DISK
5. 12. 2023
“Jako autor jsem psal primárně hru o krizi bydlení. Jako režisér si během zkoušení uvědomuji její další vrstvy a témata.“