Partneři portálu O divadle

Mecenáši

22. května 2024

V Kroměříži startuje V. ročník Stipendijní Akademie MenART pro nadané děti

Kroměříž bude opět po roce patřit talentovaným dětem. O víkendu 26.-28. srpna zde odstartuje v pořadí již pátý ročník Stipendijní Akademie uměleckého vzdělávání MenART. Pro nadcházející školní rok se v roli mentorů zapojilo 15 osobností české umělecké scény, kteří společně předají své bohaté zkušenosti 330 stipendistům ze základních uměleckých škol z celé ČR.

Cílem Akademie je rozvíjet a podporovat mladé talenty, ale také inspirovat jejich pedagogy – proto se programu po celou dobu účastní žáci společně se svými učiteli. Na první tvůrčí intenzivní víkend dorazí do Kroměříže například operní pěvkyně Kateřina Kněžíková, klavírní virtuosové Ivo Kahánek a Karel Košárek, koncertní mistr České filharmonie a PKF Prague Philharmonia, houslista Jan Fišer, zpěvačka Radka Fišarová a skladatelka a interpretka Beata Hlavenková, kytarista Pavel Steidl, výtvarníci Galina Miklínová a Pavel Mrkus nebo choreograf Jan Kodet.

Zakladatelka Akademie MenART Dana Syrová: „Úvodní setkání v Kroměříži se nesou ve znamení společné práce a tvůrčího zápalu, objevování i navazování nových přátelství.“ Vedle práce s mentory jsou připraveny večerní úvodní debata mentorů anebo také prohlídka Květné zahrady s hudebními zastaveními, či po setmění hravé zastavení výtvarné skupiny pod vedením Pavla Mrkuse na dvoře Muzea Kroměříž.

Akademie MenART vznikla před pěti lety s cílem podporovat nadané žáky a studenty a zároveň jejich pedagogům poskytnout inspiraci a nové impulsy do výuky. Během prvních čtyř ročníků absolvovalo program 412 žáků a studentů a 275 učitelů. Řada absolventů pokračuje v dalším studiu na uměleckých školách u nás i v zahraničí.  

„MenART je výzvou, příležitostí a inspirací pro zuškové děti i jejich učitele. Umožňuje jim setkat se a spolupracovat se špičkovými pedagogickými osobnostmi. Pomáhá jedincům v přípravě na profesní dráhu, usnadňuje jim jejich start a ukazuje, kudy by ta cestička mohla jít…“ říká letošní absolventka Akademie Simona Hurníková ze ZUŠ Šimáčkova.

Do Akademie MenART se mohou hlásit žáci základních uměleckých škol, 2. stupně ZŠ, či studenti středních škol, kteří se chtějí posunout prostřednictvím práce se špičkovým profesionálem z oborů: hudební (klasická sekce a sekce bez žánrového omezení), výtvarný, literárně-dramatický a taneční. Přijatí studenti a jejich pedagogové získají stipendium na jeden školní rok společné práce s mentorem. Program je akreditován MŠMT v systému DVPP.

Stipendijní program opět vyvrcholí veřejnou prezentací výsledků společné práce na renomovaných festivalech, jako jsou MHF Pražské jaro, Smetanova Litomyšl, Smetanova výtvarná Litomyšl nebo Americké jaro – ty tak dávají najevo, že podpora talentů je důležitou součástí uměleckého prostředí. Stipendijní Akademie MenART vznikla ve spolupráci s Nadačním fondem Magdaleny Kožené a podporuje festival ZUŠ OPEN.

Akademie MenART se věnuje také advokacii uměleckého vzdělávání. Letos v květnu uspořádala v senátu parlamentu oborové setkání s názvem „Pozitivní zprávy a stavu uměleckého vzdělávání v ČR“. „Naším cílem je podpořit celý obor uměleckého vzdělávání a hledat pro něj nové impulzy. V MenART se práci s talenty a jejich pedagogy věnují špičkoví profesionálové s bohatými zkušenostmi a nadhledem, o které jsou ochotni se podělit.  Chceme také vyzdvihnout potenciál uměleckému vzdělávání. Nejde jen o podporu výchovy špičkových umělců, jde o vklad do rozvoje celé společnosti. “ vysvětluje vize Akademie Dana Syrová.

Mohlo by vás zajímat

10. 5. 2024
Nadační fond Magdaleny Kožené připravuje nabitý program 8. ročníku celostátního festivalu ZUŠ Open
9. 5. 2024
Na jeviště Městského divadla Kladno míří další světový hit
2. 5. 2024
Ekologie, hledání identity, rozdělená společnost a rodinné vztahy. Dva tituly známé a dva neznámé. V sezóně 24/25 uvede Divadlo Petra Bezruče pod uměleckým vedením Jana Holce Ibsenovo drama Nepřítel lidu, adaptaci novely Viktora Dyka Krysař a v českých premiérách řecké drama Janise Mavritsakise Slepá skvrna a hru kanadského dramatika Jordana Tannahilla s názvem Pozdě příchozí. […]
27. 4. 2024
Petra Nesvačilová a Iva Pazderková poprvé spolu na jevišti