Partneři portálu O divadle

Mecenáši

27. února 2024

Vina vína (studenti v Divadle v Celetné)

Divadelní debut studentek uměleckých SŠ Rozálie Anežky Prachařové, Josefíny Veroniky Prachařové a Sofie Friedy Höppnerové

Projekt s názvem Vina Vína jehož autorkami jsou studentky středních uměleckých škol Rozálie Anežka Prachařová, Josefína Veronika Prachařová a Sofie Frida Höppnerová, vznikl v období covidu. Hlavní myšlenkou autorek bylo vrátit mladou generaci zpět do divadel, vytvořit něco současného.

Divadelní hra “VINA VÍNA” vypráví o skupině šesti přátel, kteří během jednoho společného večera přijdou o svého kamaráda Sebastiána. Jeho smrt rozpoutá v partě otázky, křivdy a konflikty, které zapříčiní její rozpad. Jestli za to někdo mohl, nebo šlo o nešťastnou náhodu, začne vyšetřovat policie. Ta se ale po značném neúspěchu rozhodne požádat o konzultaci psycholožku Kateřinu Stránskou s nadějí, že uspěje a získá pravdivé výpovědi všech ze skupiny.

Po dopsání scénáře bylo dalším velkým úkolem divadelní hru obsadit, tedy vybrat mladé herce, kteří odpovídají obrazu jednotlivých postav. Sofie Höppnerová vytipovala jednotlivé studenty Pražské herecké konzervatoře, které si poté společně Rozálií a Josefínou pozvala na casting. Herci dostali do rukou části scénáře a těm, kterým postavy seděly nejvíce, jsou teď součásti divadelní hry. Pro roli psycholožky autorky oslovily českou herečku Petru Špalkovou, která se spoluprací na projektu souhlasila. Poté začal téměř půlroční proces zkoušek.

Začínalo se čtením textů a celkovým laděním scénáře, který se přizpůsoboval hercům, zkoušky probíhaly v kulturním centru Vzlet. Na konci června se začalo zkoušet i s Petrou Špalkovou a od srpna se zkoušení přesunulo na jeviště Divadla v Celetné. Velkou podporu získali u Divadla Verze, kde je teď hra zahrnuta v programu pod Studiem mladých umělců.

Hrají: Maximilián Dolanský / Timotej Červenka, Mikuláš Matoušek / Otto Dušek, Prokop Zach, Klára Šmídová / Kamila Břicháčová, Petra Špalková, Sofie Frieda Höppnerová, Josefína Prachařová

Rozálie Anežce Prachařové je 19 let a je studentkou střední umělecké školy Eduso. Je hlavní režisérkou hry, autorkou hudby a jednou z autorek scénáře. Ve svém volném čase se věnuje fotografii, kresbě a grafice.

Josefína Veronika Prachařová je sedmnáctiletá studentka taneční konzervatoře Duncan, je spoluautorkou scénáře, kostýmní výtvarnice, scénografka hry a zároveň ve Vině Vína účinkuje. Věnuje se i mimoškolnímu tanci, hře na klavír a psaní různých textů.

Sofie Frida Hoppnerová je sedmnáctiletá studentka Pražské herecké konzervatoře, rovněž jednou z autorek, ve hře ztvárňuje postavu Dory. Ráda zpívá, věnuje se modelingu, psaní a herectví. Dříve účinkovala v divadle Semafor.

Jasmína Dvořáková je sedmnáctiletá studentka gymnázia Na Zatlance. Je hlavní produkční hry a ve svém volném čase se věnuje kresbě, psaní a občasně tanci.

Mohlo by vás zajímat

20. 2. 2024
Bazaar jako místo hlučných debat a dialogu. Bazaar jako místo výměn a ne nákupů. Bazaar jako neřízené tržiště myšlenek, nápadů, barev a vůní z nejrůznějších koutů střední a východní Evropy. Letos na téma Odvážné praxe
17. 2. 2024
„Tartuffa každý zná, ale nikdo ho nečetl“
15. 2. 2024
Letošní 5. ročník divadelní přehlídky Jižní spojka lze označit za pokračování tradice. Soubory JČD se letos představí od 18. února do 4. března na pěti pražských scénách
13. 2. 2024
Dramatizace Davida Košťáka posouvá předlohu vstříc bezčasí, které se stává ideální živnou půdou, v níž omlazené postavy konfrontují diváka s tématem vlastní identity a svíravé mnohosti životní volby