Partneři portálu O divadle

Mecenáši

25. září 2022

Východočeské divadlo Pardubice 2022/2023

Východočeské divadlo Pardubice vstupuje do 113. divadelní sezóny

Divadelní prázdniny skončily, v dekoračních dílnách Východočeského divadla se opět vyrábějí nové kulisy, v krejčovně se znovu rozeběhly šicí stroje a i v dalších odděleních se připravují na první poprázdninové otevření opony. Herci na jevišti oprašují inscenace stávajícího repertoáru a řada z nich se už také pustila do zkoušení nových titulů.

Během sezóny 2022/23 divadlo představí šest novinek v Městském divadle a jednu komorní na Malé scéně ve dvoře.

Kmenový režisér divadla Petr Novotný už zkouší Makropulos musical – muzikálovou adaptaci dramatu Karla Čapka o marnivé a marné touze po věčném mládí a nesmrtelnosti, kterou připravil s hudebním skladatelem Ondřejem Soukupem a textařkou Gabrielou Osvaldovou. Hlavní roli ztvární Petra Janečková.

Dále Petra Novotného v nadcházející sezóně čeká zkoušení hry úspěšného izraelského autora Gura Korena Postižení. Dramaturgyně Jana Uherová: „Černá komedie, v níž se propojí svět jedné mafiánské rodiny a členů divadelního souboru ‚lidí se zvláštními potřebami’, balancuje na hraně korektnosti a originálním způsobem boří stereotypy a mýty o lidech s hendikepem.“

Českou premiéru na pardubických divadelních prknech bude mít komedie Alana Ayckbourna o mezilidských vztazích Intimní rizika na veřejných místech, kterou bude režírovat Petr Štindl, jenž se zde už představil úspěšnou komedií Společenstvo vlastníků.

Jímavou grotesku Kdo se bojí Beatles? o frustracích středního věku napsal jeden z nejvýraznějších slovenských dramatiků Viliam Klimáček pro Slovenské národní divadlo. Na české scéně se doposud neobjevila, ve Východočeském divadle ji uvede Filip Nuckolls, který tu už režíroval vynikající inscenace Lovecké scény z Dolního Bavorska a Až ustane déšť.

Vrcholné dílo Viléma a Aloise Mrštíků Maryša, které bezesporu patří mezi klenoty české dramatické tvorby, chystá mladá režisérka Kasha Jandáčková, jež v Pardubicích debutovala inscenací Podivný případ se psem.

Dramaturgyně Anna Hlaváčková: „Původně jsme s Kashou měly v úmyslu převést na jeviště Fuksův román Myši Natálie Mooshabrové, který přímo vybízí k dramatizaci. Jenže jak se záhy ukázalo, nebyly jsme jediné, kdo měl podobný nápad – Myši se zalíbily zahraniční filmové produkci, a pro naši inscenaci se nám tudíž nepodařilo získat autorská práva. Věřím, že česká klasika v podání mladé režisérky s moderními režijními postupy a v originální scénografii bude naprosto plnohodnotnou náhradou.“

Premiéra kabaretu Arnošta Goldflama U Hitlerů v kuchyni byla naplánována už na rok 2020, pandemie covidu ji však posunula až do nastávající sezóny. Groteskní výjevy ze života vůdce, plné černého humoru a nekorektních vtipů doprovázené písněmi skupiny Tiger Lillies, bude režírovat Miroslav Hanuš.

Režisér Michal Przebinda si pro svou práci na Malé scéně ve dvoře vybral text Stephena Sachse Kalifornská mlha a herce Martinu Sikorovou a Alexandra Postlera.

Dramaturgyně Jana Pithartová: „Diváky čeká vyhrocený dialog krajně odlišných osobností, který pohne žebříčkem hodnot na obou stranách. Svedou ho spolu bývalá barmanka žijící v kempu na periferii a bývalý ředitel Metropolitního muzea umění. Bouřlivý duel mezi škrobeným intelektuálem a svéráznou ženou z okraje společnosti odhalí nečekaná tajemství a počáteční konverzační žánr se rozpoutá do napínavého thrilleru.“

Mohlo by vás zajímat

16. 9. 2022
Máme za sebou tři sezony „revitalizované“ činohry NdB. To už je dostatečná doba na to získat si vaši důvěru. Důvěru v repertoár obou domů, kde je činohra doma, důvěru v režiséry, pro něž alfou a omegou je herec a kvalitní drama, a především důvěru v obměněný herecký soubor. Na čem budeme vzájemnou důvěru prohlubovat v sezoně čtvrté?
13. 9. 2022
Výstava v Památníku Karla Čapka přibližuje útoky na slavného spisovatele i jeho noblesní reakce
13. 9. 2022
V čele s dirigenty Jakubem Hrůšou, Tomášem Hanusem, Tomášem Netopilem a Marko Ivanovićem a věhlasnými českými i zahraničními soubory se festival představí s tématem „Quo vadis“, odkazujícím k Janáčkově oblíbené duchovní kantátě Felikse Nowowiejského
12. 9. 2022
Východočeské divadlo Pardubice vstupuje do 113. divadelní sezóny