6. prosince 2021

Zlomvaz 2021 nebude jen o divadle

Festival se bude konat poprvé po třech letech, v netradičním termínu. Namísto tradičního ukončení letního semestru bude letos zahajovat nový akademický rok.

28. září startuje studentský divadelní festival Zlomvaz. Bude zahájen úvodní párty s názvem Vypínání. Další den začne Restart, jak zní podtitul letošního ročníku. Závěrečný večírek, nazvaný Vítejte ukončí festival v sobotu 2. října. Festival se bude konat poprvé po třech letech, v netradičním termínu. Namísto tradičního ukončení letního semestru bude letos zahajovat nový akademický rok.

Divadlo

Veškerý divadelní program, který tvoří inscenace čtyř škol ze tří zemí (kromě ČR také ze Slovenska a Polska) bude probíhat přímo v budově DAMU. Každý den se odehrají dvě představení v Divadle DISK, další pak v učebnách školy nebo ve Studiu Řetízek. Doprovodný program je umístěn převážně na střechu DISKu, kde bude možné každý den odpoledne navštívit koncerty.

Off

Kromě odpoledních koncertů na střeše se mohou návštěvníci těšit na večerní doprovodné programy. Hned první večer nabídne inscenaci vznikající přímo pro Zlomvaz s názvem Striptease paradise, v rámci níž proběhne unikátní dražba – pořadatelé pro ni oslovili mladé módní návrháře, kteří vytvořili originální kusy přímo pro Zlomvaz. Společnou mají upcyklaci starých oděvů nebo materiálů.

Druhý den se ve vinohradské sportovní hale TJ Sokol odehraje fotbalový turnaj divadelních týmů. V pátek se pak každý bude moci připojit do cimbálové tančírny. V Off programu nebudou chybět ani výstavy prací studentů scénografie.

Setup

Festival nabídne také vzdělávací program nazvaný Setup. Během Zlomvazu se bude možné zúčastnit některého ze sedmi workshopů, zaměřených na různé (nejen) divadelní dovednosti. “Od začátku jsme chtěli, aby byl festival od studentů a pro studenty. Zapojit je i do příprav a dát jim prostor pro prezentaci jejich dovedností. Třeba prostřednictvím autorských čtení nebo vedením některých workshopů,” říká Barbora Kollárová, která workshopy připravuje. Vedle pohybového nebo technického kurzu nabídne festival i rychlokurz daňového přiznání nebo možnost vyrobit si vlastní loutku.

Každý den odstartuje brunchem, který bude místem setkání a rozhovoru s hostem. Odpolední diskuse pak otevřou aktuální témata, jako jsou udržitelnost ve městě, genderová rovnoprávnost v umění nebo momentálně rezonující iniciativa Ne!musíš to vydržet.

Organizátoři festivalu se během příprav snaží v co největší míře aplikovat zásady ekologické udržitelnosti. Jedním z kroků je odmítnutí nadbytečného tisku. “Chtěli bychom ukázat, že to jde i jinak. Po festivalech často končí v odpadu velké množství nepoužitých tiskovin, jako jsou programy, plakáty a podobně. Tomu se chceme vyhnout,” dodává Anežka Bednářová (PR a marketing festivalu). Všechny informace budou pro návštěvníky k dispozici na webových stránkách i v prostorách školy. Ani tradiční festivalový zpravodaj Obratel letos nevyjde v tištěné podobě, bude k dispozici na webu Zlomvazu. Jako součást zpravodaje postupně vycházejí i díly festivalového podcastu – Obratel podcast. Studenti budou moci během festivalu hodnotit program videorecenzemi.

zlomvaz1

Mohlo by vás zajímat

4. 12. 2021
Titul hry nám vybaví Peškova roztančeného hochštaplírku, fikaného petrohradského hejska, jenž jako klikatý blesk prolétl líným hejtmanským salónem a napálí tupé náčelnictvo tak drze, že jeho oběti budily až kapku lítosti. Nový překladatel Gogolovy hry, Zdeněk Mahler, režisér Jan Kačer a soubor Činoherního klubu spojili nyní všechny své síly k tomu, aby tuto představu rozbili. Což se jim povedlo.
2. 12. 2021
Dramatický muzikál Sunset Boulevard vytvořil Andrew Lloyd Webber (Jesus Christ Superstar, Fantom opery, Kočky, Evita a další) společně se svými spolupracovníky, libretisty a textaři Donem Blackem a Christopherem Hamptonem podle slavného oscarového snímku Billyho Wildera z roku 1950, který je dodnes odborníky považován za jeden z nejlepších filmů americké kinematografie. Světová premiéra muzikálu se odehrála v roce 1993 […]
1. 12. 2021
Radim Vizváry a Vanda Hybnerová u příležitosti jeho nedožitých osmdesátin připravují legendární Mim Session
29. 11. 2021
Studenti Divadelní fakulty JAMU se vydali za Hamletem současnosti