Partneři portálu O divadle

Mecenáši

16. července 2024

3D company začíná už 10. sezonu v Žižkovském divadle Járy Cimrmana

Divadelní soubor 3D company chystá na domovské scéně v nové sezoně několik novinek, dojde ale i na starší, osvědčené tituly.

Z programu:

5. září – rozloučení se speciální letní inscenací Čechovova Racka, která měla premiéru v létě 2019 a celkem se dočkala čtrnácti repríz

12. září – oficiální zahájení sezóny reprízou úspěšného monodramatu Frida K.

25. září – repríza inscenace podle románu Kateřiny Tučkové Vyhnání Gerty Schnirch a při té příležitosti soubor slavnostně pokřtí speciální web věnovaný právě této inscenaci a příbuzným tématům.

Koncem září proběhne celodivadelní akce Vstupenka na něco (26.-28.9.), jejíž součástí bude i dvojí premiéra novinky – Velké divadelní pohádky, jež vznikla na motivy díla bratří Čapků.

Vyjádření divadla k akci Vstupenka na NĚCO

Máme velkou radost, že spolu s celým Žižkovským divadlem Járy Cimrmana a ostatními zdejšími soubory (Divadlo Járy Cimrmana, Divadlo AQUALUNG) se můžeme i my zapojit do speciální akce portálu GoOut! Jako odezva na jarní akci “Vstupenka na nic / Představení o ničem” a symbolické poděkování za podporu divadla v čase tzv. koronakrize je tu nyní “Vstupenka na něco”.

Poslední zářijový víkend (26.-28.9.) bude plný představení domovských souborů ŽDJC a dalších doprovodných akcí, včetně prohlídky zákulisí či koncertu vynikající jazzové formace Noční optika.

Velká divadelní pohádka – Kristýna Čepková na motivy bratří Čapků

Divadelní soubor 3D company myslí i na ty nejmenší diváky. Poprvé za svou existenci uvádí dětské představení. Díky tomu se Žižkovské divadlo Járy Cimrmana po letech opět pravidelně otevře dětskému publiku.

O čem to bude? Čtyři kamarádi se nudí, a tak se rozhodnou, že nazkouší divadelní hru podle oblíbené knížky Josefa Čapka Povídání o pejskovi a kočičce. Ale jak se to dělá? Co dělá režisér, kdo má v divadle na starosti kostýmy a co všechno vlastně musí umět herec? Kdo jim poradí, jak na to? A opravdu dokážou naši kamarádi nazkoušet a pak zahrát divadelní představení před skutečným publikem? Titul je cílen na diváky od 6 let.

Režie: Kristýna Čepková

Hrají: Karolína Půčková, Michal Kuboušek, Zuzana Částková, Martin Hlubocký

Premiéra: 27. 9. 2020 od 15.00 a 19.00

A. R. Gurney – Sylvie

Tímto titulem divadlo navazuje na spolupráci s Agenturou Familie Rozálie Víznerové, s níž v roce 2019 vytvořilo koprodukční inscenaci Fantastická žena.

On a ona. Tradiční manželský pár ve středním věku. Děti odrostly, odešly “do světa” a do partnerského vztahu se vkrádá stereotyp. Pak se objeví Sylvie. Je krásná, mladá, oddaná a je s ní zábava. Je to totiž fenka toho nejroztomilejšího plemene, jaké si umíte představit!

Co udělá její příchod se zajetými manželskými kolejemi…? A co vy, máte taky tak rádi svého psa? Netradiční romantická komedie o tom, že láska je jenom jedna.

Režie: Martin Vokoun

Hrají: Petr Stach / Ondřej Volejník, Miluše Bittnerová / Klára Cibulková, Anna Stropnická / Jaroslava Košková, Václav W. Kraus

Premiéry: 19. a 21.12. 2020

Tři sestry – A. P. Čechov

Slavná tragikomedie Antona Pavloviče Čechova o třech sestrách a jednom bratrovi, kteří touží změnit svůj život, ale ne a ne udělat první krok. Speciální letní uvedení navazuje na úspěšnou inscenaci Racka, který se hrál o prázdninách 2019 a 2020. Diváky opět čeká nevšední zážitek z divadla hraného v několika různých prostorech. Uvádí soubor 3D company opět v přátelské spolupráci s Divadlem Puls.

Režie: Martin Vokoun

Hrají: Petr Florián, Eliška Nejedlá, Lucie Radimerská, Barbora Jelínková, Jaroslava Košková, Lucie Kožinová, Jan Pichler, Radomír Švec, Václav W. Kraus, Michal Kuboušek, Josef Horák, Zdenek Musil, Petr Beleš

Premiéra: červen 2021

Nezávislý divadelní soubor 3D company má svou domovskou scénu v Žižkovském divadle Járy Cimrmana již od září 2011. První premiérou byla komedie Woodyho Allena Central Park West. Zakládajícími členy souboru byli režisér Martin Vokoun (dnes umělecký šéf souboru), dramaturgyně Kateřina Fixová a herci Anna Fixová, Diana Šoltýsová, Michal Kern a Petr Stach. Postupnou tvůrčí činností si soubor vytvořil okruh spolupracujících herců a tvůrců (např. herci Natália Drabiščáková, Ondřej Volejník, Daniel Bambas, Ladislav Hampl, Pavel Batěk, Kristýna Frejová, Jiří Vojta, Helena Karochová a mnozí další, scénografka Agnieszka Pátá Oldak, hudebník Zdeněk Dočekal, dramaturgyně Kristýna Čepková, hostující režisér Jakub Šmíd a další).

Od roku 2018 3D company průběžně spolupracuje se studenty herectví, potažmo se začínajícími herci, většinou z VOŠ herecké v pražské Michli. Seznámit se s nimi diváci mohli např. v inscenacích Starý holky, LORCA či Vyhnání Gerty Schnirch. Poslední jmenovanou režírovala herečka a zakládající členka souboru Diana Šoltýsová.

Rok 2019 také přinesl hned dvě koprodukční inscenace: Fantastická žena (společně s Agenturou Familie) a speciální letní nastudování Čechovova Racka ve spolupráci s Divadlem Puls.

Umělecky se 3D company zaměřuje na současnou podobu činoherního divadla v komorním provedení. Dramaturgie tedy cílí zejména na aktuální texty a mnohokrát i jejich české premiéry. Řada inscenací se hraje v komorní variantě divadelního prostoru, tedy „s diváky na jevišti“, což přináší zážitek: vnímání hereckých výkonů z bezprostřední blízkosti a netradiční úhel pohledu na divadlo obecně včetně jeho zákulisí.

Mohlo by vás zajímat

10. 7. 2024
DEKKADANCERS a Česká filharmonie chystají premiéru hudebně-taneční inscenace s Jiřím Lábusem
8. 7. 2024
Zámek Žďár nad Sázavou se v polovině července promění ve svět současného tance, pohybového divadla a nového cirkusu. Letos na něj dorazí umělci z Portugalska, Francie, Německa, Česka, Španělska, Itálie, Slovenska, i Japonska
26. 6. 2024
Jedenáct inscenací, čtyři dny, jeden velký zážitek v Liberci
24. 6. 2024
141. sezóna Divadla F. X. Šaldy nese téma: Navzdory