Partneři portálu O divadle

Mecenáši

19. dubna 2024

75. sezóna Divadla Disk

I v sezóně 2020 / 2021 budeme znovu uveřejňovat rozhovory se studenty absolvujícího ročníku DAMU.

Divadlo DISK zahájí svoji 75. sezonu dvěma premiérami. V pátek 18. září bude uvedena velmi málo uváděná hra Antona Pavloviče Čechova Platonov v režii dlouholetého pedagoga katedry činoherního divadla Jakuba Korčáka. Krutá fraška, nad níž se vznáší přízrak sebevraždy, je jednou z absolventských inscenací 4. ročníku herectví činoherního divadla.

Souboru činohry patří i druhá zářijová premiéra, jíž bude Wassermanův Přelet nad kukaččím hnízdem podle známé knižní předlohy Kena Keseyho. Režisérem inscenace je student režie činoherního divadla Vít Malota.

První premiérou souboru alterny bude v říjnu inscenace Cumulus, autorský počin o žití, spolužití a přežití inspirovaný různými přístupy k několika městským fenoménům.

DISK se v sezoně 2020/2021 zapojí opět také do programu festivalu otevřených budov Open House Praha a Noci divadel.

Nová sezona s respektem k mimořádným opatřením

Do nové sezony přichází divadlo s ohledem na aktuální bezpečnostní nařízení, a i své diváky žádá o ohleduplnost a dodržování potřebných pokynů – zároveň je však vyzývá, aby se nebáli jít do divadla. Ředitelka divadla DISK Tereza Sochová. „Jsme si vědomi obav diváků z návštěvy hromadných akcí, proto bych ráda všechny ujistila, že nebereme situaci na lehkou váhu, a přestože maximální kapacita našeho sálu je pouze 120 míst, roušky, dezinfekce a ostatní mimořádná opatření jsou u nás samozřejmostí. Budeme velmi rádi, pokud svou přítomností přijdete podpořit především studenty absolvující za těchto nestandardních podmínek.“

Repertoár činohry obsáhne klasiku i původní autorská hra, alterna sází na open call

Po zářijových premiérách Čechovova Platonova a Wassermanova Přeletu nad kukaččím hnízdem začnou činoherci zkoušet pod vedením herečky, režisérky a pedagožky Evy Salzmannové autorské drama Kryštofa Pavelky Digitální podzemí, psané na míru jednotlivým hercům. Premiéra je plánována na 6. listopadu.

Inscenace alterny jsou nadále do DISKu vybírány na základě tzv. open callu, Jeho podstatou je již několik sezón výběr projektů inscenačních týmů, které tvoří studenti napříč katedrou. O repertoáru tak rozhoduje odborná komise složená z pedagogů, ale především sami tvůrci.

Ve čtvrtek 1. října si po divadelních prázdninách poprvé v DISKu zahrají studenti alterny. Uvedou Debatu pro loutky o sedmi jednáních, jejíž premiéra proběhla již v minulé sezoně. V té nové se uskuteční tři reprízy, každá na jiné téma. Říjnová repríza bude věnována turismu v Praze. Dozvukem loňské netypické sezony přerušené koronavirovou krizí bude inscenace Čtvrthrst je nejdelší slovo v českém jazyce, které neobsahuje ani jednu samohlásku. Na programu je v sezoně 2020/ 2021 poprvé 6. října.

Na jevišti DISKu vystupují pravidelně také studenti HAMU, s pásmem nazvaným Nová generace 2020 věnovaným tvorbě začínajících choreografů a performerů. Divadelní program obohatí také studenti katedry výchovné dramatiky, kteří budou mít 13. října premiéru titulu Plechová Mína, podle stejnojmenné knihy Pavla Hrnčíře – v prostoru komorní scény divadla DISK, studia Řetízek.

Festivalové dění

Nová sezona se neobejde ani bez tradičních festivalů, jakými jsou Děti – výchova – divadlo, pořádané od 23. do 25. října katedrou výchovné dramatiky DAMU, od 13. do 15. listopadu Autorská tvorba nablízko v podání katedry autorské tvorby a pedagogiky či červnový Zlomvaz, který tradičně organizují studenti Katedry produkce.

Prohlídky zákulisí v rámci Open House Praha 2020

Již druhým rokem se divadlo DISK zapojuje do festivalu Open House Praha. Jedinečnou možnost nahlédnout do zákulisí divadla DISK, historického sklepení v budově Řetězová, kde se DAMU a DISK nacházejí, budou mít zájemci o víkendu 5. a 6. září – s komentovanými prohlídkami, vždy od 10 do 18 hodin. Průvodci budou studenti katedry produkce DAMU.

Udržitelná Noc divadel v DISKu

Součástí Noci divadel je DISK od prvního ročníku této akce. Letošní devátý ročník, s podtitulem Divadlo a udr(život)elnost nebude výjimkou. Uskuteční se v sobotu 21. listopadu. Kromě tématu udržitelnosti, které bude reflektovat divadelní workshop, budou návštěvníci moci zhlédnout již zmíněnou netradiční inscenaci alterny s názvem Debata pro loutky o sedmi jednáních, věnovanou v tomto listopadovém vydání Hnutí Me too v uměleckých profesích.

Galerie

Divadlo DISK patří k divadelní fakultě AMU už od začátku jejího fungování v roce 1945. Původně našlo útočiště v divadélku Unitarie v Karlově ulici č. 5. V devadesátých letech musel DISK tyto prostory opustit a absolventské inscenace studentů DAMU vznikaly v Divadle v Celetné. Omezená kapacita termínů ale neumožňovala plnohodnotně nahradit vlastní scénu, které se divadelní fakulta dočkala v lednu 1999, kdy vzniklo nové divadlo DISK přímo v objektu fakulty mezi domy Karlova 26 a Řetězová 5. Jeden z nejznámějších českých architektů současnosti Karel Hubáček vypracoval projekt, který velmi elegantně a šetrně začleňuje moderní divadelní stavbu do historické architektury Starého Města.

Mohlo by vás zajímat

16. 4. 2024
Mohl by se Adolf Hitler prosadit v dnešní době? Měl by v současnosti šanci uspět se svými názory?
19. 3. 2024
Švandovo divadlo uvede komorní hru Martiny Kinské o nevšední umělecké trojici
12. 3. 2024
„Budoucnost ještě nikdo nenapsal, budoucnost ještě nikdo nevytesal do kamene, budoucnost je otevřená. Jak byste chtěli žít vy?“ (Městská divadla pražská uvedou v Komedii první českou adaptaci románu Aldouse Huxleyho Krásný nový svět.)
1. 3. 2024
Smetanovský operní cyklus Ostrava 2024 nebo balet Rapsodie Bohemia