Partneři portálu O divadle

Mecenáši

19. dubna 2024

Anatol (Národní divadlo Brno – Reduta)

Šest příběhů věčného hledače opravdové lásky, šest vztahů, kterým chybí happyend. Jeden důvod, proč lásku začít, šest důvodů, proč ji ukončit. To je humoristické drama Anatol

Vídeňský lékař Arthur Schnitzler napsal svou prvotinu před 130 lety. Obsahuje několik příběhů o lehkomyslném, mladém, trochu melancholickém mladíkovi, který má zálibu v seznamování a neúnavně hledá tu pravou lásku. A ať se divák ocitne na začátku či na konci vztahu, dá se tušit, že žádná z dam nebude ta osudová. Tvůrci se rozhodli představit cyklus složený ze šesti příběhů. V každém se představí jiný typ ženy, a také Anatol bude řešit jinou vztahovou zápletku.

Režisér Peter Gábor se potkal s Arthurem Schnitzlerem hned na počátku své režisérské kariéry v Slovenském komorném divadle v Martině. Rej způsobil jak ve Vídni koncem 19. století, tak na začátku devadesátých let 20. století v Martině značný poprask (zabývá se sexuálním chováním různých společenských vrstev).

Hra Anatol je naproti tomu více autobiografická (i jméno hlavního hrdiny je autorův pseudonym z mládí) a v dramatických miniaturách Schnitzler nabízí různé pohledy na vztah mezi mužem a ženou.

Peter Gábor: „Při zkoušení jsme s herci nabyli dojmu, že existují témata, která jsou stále živá a aktuální. Málokdy se například dokážeme odstřihnout od minulosti a zatahujeme do vztahu věci z minulosti, které ho mohou narušit. Zabýváme se otázkami, kde končí pravda a začíná lež, co vše už lze považovat za nevěru či zda má existovat dopředu mezi milenci dohoda o tom, jak se zachovat, když jeden z nich pochybí.”

Sám autor Arthur Schnitzler byl podobně jako Anatol plný paradoxů. Od žen vyžadoval naprostou oddanost, sám se rozhodně na uzdě nedržel a do svého deníku si pečlivě zapisoval všechny zálety.

Dramaturgyně Hana Hložková: „Ač byl váženým vídeňským lékařem, rád veřejnost skrze své povídky a zejména hry šokoval. Kritizoval pokrytectví systému a společnosti, přitom sám – např. ve sféře milostných vztahů, pokrytecky žil. Zápletky v jednotlivých aktovkách jsou záměrně jednoduché až banální, jde o jakési ‚univerzální situace ze života‘. Jejich prostřednictvím pak můžeme s odstupem sledovat stereotypy ve vztazích mužů a žen, které přetrvaly do současnosti, a tudíž už nejsou jen otázkou pouze heterosexuálních párů. Anatol navenek působí jako konverzační komedie, ale ve hře je výrazná psychoanalytická linka, která diváka vtahuje do myšlení člověka, jenž se užírá a věčně pochybuje o sobě samém, a tím pádem i o ostatních.”

Hlavního hrdinu hraje Vojtěch Blahuta: „Každá z mých partnerek je tak výstřední a kolegyně je hrají tak zábavně exponovaně, že si až říkám, jestli je Anatol normální, když si namlouvá tak šílené ženy. Anatol není jen sběratel milostných románků. On každému vztahu věří, přikládá mu velkou váhu a nikdy by si nepřiznal, že měl vztah s někým, kdo to celé bral jen jako příjemné zpestření. Na to má příliš velké ego.“

Peter Gábor: „Anatol stále a zoufale hledá tu nejvhodnější partnerku pro život. Ale jeho egoistické nahlížení na vztahy mu vytváří zmatky v hodnotách. Očekáváné postoje a chování partnerek jsou zcela odlišné od toho, co do vztahu přináší on. Nevěru, lež a přetvářku.”

Premiéra 21. dubna

Překlad: Tomáš Dimter, přebásnění úvodní básně: Tomáš Kafka, režie: Peter Gábor, dramaturgie: Hana Hložková, scéna: Michal Syrový, kostýmy: Tomáš Kypta, hudba: Mario Buzzi, pohybová spolupráce: Pavol Seriš, hudební nastudování: Petr Svozílek, videoprojekce: Rebeka Kopkáš Uličná

Hrají: Vojtěch Blahuta, Ivan Dejmal, Zuzana Černá, Tereza Groszmannová, Isabela Smečka, Oldřich Bělka

Mohlo by vás zajímat

16. 4. 2024
Mohl by se Adolf Hitler prosadit v dnešní době? Měl by v současnosti šanci uspět se svými názory?
19. 3. 2024
Švandovo divadlo uvede komorní hru Martiny Kinské o nevšední umělecké trojici
12. 3. 2024
„Budoucnost ještě nikdo nenapsal, budoucnost ještě nikdo nevytesal do kamene, budoucnost je otevřená. Jak byste chtěli žít vy?“ (Městská divadla pražská uvedou v Komedii první českou adaptaci románu Aldouse Huxleyho Krásný nový svět.)
1. 3. 2024
Smetanovský operní cyklus Ostrava 2024 nebo balet Rapsodie Bohemia