Partneři portálu O divadle

Mecenáši

16. července 2024

Český hrdina (Farma v jeskyni v DOXu)

“Je to takový domotaný svět. Musíš si jít na ty lidi sáhnout, prostě nemůžem si tady jen říkat, že oni jsou chodící dezinformace a zapisovat si to, nebo o tom mudrovat.” O důchodci, jenž chtěl zachránit svou vlast...

Mezinárodní soubor Farma v jeskyni uvede pohybovou satiru Český hrdina o ženě, která se rozhodla setkávat s těmi, jimž nerozumí a od nichž „to schytává“. O vztazích ve společnosti názorových střetů, ve které aktuálně žijeme. Inscenaci plnou irone, akcí a živé hudby uvede soubor v Centru současného umění DOX; součástí projektu jsou i doprovodné edukační programy pro školy i veřejnost.

V Českém hrdinovi se prolíná politické s intimním, veřejné s osobním. Je o poutech, které si jeden vůči druhému vytváříme, jakkoli jsme si cizí. Ale i o tom, jak jsme vůči sobě bezbranní. „Já se musím jít podívat, jak vypadá jejich zahrádka, co oni říkají, jak žijí, protože jinak se jich budu bát a nebudu jim rozumět,” říká si žena, která se stala inspirací příběhu.

Oni. Vyhýbáme se jim, nechceme v jejich světě žít, střety s nimi dopředu vzdáváme. A navzájem s sebou opovrhujeme…

Inscenace se volně inspiruje osobností novinářky Ivany Svobodové, jejíž „mise“ ji zavedla až do obývacího pokoje důchodce, který chtěl zachránit „naši zemičku“ a stal se tak prvním českým teroristou: „To vás zaujme, že někdo pokácí stromy, chce vykolejit vlak, a předstírá, že je muslim.“

Choreograf a režisér Viliam Dočolomanský: „Pro mě je Svobodové odvaha a zájem o lidi překvapující a inspirativní. Nezajímá mě tolik politický kontext celé kauzy, ale to, že máme každý z nás šanci ty druhé poznat bez souzení. Cítit s nimi, jakkoli jsou názorově na opačné straně. Pokud se odmítáme navzájem poznat, jsme jeden pro druhého hrozbou a jako celek zranitelní.”

Diváci jsou u Farmy v jeskyni zvyklí, že jejich inscenace jsou konkrétnější než tanec a abstraktnější než činohra.  Mluví pohybem, hudbou a minimem slov o tom, co je aktuálně „ve vzduchu”. O současných vztazích v době politického marketingu, dezinfomacích i o hledání hodnot.

Diváci se mohou těšit na nevšední zpracování, nadsázku a charismatické performery Hanu Varadzinovou, Andreje Štěpitu, Michaelu Králikovou, Matúše Szegho a hudebníky Štěpána Janouška a Miloše Klápště pod režijním a choreografickým vedením Viliama Dočolomanského. Ivana Svobodová se vzniku inscenace účastní formou rozhovorů a setkávání s tvůrci.

Připravovaná inscenace a navazující edukační programy jsou součástí projektu Online Hero, který byl podpořen fondy EHP 2014-2021, Ministerstvem kultury ČR, Magistrátem hl. města Praha, Národním plánem obnovy a Nadací ČEZ.

Uvedené citace jsou fragmenty záznamů z rozhovorů s Ivanou Svobodovou.

Režie, choreografie: Viliam Dočolomanský, scéna a kostýmy: Lucia Škandíková, dramaturgie: Sodja Lotker, Markéta Hrehorová, hudba: Štěpán Janoušek, produkce: Eliška Seveldová, koproducent: Centrum současného umění DOX

Hrají: Hana Varadzinová, Michaela Králíková, Andrej Štepita, Matúš Szegho, Štěpán Janoušek, Miloš Klápště

Premiéra: 26. dubna v Centru současného umění DOX

Mezinárodní divadelní soubor Farma v jeskyni je v České republice průkopníkem autorských inscenací fyzického divadla reagujících na aktuální témata, jejichž dopadu se nevyhneme. Soubor je charakteristický expresivním pohybovým projevem a nezaměnitelným žánrovým rukopisem vycházejícím z pohybového divadla, hudby, videa a filmu.

Od roku 2018 působí Farma v jeskyni jako rezidenční soubor Centra současného umění DOX, s nímž sdílí odvahu vyjadřovat se uměním k palčivým tématům a překračovat zavedené hranice kulturního světa. Neváhá nabourávat obvyklé způsoby myšlení a otevírat nové náhledy na dění ve společnosti i chápání jednotlivých uměleckých forem.

Farma v jeskyni je za více něž 20 let své existence držitelem mnoha mezinárodních i českých ocenění, mezi kterými je nejprestižnější Evropská cena Nové divadelní reality pro režiséra Viliama Dočolomanského, který je dosud jediným českým držitelem této ceny.

Dlouhé roky působí v PR v oblasti kultury a zejména divadel. Byla PR manažerkou a tiskovou mluvčí Divadla Ungelt a Činoherního klubu. V současné době je nezávislým profesionálem v PR a věnuje se různým uměleckým projektům.

Mohlo by vás zajímat

10. 7. 2024
DEKKADANCERS a Česká filharmonie chystají premiéru hudebně-taneční inscenace s Jiřím Lábusem
8. 7. 2024
Zámek Žďár nad Sázavou se v polovině července promění ve svět současného tance, pohybového divadla a nového cirkusu. Letos na něj dorazí umělci z Portugalska, Francie, Německa, Česka, Španělska, Itálie, Slovenska, i Japonska
26. 6. 2024
Jedenáct inscenací, čtyři dny, jeden velký zážitek v Liberci
24. 6. 2024
141. sezóna Divadla F. X. Šaldy nese téma: Navzdory