Partneři portálu O divadle

Mecenáši

20. června 2024

Divadelní svět Brno 2022 (24. – 29.5.)

Divadelní svět Brno – mezinárodní divadelní přehlídka, která svým rozsahem patří mezi tři největší divadelní festivaly u nás, proběhne letos už potřinácté

Letos přijede do Brna na padesát souborů z celého světa a diváci si kromě divadla budou vybírat i z doprovodného programu, který zahrnuje workshopy, besedy, debaty, online program i premiéru dokumentárního filmu o režisérce Evě Tálské.

V hlavní roli… divák

Dramaturgie festivalu letos obrací pozornost k fenoménu diváka. Místo zastřešujícího tématu je letošní ročník věnován společnému hledání, co všechno je a může být divadlo. Jaké podoby, nové perspektivy i kořeny je nutné znovu objevit. Ambicí organizátorů je stvořit během festivalu neopakovatelnou „divadelní krajinu“, ve které společně s diváky bude možné objevovat divadelní svět.

Divadlo je… živel

V letošním ročníku budou mít diváci opět možnost vidět několik vynikajících zahraničních produkcí z Izraele, Francie, Polska, Maďarska a Běloruska. Každá z inscenací je současně výzvou k dialogu nad aktuálními tématy, které obnažují zranitelnost a křehkost současného světa a otevírají jednotlivé tematické linie festivalu.

Tematickou linií „ženský element“ zahajuje prestižní polská inscenace Střípky ženy v režii Kornéla Mundruczóa. Na aktuální politicko-společenskou situaci reaguje inscenace Azyl izraelského tanečního souboru Kibbutz Contemporary Dance Company, Vojcek běloruského nezávislého souboru Kupalaŭcy, originální polský kabaret Revoluce, která nebyla v podání souboru Teatr 21 a Sarmatia běloruské performerky Paliny Dabravolskaje.

V antické linii se diváci setkají s výraznou maďarskou adaptací Médei souboru KV Társulat – Trafó. Letošní novinkou jsou zahraniční rodinná představení Valčík elfů a Ambra francouzského loutkového souboru Les Antliaclastes, které uvádí tradiční programovou linii určenou dětem.

Speciální novou kategorií letošního ročníku jsou tzv. divadelní výlety a site-specific projekty. V rámci festivalu se lze vypravit do Křtin na představení Santini spolku JEDL a do Prahy na předpremiéru imerzivní inscenace Mistr a Markétka v podání nezávislého souboru Tygr v tísni. Ve spolupráci s festivalem Tanec Praha bude uvedena také první participativní divadelní performance Les, kterou společně s diváky utvoří v ulicích Brna čtveřice tanečnic z Brazílie, Portugalska a Slovinska.

Za diváky přijedou i dvě netradiční sondy do české historie – Hilsner a ti druzí brněnského Divadla Feste, 27 Exekuční show Jana Mydláře od Geisslers Hofcomoedianten a interaktivní Pubkvíz o budoucnosti světa Divadla LETÍ.

Online program divadelního světa zahájí premiéra dokumentárního filmu Smrti a sny Evy Tálské: portrét divadelní básnířky o kmenové režisérce Divadla Husa na provázku, který vzniká v koprodukci s Českou televizí v režii Robina Kvapila. Slavnostní promítání se odehraje v prostorách Divadla Husa na provázku, ve stejném týdnu proběhne i televizní premiéra na ČT Art. Dokument pak bude zdarma dostupný na webových stránkách festivalu.

Speciální samostatná linie bude věnována ukrajinskému divadlu.

Divadlo je… žena

Ženská linie festivalu se bude zabývat mimo jiné různými aspekty ženství, vztahem společnosti, k ženskému tělu, či proměňující se roli ženy ve společnosti. Jedním z vrcholů festivalu tak bude představení renomovaného maďarského režiséra Kornéla Mundruczó Střípky ženy, v podání jednoho z nejlepších polských souborů divadla TR Warszawa.

Z opačného pólu tématu ženství festival nabídne zpěvačku a performerku Ridinu Ahmedovou a její zpověď vzniklou na základě úspěšného blogu Sádlo.

Z Běloruska přijede režisérka a herečka Palina Dabravolskaja s „one woman drama“ Sarmatia, pražské Národní divadlo doveze oceňovanou inscenaci Vassa Železnovová v titulní roli se Zuzanou Stivínovou. Silnou ženskou hrdinku představí titul Maryša (mlčí) pražského uskupení Depresivní děti touží po penězích.

Velké zastoupení mají letos na festivalu oblastní divadla: Městské divadlo Zlín se představí originálním zpracováním Pýchy a předsudku Jane Austenové, Východočeské divadlo Pardubice odhalí svůj pohled na Boženu Němcovou ve hře Jako břitva, z Olomouce přijede Divadlo na cucky se Zkázou totálního myšlení a Slovácké divadlo z Uherského Hradiště přiveze vydařenou improvizaci na čechovovské téma Tři sestry.

Divadlo je… pohyb

Jedním z vrcholů festivalu bude vystoupení izraelského tanečního souboru Kibbutz Contemporary Dance Company, který se po několika letech opět vrací do Brna. Proslulý izraelský soubor pod uměleckým vedením výjimečné osobnosti Ramiho Be ‘era patří k nejvýznamnějším souborům současného tance vůbec. Choreografie Azyl se zabývá jedním z nejžhavějších současných problémů ve světě, problémem postavení uprchlíka, imigrace, osudu žadatelů o azyl. Jde o autobiografický příběh, v němž sám choreograf odhaluje vlastní vnímání frustrace, zmatení a zcizení coby člena židovské rodiny, která přežila holocaust.

Žánr nového cirkusu bude reprezentovat Cirk La Putyka s titulem Runners, který zaujme každého, kdo se cítí v dnešní uspěchané době „otrokem času“. Poprvé se na festivalu představí soubor současného fyzického divadla Burki&com Jany Burkiewiczové s environmentální tematikou v inscenaci Ostrov!, skvěle obsazené předními českými tanečníky nezávislé scény. S Proměnou se budou prezentovat tanečníci DEKKADANCERS a nabídnou tak jiný pohled na Kafkovu povídku ve formě taneční grotesky. V pohybové lince bude odehráno mj. i představení pro děti Zázrak (s)tvoření souboru Laterny magiky ND a Radima Vizváryho.

Divadlo je… antika

Linie inscenací antických dramatických textů či jejich adaptací prokazuje svou dlouhodobější platnost. Antické drama a mytologie se i v 21. století jeví pro evropské divadlo jako stále silná zásobárna témat, situací a příběhů, které zachycují cosi univerzálně platného z lidské zkušenosti se životem a světem.

Zahraniční pohled na silnou ženskou hrdinku reprezentuje v antické lince maďarský soubor KV Társulat – Trafó s výraznou adaptací Euripidovy Médey, kterou přesazuje do ryze současného prostředí kolektivní mateřské terapie, v jejímž rámci postupně vyhřezává surová tragika původního příběhu. K vidění budou dvě silně kontrastní Antigony, odlišné formou i výkladem. Silně politické čtení režiséra Doda Gombára Antigona (Fuck You, Daddy!) z Činoherního studia z Ústí nad Labem a rituální i hravá inscenace Antigona brněnského Divadla ALDENTE režisérky Jitky Vrbkové. V online podobě bude k vidění online verze Senekova Oidipa, kterou vloni pro DSB natočil s herci NdB režisér Lukáš Kopecký. Šílený Herkules římského dramatika Seneky se odehraje ve Studiu Marta, kde jej s absolventským ročníkem herectví na JAMU zrežíroval Roman Gombarček.

Divadlo je… hra

Cílem dětské linie je představovat brněnským divákům moderní divadlo pro děti a jejich rodiče. Letošní dětská linie je k radosti organizátorů velmi obsáhlá a zahrnuje nejen představení pro nejmenší, ale i kusy, jejichž cílovým publikem je divák jakéhokoli věku. Mezi to nejzajímavější se na letošním festivalu zcela jistě zařadí dvě inscenace francouzského loutkového souboru Les Antliaclastes Ambra a Valčík elfů. Tvůrci se inspirovali prací Jana Švankmajera, proto budou českému diváku připadat velmi povědomá. A nadto jsou plná magie, unikátních loutek, strojů, přístrojů a hudby.

Studio ALTA zahraje Krabata, Loutky bez hranic Nilase a tisícihlavé stádo, Laterna magika ND Zázrak (s)tvoření. Jedno z nejlepších dětských divadel u nás – Divadlo Drak přijede s poetickou groteskou o usínání Do hajan!, PONEC – divadlo pro tanec pozve diváky do světa fantazie Škatulením. Představí se i studenti pražské Katedry alternativního a loutkového divadla DAMU, a to dvěma tituly: O jako Otesánek a Sedmero krkavců. Kladenské Divadlo Lampion přiváží do Brna Komodo, Jihočeské divadlo – Malé divadlo a LIVE4K uvede představení pro teenagery Invisible Man, jehož součástí je i live cinema, v nečekaných kulisách se odehraje Arktický Robinson pražského Wariot Ideal. Chybět nebudou ani brněnské scény – Divadlo Polárka se svým Homo zabijens: Konec lovců mamutů a Divadlo Radost s tituly Hamlet on the Road a Pinocchio.

Divadlo je… krajina

Letošní ročník festivalu přináší novinku – divadelní výlety. A diváky vyveze hned dvakrát. Jednou do Křtin, kde v poutním Kostele Jména Panny Marie uvede spolek JEDL svou alegorii na téma hledání dokonalosti nazvanou Santini. Druhý výlet bude na inscenační projekt Mistr a Markétka (Autorská imerzivní inscenace) nezávislého pražského souboru Tygr v tísni, které oživí „bulgakovský svět“ přímo uvnitř historického centra Prahy v unikátních prostorách barokního Paláce Hrzánů z Harasova.

Mezi další site-specific projekty letos festival zařadil inscenaci Divadla Na zábradlí Zdeněk Adamec + Sebeobviňování, Debatu pro loutky Divadla Disk z DAMU a Strachy – performativní přednášku Alice Koubové a Miřenky Čechové.

Divadlo je… Brno a s anglickými titulky!

Festivalovou samozřejmostí jsou představení brněnských scén. Některá z nich budou hrána s anglickými titulky, takže si letos poprvé může festival užít i cizojazyčná komunita žijící v Brně. Národní divadlo Brno na festivalu zahraje Havlovu Ztíženou možnost soustředění a Albeeho Kdo se bojí Virginie Woolfové?, Městské divadlo Brno nabídne komorní muzikál NE/NORMÁLNÍ, Divadlo Husa na provázku Chazarský slovník a Pammrová / Březina. Scéna JAMU – Studio Marta zahraje Šíleného Herkula, Divadlo na Orlí uvede Daleko od Slunce. Nový tým Divadla Radost se představí s inscenacemi Hamlet on the Road a Pinocchio a v Divadle Polárka uvidíte Hommo zabijens: Konec lovců mamutů.

Hlavní program festivalu proběhne od 24. do 29. května, předcházet mu bude prolog v podobě dvou představení a premiéry divadelního dokumentu, uzavřen bude krátkým červnovým epilogem.

Mohlo by vás zajímat

14. 6. 2024
„Vždycky se mluvilo jen o těžbě a prostředí bylo primárně spojováno s muži, ale každý horník má přece manželku, partnerku, matku, sestru, milenku, dceru…“
28. 5. 2024
Světoznámý dramatik se tak symbolicky vrací na repertoár nezávislé vinohradské scény prostřednictvím další „vaňkovské aktovky“
23. 5. 2024
Studující katedry produkce pražské DAMU letos pořádají výroční 30. ročník festivalu ZLOMVAZ
22. 5. 2024
BodyVoiceBand připravuje na výročí 120. narozenin E. F. Buriana obnovenou premiéru Lásky, vzdoru a smrti