Partneři portálu O divadle

Mecenáši

1. dubna 2023

Divadlo D21 zasvětí novou sezónu poezii

"Poezie léčí. Léčí duši! Proto jsme se vydali ve stopách verše i rytmu a rozhodli se na toto téma podívat z několika úhlů pohledu.“

Pražské Divadlo D21 v roce, který pro něj může být zásadní nejen z hlediska symboliky čísel, oslaví osmnácté výročí svého založení. Slovy jeho členů „dosáhne plnoletosti“. Kromě oslav pro diváky chystá několik změn a novinek. Nadcházející divadelní sezóna se ponese v duchu poetických obrazů a v rytmu verše.

„Doba dlouhého divadelního půstu přinesla mnohé včetně nové inspirace. Došli jsme v hledání léku pro „svět ve stavu nemocných“ k zásadnímu zjištění. Poezie léčí. Léčí duši! Proto jsme se vydali ve stopách verše i rytmu a rozhodli se na toto téma podívat z několika úhlů pohledu.“ Tak charakterizuje připravovanou sezónu umělecký šéf Jakub Šmíd a dramaturgyně Kristýna Čepková dodává: „Průvodci na této tvůrčí cestě nám jsou mistři slova a písma, od nichž jsme si při svém inspiračním pátrání vzali nejvíc. Navíc tito naši tři průvodci – Jan Antonín Pitínský, Edgar Allan Poe a Karel Hynek Mácha – mají všichni tři jména, jak se na básníky sluší…“

Ředitelka a zároveň herečka Divadla D21 Hana Mathauserová: „Po sezóně, která téměř nebyla, ač přinesla čtyři nové inscenace, snad nastane sezóna, která už proběhne víceméně tak, jak jsme všichni zvyklí. Pro naše divadlo bude významná také tím, že na jejím počátku oslavíme osmnácté narozeniny a Divadlo D21 se tedy bude moci počítat mezi plnoleté. Pevně doufám, že oslavy i další premiéry proběhnou s našimi diváky, s diskuzemi, s večírky, s živou hudbou a vším, co k tomu patří. Zkrátka, že to výročí oslavíme vzájemným setkáváním.“

Do hereckého souboru se s novou sezónou oficiálně vrací Ivana Machalová, která je jedním ze zakládajích členů divadla. Personální změny se chystají také v produkčním týmu. V návaznosti na dlouhodobý projekt Divadlo školám se od letošního září spouští projekt Divadelním zážitkem k demokracii – propojení diváckého zážitku a dalších vzdělávacích aktivit, kterého se může zúčastnit několik desítek pražských základních a středních škol. Hlavní lektorkou a koordinátorkou projektu je právě Ivana Machalová. Výraznou novinkou bude také nová série fotografií a vizuálních materiálů k osmnáctému výročí i k připravovaným inscenacím, která vzniká ve spolupráci s fotografkou Michaelou Škvrňákovou.

Sezóna 2021/2022 odstartuje 17.září dlouho očekávanou premiérou Fuksova Spalovače mrtvol. Inscenace v režii Jakuba Šmída byla nazkoušena už bezmála před rokem. Následovat bude 21.září tradiční zahájení sezóny zvané Tancovačka, tentokrát s podtitulem „Jsme plnoletí!“ s odkazem právě na 18. narozeniny divadla.

Sezóna 2021/2022 v Divadle D21: Infuze POEzie

Premiéry

Jan Antonín Pitínský: Betlém aneb komedie o narození

„Jde malý chlapec za oslíkem a věci říká největší.“

Největší příběh všech dob v jedinečné formě z pera básníka českého divadla. Za zpěvu koled a za doprovodu živé hudby putují Marie a Josef do Betléma. Cestu jim sice zkříží ďábel, ale ochrannou ruku nad nimi drží sám archanděl. Každej, kdo můžeš, zpívej. Kdo nemůžeš, aspoň se dívej…

Režie: Jakub Šmíd

Premiéra: 28. listopadu 2021

Edgar Allan Poe, Kristýna Čepková: Pohřben zaživa  aneb Zaručeně pravdivý příběh E. A. Poea

“A havran dí – už víckrát ne!”

Autorská POE-tická inscenace na motivy životního příběhu a literárního odkazu Edgara Allana Poea. Scénická koláž hledající hranice pravdy a lži, života a smrti, fantazie a reality… Je v moci pomluv pohřbít někoho zaživa, nebo existuje něco ještě mocnějšího?

Režie: Ewa Zembok

Premiéra: 25. února 2022

Karel Hynek Mácha: Máj

„Byl pozdnj wečer – prwnj mág – Wečernj mág – byl lásky čas.“

Nejslavnější básnická skladba Karla Hynka Máchy, až notoricky známá. Známe ji ale doopravdy? Pod vrstvou slov se skrývá příběh takřka oidipovský. Hynku! Viléme! Jarmilo!

Režie: Jakub Šmíd

Premiéra: 1. května 2022

Božena Němcová: Bajaja

„Jsou hrdinové beze jména, kteří co ztratit nemají. Jsou noci tiché jako pěna, jsou v nich sny, co se nezdají.“

Obnovená premiéra klasické pohádky pro nejmenší v nevšedním poetickém zpracování.

Režie: Jakub Šmíd

Obnovená premiéra: 6. března 2022

Galerie

Mohlo by vás zajímat

30. 3. 2023
Od mejdanu po drama. Ve Švandově divadle připravují Chlast, divadelní adaptaci stejnojmenného filmu
30. 3. 2023
„Bude to romantický?” Česká premiéra Chladného dítěte v divadle DISK
29. 3. 2023
Celovečerní epický balet Princezna Hyacinta z prostředí Českého ráje může být zván klenotem národního tanečního bohatství. Nový život této 112 let staré pohádkové inscenaci vdechne balet Divadla F. X. Šaldy.
28. 3. 2023
D21 před premiérou další autorské inscenace, tentokrát „O Benešovi“