Partneři portálu O divadle

Mecenáši

14. dubna 2024

Festival Jiřího Menzela (Divadlo Bez zábradlí)

Divadlo Bez zábradlí chystá v druhé polovině dubna festival věnovaný tvorbě režiséra, scénáristy a herce Jiřího Menzela. Slavnostní zahájení, které je plánované na sobotu 23. dubna, odstartuje týden, který nabídne čtyři divadelní inscenace, tři filmové projekce, vernisáž nové výstavy Rozmarné cesty Jiřího Menzela, diskuzní panely a setkání s řadou hereckých osobností.

„V současné chvíli nabízí naše divadlo čtyři inscenace režírované Jiřím Menzelem. Divácky ověřené tituly „Blbec k večeři“, „Kdes to byl(a) v noci“, „Další roky ve stejnou dobu“ a „Bez roucha aneb Ještě jednou zezadu“ se staly legendárními a slavily úspěchy nejen u nás, ale i ve světě,“ říká organizátorka festivalu Nikol Kouklová. „Na Festivalu Jiřího Menzela budou mít diváci poslední možnost zhlédnout komedii z divadelního prostředí s názvem Bez roucha aneb Ještě jednou zezadu, kde excelují Zdeněk Žák, Rudolf Hrušínský, Josef Carda, Jana Švandová a další, jelikož v rámci festivalu ji odehrajeme naposledy.”

Pražské divadlo nezapomnělo ani na fanoušky menzelovské poetiky jeho filmů. V neděli 24. dubna se uskuteční projekce filmů „Vesničko má středisková“, „Skřivánci na niti“ a „Ostře sledované vlaky“.

Po projekci posledního zmiňovaného filmu bude následovat diskuzní panel s kritikem Janem Lukešem a speciálními hosty. Vzpomínat se bude na historky z natáčení, ale také na ocenění, která Jiří Menzel za tyto filmy získal. Ceny – Oscara a Zlatého medvěda z Mezinárodního filmového festivalu v Berlíně – si budou moci návštěvníci prohlédnout ve foyer divadla.

 Projekcí se zúčastní i “Otík” János Bán, Zdeněk Svěrák, Jitka Zelenohorská nebo Jaroslav Satoranský.

Výstava „Rozmarné cesty Jiřího Menzela“

Po dobu konání festivalu bude v divadle také výstava fotografií Jiřího Menzela, soukromých i pracovních, „Rozmarné cesty Jiřího Menzela“, jejíž spoluautorkou a kurátorkou je dlouholetá asistentka Jiřího Menzela Míla Řádová. Diváci uvidí Jiřího Menzela při filmování i na zkouškách v divadle, i jako herce ve filmu i na divadle. Nebudou chybět ani jeho fotografie z cest do zahraničí, festivalů, filmových přehlídek i ze soukromých cest, ani fotografie s osobnostmi kulturního světa. Perličkou této výstavy bude sbírka zápalkových krabiček, které Jiří Menzel shromažďoval po celý život během cest po různých hotelích celého světa.

Na festivalu bude představen také Nadační fond Jiřího Menzela, který koncem loňského roku založila Olga Menzelová a jehož revizorem je Míla Řádová.  

Ve zřizovací listině fondu se praví:

1. Účel, pro který se nadační fond zřizuje, je veřejně prospěšný i dobročinný, a to zejména:
a) poskytováním pomoci začínajícím umělcům (hercům, režisérům, apod.) v oblasti filmového umění
b) pořádáním seminářů, setkání umělců a jiných kulturních aktivit
c) péče o zachování díla Jiřího Menzela a jeho náležité využívání v kulturní činnosti
d) obstarání a údržba pietních a pamětních symbolů na osobu herce a režiséra Jiřího Menzela
e) podpora významných umělců, zasloužilých o propagaci české kinematografie v zahraničí, v případě jejich sociální nesnáze zdůvodu zdravotních komplikací.

2. Účelem nadačního fondu je také shromažďování finančních prostředků pro podporu činnosti nadačního fondu, pořádání kulturních, sportovních a společenských akcí a ochrana a rozvoj humanitárních hodnot v oboru filmového umění.

Olga Menzelová: „Cílem fondu je podporovat umělce, kteří se významně zasloužili o kulturu a s tím spojené šíření dobrého jména České republiky jak u nás, tak v zahraničí a dostanou se do podobně tíživé zdravotní situace jako Jirka. Obecné, ale mylné povědomí je, že tito lidé jsou dostatečně finančně saturováni jen proto, že je na ně více vidět. Ale většinou je to velký omyl. Myslím, že díky tomu, co vykonali pro stát a jeho lidi, by měli možnost dožít konec života důstojně a třeba v domácím prostředí, tak jako jsem to umožnila Jirkovi. Každý by si patrně přál být doma mezi svými milovanými než trávit závěr života ve zdravotnickém zařízení mezi cizími lidmi.”

Mohlo by vás zajímat

19. 3. 2024
Švandovo divadlo uvede komorní hru Martiny Kinské o nevšední umělecké trojici
12. 3. 2024
„Budoucnost ještě nikdo nenapsal, budoucnost ještě nikdo nevytesal do kamene, budoucnost je otevřená. Jak byste chtěli žít vy?“ (Městská divadla pražská uvedou v Komedii první českou adaptaci románu Aldouse Huxleyho Krásný nový svět.)
1. 3. 2024
Smetanovský operní cyklus Ostrava 2024 nebo balet Rapsodie Bohemia
1. 3. 2024
Divadlo Na zábradlí v březnu uvede Čechovova Racka v režii Jiřího Havelky