Partneři portálu O divadle

Mecenáši

22. května 2024

Happy End (Švandovo divadlo)

„Bohdana Pavlíková a Luboš Veselý jsou na jevišti vždy výtečnými partnery, navíc spolu i v civilu sdílejí jednu domácnost. Jejich společná životní zkušenost i smysl pro humor tak dodává Happy Endu jeho originální a pravdivý punc.”

Bohdana Pavlíková a Luboš Veselý ztvárňují v poetické komedii Happy End manžele, jimž se svět v průběhu let vtěsnal do jediného bytu. Jako dva trosečníci na penzijním ostrově jsou zde jeden pro druhého majákem. Když na ně zazvoníte, pozvou vás na návštěvu. Vztah dlouholetého páru tak můžete pozorovat se vším, co k němu po desetiletích letech společného života patří – od rána až do večera…

Režisérem a spoluautorem inscenace je Daniel Hrbek, ředitel smíchovské scény, nicméně díky improvizaci během zkoušení nese Happy End i autorský otisk obou hlavních představitelů. Možná o to přesvědčivěji, že jsou partnery nejen na jevišti, ale i v civilním životě.

Daniel Hrbek: „Happy End je pro všechny, kteří spolu žijí nebo teprve touží žít s někým druhým.” K napsání příběhu ho inspiroval mnoholetý vztah jeho rodičů: „Jejich soužití jsem vždy obdivoval. Ta každodennost, v níž spolu umějí být – mlčet, souhlasit, přít se, pečovat o sebe a navzájem se milovat.”

Daniel Hrbek spolu spolu s dramaturgem Davidem Košťákem nejprve napsali „pomocný scénář“, který vyprávěl o jednom všedním dni, který je pro staré manžele možná dnem posledním. Výslednou podobu inscenace pak režisér dotvořil s oběma herci pomocí improvizace. Do příběhu tak zapracoval i nápady, které se zrodily během zkoušení: „Bohdana Pavlíková a Luboš Veselý jsou na jevišti vždy výtečnými partnery, navíc spolu i v civilu sdílejí jednu domácnost. Jejich společná životní zkušenost i smysl pro humor tak dodává Happy Endu jeho originální a pravdivý punc.”

Zvolený žánr poetické komedie umožňuje nahlédnout na zralý vztah dvou lidí s nadhledem a bez sentimentu. Dramaturg David Košťák: „Happy End je určen pro každého, kdo se umí zasmát sám sobě. Diváky tu zveme na návštěvu – a to doslova. Odpovídá tomu i scénografie výtvarníka Martina Šimka. Ta začíná už před vstupem do foyer studiové scény a pokračuje až do nitra bytu obou manželů.”

Mohlo by se zdát, že v domácnosti dvou starších lidí se toho už mnoho neděje. Právě blízký pohled na jejich letité soužití však tvůrci považují za velmi lákavý. Manželé se v Happy Endu občas povznesou nad každodenní rutinu, která jinak sestává ze společného jídla, skládání puzzle, luštění křížovek, rozdělování léků a rodinných telefonátů.

David Košťák: „Ve skutečnosti tu lze zahlédnout téměř vše, co dlouholetý vztah obnáší: opakující se rituály, malicherné spory, láskyplné doteky i nenápadné přípravy na úplně poslední cestu do věčnosti. Vzpomínky na minulost se vzájemně proplétají, do reality vplouvá sen a nedovřená lednice vrčí tichou ukolébavku na dobrou noc.”

Autor, režie: Daniel Hrbek, dramaturgie: David Košťák, výprava: Martin Šimek, asistent režie: Romana Widenková, produkce: Tereza Marková

Hrají: Bohdana Pavlíková, Luboš Veselý

Premiéra: 25. března

Mohlo by vás zajímat

10. 5. 2024
Nadační fond Magdaleny Kožené připravuje nabitý program 8. ročníku celostátního festivalu ZUŠ Open
9. 5. 2024
Na jeviště Městského divadla Kladno míří další světový hit
2. 5. 2024
Ekologie, hledání identity, rozdělená společnost a rodinné vztahy. Dva tituly známé a dva neznámé. V sezóně 24/25 uvede Divadlo Petra Bezruče pod uměleckým vedením Jana Holce Ibsenovo drama Nepřítel lidu, adaptaci novely Viktora Dyka Krysař a v českých premiérách řecké drama Janise Mavritsakise Slepá skvrna a hru kanadského dramatika Jordana Tannahilla s názvem Pozdě příchozí. […]
27. 4. 2024
Petra Nesvačilová a Iva Pazderková poprvé spolu na jevišti