Partneři portálu O divadle

Mecenáši

28. května 2024

Irům na velikosti záleží

Pět Irů s opravdu velkým, přesto však malým problémem, postižených irskou kletbou. Politicky nekorektní komedie o velikosti, na které nejprve záleží, ale nakonec vůbec ne. Irská kletba je novou inscenací pražského souboru Komorní činohra, kterou můžete zhlédnout v české premiéře v Divadelním klubu Troníček.

Pět rozdílných mužů se sejde ve sklepě kostela na sezení podpůrné skupiny. Co spojuje právníka Josepha (Zdeněk Velen), policistu Stephena (Radek Valenta), mladíka Ricka (Štěpán Benoni) a nově příchozího pokrývače Keirana (Lukáš Král)? Všichni jsou to Irové, postižení prokletím známým jako irská kletba. Vedoucím skupiny je otec Kevin (Jan Teplý).

Irská kletba představuje velmi delikátní problém, o němž muži ve skutečném životě rozhodně nemluví tak snadno jako pětice členů skupiny. Jednoduše řečeno, jde o velikost mužské chlouby, přesněji řečeno o nedostatečnou velikost. Divadelní hra Irská kletba, amerického autora, scenáristy a herce Martina Caselly je mimořádně vtipnou hříčkou na zcela politicky nekorektní téma, která nenechá chladným žádného diváka.

Pětice mužů se sešla ve sklepě kostela, aby si vyměnili zážitky, podporu a našli naději. Malá naděje totiž může zachránit zatracenej život, jak říká jeden z hrdinů. Rick, Joseph a Stephen se ve skupině s otcem Kevinem scházejí již déle, vzájemně se znají, ale nikdy si neřekli o svém problému všechno. Až tentokrát, když s sebou Kevin přivedl nového člena, Keirana. Díky němu se muži otevřou a vypovědí si nejen své osudy, ale rovněž strachy spojené s údajnou kletbou.

Příběhy hrdinů gradují, vyprávění je prošpikované vtipy, které si především mužští návštěvníci divadla zatouží zapamatovat, aby se o ně u nejbližšího piva podělili s kamarády. Irská kletba je komedií o tom, že na velikosti záleží a řečmi o kašpárcích a divadlech se mohou prokletí irští muži jen stěží utěšovat. Ale také komedií o přátelství, které nezná hranic, a umění navzájem se podpořit v těžkých životních okamžicích.

Inscenace je výsostně hereckou záležitostí – pětice aktérů se pod režijním vedením Jiřího Bábka s tématem vypořádala doslova po chlapsku. Divák si může být jist, že si umění všech pěti pánů užije až do posledního milimetru, totiž, do poslední vteřiny. Ve svých rolích exscelují a všechny si je zamilujete. Rick Štěpána Benoniho je na první pohled sebevědomý mladý muž, přirozený vůdce skupiny, ale už na druhý pohled je jasné, že cosi skrývá. Joseph v podání Zdeňka Velena vyzařuje neklid a strach, ale rovněž obdivuhodnou starostlivost o děti, které spolu s ním manželka opustila. Policista Stephen ztvárněný Radkem Valentou je trochu sebestředný, exhibicionista, navenek posedlý sexem, uvnitř však toužící po lásce a uznání vyvoleného muže. Otec Kevin Jana Teplého je chápajícím knězem. Je v jeho pochopení schovaná vlastní zkušenost, s níž se souputníkům na skupině svěří? Posledním do party je Keiran, kterému Lukáš Král vtiskl určitou nevinnost, ale přesto naléhavost, díky níž si získá důvěru ostatních. Jednotliví představitelé dohromady tvoří celek, který je komedií chutnou a pěnivou jako pinta hutného irského piva. A divák nakonec zalituje, že se nemůže s charismatickými chlapíky sejít na skupině i další týden.

Irská kletba byla po své světové premiéře na Fringe Festivalu v New Yorku roku 2005 oceněna jako nejlepší text a na Mezinárodním gay divadelním festivalu o rok později aspirovala na cenu Oscara Wilda pro nejlepší text. Ocenění sama o sobě nemusí nutně vypovídat o kvalitě divadelní hry, ale v tomto případě si divák může být jist, že z divadla odejde pobaven a osvěžen nevšedním humorem i nadějí, po které všichni toužíme, a kterou v sobě hra nese.

Irská kletba je komedií pro diváky s otevřenou myslí a tolerantním náhledem na svět, jelikož se jedná o opravdu delikátní téma. Osobně jsem si užila všechny vtipy, náznaky a otevřené zpovědi, které dělají ze hry svěží a rychlou komedii, při jejímž sledování zatoužíte, aby skupinové sezení trvalo déle.

Galerie

Narodila jsem se a žiju v Praze. Pracuji v knižním nakladatelství, v marketingu a PR. Vášnivě ráda čtu, což znamená, že práce je mi také velkou zábavou. Pokud zrovna neležím v nějaké knize, najdete mě s téměř stoprocentní jistotou v některém z pražských či mimopražských divadel. Ve volném čase píši divadelní a knižní recenze, protože se ráda dělím o zážitky.

Mohlo by vás zajímat

23. 5. 2024
Studující katedry produkce pražské DAMU letos pořádají výroční 30. ročník festivalu ZLOMVAZ
22. 5. 2024
BodyVoiceBand připravuje na výročí 120. narozenin E. F. Buriana obnovenou premiéru Lásky, vzdoru a smrti
10. 5. 2024
Nadační fond Magdaleny Kožené připravuje nabitý program 8. ročníku celostátního festivalu ZUŠ Open
9. 5. 2024
Na jeviště Městského divadla Kladno míří další světový hit