Partneři portálu O divadle

Mecenáši

23. června 2024

Jezinky a bezinky v Ypsilonce

Premiéra komedie Josepha Kesselringa Jezinky a bezinky už v pátek 20. a úterý 24. dubna. V hlavních rolích pohostinných tetiček Brewsterových Zuzana Kronerová a Jana Synková, režie Jan Schmid.

Po řadě hudebně-tanečních titulů Ypsilonka uvede v jarní části letošní sezony po čase inscenaci postavenou více na textu hry, a to inscenaci dnes už klasické černé detektivní komedie Josepha Kesselringa Jezinky a bezinky. Žánrově jde o černou komedii, jejíž děj se odehrává v Americe třicátých let ve vile viktoriánského stylu, v níž vládnou dvě milé, pohostinné staré dámy. Životním posláním sester Brewsterových je konat dobro – ovšem pouze podle jejich vlastních představ. Situaci v domě plném mrtvol – což už samo o sobě je skvělou nadsázkou a parodií takzvaných hrůzostrašných hororových příběhů – ještě zkomplikuje příchod opravdového zločince se zřejmými sadistickými sklony. Chvíle napětí se střídají se sekvencemi milého, byť poněkud černého, humoru.

Dramaturg Jaroslav Etlík: „Kesselringův text svou hravostí i způsobem humoru báječně koresponduje s principy, které jsou některými svými aspekty, především co se týče nadsázky a nadhledu, příznačné i pro poetiku našeho divadla.“

Jan Schmid o Jezinkách a bezinkách

Jezinky a bezinky Josepha Kesselringa jsem viděl několikrát už za svých studií, jenom si přesně nepamatuji, jestli to bylo ještě v Divadle satiry anebo až když bylo divadlo přejmenováno na ABC. Představení mi zaimponovalo jako jedno zde z nejsvobodnějších. Existovalo jakoby samo o sobě, s přesahem nad dobou, kterou jsme žili (premiéra se konala v roce 1958). Jako kdyby v té černé tragikomedii, kde byl nastaven pohyb od smáti se k nesmáti se a naopak, byla ukryta nějaká pomyslná východiska z blbé doby, že smysl můžeme nalézat v nesmyslu a také v tom, že bychom si víc měli dělat, co nás baví a co skutečně chceme. A nebát se.

Všichni herci byli bez rozdílu vynikající, jak ti hodně známí, tak i ti méně, například mě nesmírně překvapoval pro mě tehdy objevený Lubomír Kostelka. Ze všech výkonů jsem měl pocit nadhledu i vědomí svobody možností, a to více než z jiných, zřejmě i významnějších, inscenací, jež se v téže době v ABC hrály, například retra Voskovce, Wericha a Ježka, třebaže i ty mě přirozeně logicky přitahovaly.

Vždy jsem si přitom říkal, že bych chtěl tento titul někdy také dělat, trošku ho pojímat jako nějakého Shakespeara a občas jím nechat procházet například Armádu spásy s je- jími některými pokleslými evergreeny či tradicionály, sborově zpívanými i s kapelou. V minulosti, vždy po několika letech, mě znovu napadalo, že bychom Jezinky a bezinky měli mít také na repertoáru, už kvůli těm lákavým nesouřadnostem, a kupodivu pokaždé jsem si představoval, že by tu drsnější sestru z obou milosrdných v rodině, Abby, měla hrát Zuzana Kronerová.

„Pro mě je především o bourání klišé a mýtů, je to sice černá komedie, ale autor si tropí žerty i z divadelních kritiků, z politiků, z policie, prostě nenechá na nikom nit suchou,“ uvedla představitelka Abby Brewsterové Zuzana Kronerová.

Spojení jejího jména s Ypsilonkou ovšem není záležitostí až této inscenace: „Sleduju a obdivuju Ypsilonku už strašně moc let, chodila jsem na ni vždycky vášnivě ráda. Pamatuju i ta nádherná představení jako byl Michelangelo nebo Makbeth. Těším se, že se zase někdy podívám na Prodanou nevěstu, kterou jsem kdysi viděla úplně novou. Ještě jsem nadšená, že se pořád hraje Svatá rodina v režii mého kolegy Juraje Nvoty. A taky jsem viděla premiéru inscenace Kostky jsou vrženy,“ dodala. Kromě toho se v inscenaci potkává s hereckým kolegou Pavlem Novým (pastor dr. Harper), se kterým získali letošní ocenění Český lev za ztvárnění hlavní role ve filmu Bohdana Slámy Bába z ledu.

O autorovi

Joseph Otto Kesselring se nejvíce proslavil právě hrou Jezinky a bezinky. Narodil se 21. července 1902 v New Yorku Henrymu a Frances Kesselringovým. Prarodiče z otcovy strany pocházeli z Německa, matka byla Kanaďanka. Mladý Joseph se zpočátku věnoval především hudbě. V roce 1922 začal vyučovat vokální hudbu, ale později si zamiloval divadlo, kde trávil čím dál tím více času. Od poloviny dvacátých let minulého století začal režírovat, později se v divadelním prostředí uplatnil zejména jako autor komedií. Americký National Arts Club uděluje od roku 1980 cenu Joseph Kesselring Prize for up-and-coming playwrights. Světová premiéra Jezinek a bezinek se konala 10. ledna 1941 (Kessekring ji napsal v roce 1939) ve Fulton Theatre na Broadwayi. Inscenace dosáhla pozoruhodných 1 444 repríz.

Hrají: Zuzana Kronerová, Pavel Nový, Roman Mrázik, Petr Hasman, Jiřina Vacková, Jana Synková, Paulína Labudová nebo Lumíra Přichystalová, Kryštof Mende, Petr Hojer, Oldřich Navrátil, Jan Večeřa, Jan Bradáč, Maxime Mededa, Dominik Renč, Miroslav Chloupek

Premiéry: 20. a 24. dubna 2018. Nejbližší reprízy: 1., 10. a 20. května 2018

Mohlo by vás zajímat

20. 6. 2024
Kromě čtyř premiér připravuje Švandovo divadlo mezinárodní spolupráci s divadelníky z Los Angeles, hostování v USA či Kanadě a bude pokračovat v rozvoji nových provozů a budov sloužících scénickému umění
14. 6. 2024
„Vždycky se mluvilo jen o těžbě a prostředí bylo primárně spojováno s muži, ale každý horník má přece manželku, partnerku, matku, sestru, milenku, dceru…“
28. 5. 2024
Světoznámý dramatik se tak symbolicky vrací na repertoár nezávislé vinohradské scény prostřednictvím další „vaňkovské aktovky“
23. 5. 2024
Studující katedry produkce pražské DAMU letos pořádají výroční 30. ročník festivalu ZLOMVAZ