Partneři portálu O divadle

Mecenáši

5. března 2024

Kleopatra (Divadlo Na zábradlí)

Je to zvláštní divadelní zkušenost. Stojí za to? Myslím, že ano.

Skupina 8lidí připravila s herci divadla Na zábradlí netradiční inscenaci – výpravu se sluchátky na uších do historického centra Prahy. Od 4. června budou moci diváci zažít procházku egyptským podsvětím, ve kterém se společně s Kleopatrou setkají s hlavními postavami jejího života.

Kleopatra umírá, s ní končí rod Ptolemaiovců, egyptská civilizace pomalu zaniká a na trůn už žádný faraon neusedne. Královnu i diváky čeká tříkilometrová pouť podsvětím, během níž budou vážena jejich srdce i jejich činy. Na této poslední cestě nejsou hlavním nebezpečím démoni či zbloudilé duše, ale naše vlastní svědomí. Egyptské podsvětí je v inscenaci Kleopatra svým způsobem „druhým městem“, alternativní realitou, která je v Praze pro běžné smrtelníky neviditelná.

Inscenační tvar vychází z formy audiowalku. Prostřednictvím netradičního zvukového zážitku a herecké akce ve veřejném prostoru Prahy 1 je možné zdánlivě obyčejná místa vidět z jiné perspektivy a upozornit na detaily, které nám často unikají. Inscenace postavila před členy hereckého souboru Divadla na Zábradlí novou výzvu – většina z nich se z bezpečného jeviště vydává hrát do veřejného prostoru. Inscenačním záměrem je brát do hry městský prostor a přijímat všechny podněty, které z něj vycházejí.

Autorem hudební složky je skladatel Matouš Hejl. Při nahrávání byl použit binaurální mikrofon, který umožní divákům stanout přímo ve středu egyptského prostředí a nechat jej na sebe působit ze všech stran.

Po úvodních výstupech a smrti Kleopatry se v divadle zhasne a do sluchátek se line sugestivní hlas, který každému diváku sugeruje, že on je Kleopatrou, k níž se podlahou temného hlediště sune had. Zážitek je to poměrně intenzívní a kdyby měl kdokoliv z divadla nápad, že některému z diváků v té tmě sáhne na nohu, asi by byla reakce poměrně bouřlivá.

Cesta podsvětím začíná tím, že diváci vystoupají na jeviště a zákulisím vyjdou z divadla ven. Pak jdou ulicemi Stříbrnou a Náprstkovou na Betlémské náměstí. Ke kostelu sv. Jiljí, Zlatou a Liliovou do Klementina. Na Karlův most, a pak Karlovými lázněmi, Novotného lávkou a Anenskou zpátky do divadla. Celou cestu se různě připojují herci a rozehrávají výjevy a situace, některé srozumitelné, některé méně. Výpravu vede oněmělý průvodce, který jen pohyby rukou diváky zastavuje či pobízí k dalšímu chodu anebo upozorňuje na artefakty na cestě – obrázek zemřelé Kleopatry ve Stříbrné ulici, modrou siluetu faraona nastříkanou na zemi, hlavičky krokodýlů vykukující z vod Nilu…

Je to zvláštní divadelní zkušenost. Stojí za to? Myslím, že ano.

Kleopatra

Koncepce, scénář, režie: 8lidí, Per Erbes, Boris Jedinák, hudba: Matouš Hejl, zvuková postprodukce a technické řešení: Jan Sedláček

Hraji:́ Jakub Žáček, Anežka Kubátová, Dita Kaplanová, Kateřina Císařová, Vojtěch Vondráček, Václav Vašák, Hanuš Kroupa

Premiéry: 4. a 5. června, při každém uvedené začíná první běh v 19:00, další pak 19:45 a poslední 20:30.

8lidí je tvůrčí umělecká skupina, která vznikla v roce 2017 jako nezávislé divadelní uskupení. Je složena z režisérů, dramaturgů a scénografů, kteří se potkali v roce 2014 ve společném ročníku na katedře alternativního a loutkového divadla DAMU. Stálými členy jsou Petr Erbes, Emilie Formanová, Nina Jacques, Boris Jedinák, Anna Klimešová, Alice Kofláková, Karolína Kotrbová, Zuzana Sceranková, Vendula Tomšů a Viktorie Vášová. Skupina se zabývá převážně projekty s aktuální společenskou tématikou na pomezí divadla, performance, instalace a happeningu.

Galerie

Autorka myšlenky portálu O divadle, majitelka vydavatelství Thespis, které vydalo – s výjimkou Cimrmanů – prakticky všechna DVD s divadlem, která se kdy na českém trhu objevila a je dokonce tím subjektem, který jako první přišel s myšlenkou prodeje záznamu divadelního představení.

Mohlo by vás zajímat

1. 3. 2024
Smetanovský operní cyklus Ostrava 2024 nebo balet Rapsodie Bohemia
1. 3. 2024
Divadlo Na zábradlí v březnu uvede Čechovova Racka v režii Jiřího Havelky
29. 2. 2024
Divák jako spoluautor představení o každodenních liminálních  stavech. Studující KALD zavedou diváky na jeviště i do prostor v okolí Divadla DISK
29. 2. 2024
Juniorský soubor Baletu NdB představí svoji čtvrtou premiéru, tentokrát za účasti mezinárodních choreografů