Partneři portálu O divadle

Mecenáši

9. prosince 2023

Křídla 2019 / 2020

Divácká anketa Křídla 2019/2020 zná své vítěze

Tradice divácké ankety o nejoblíbenějšího herce, herečku, inscenaci a tvůrčí počin vznikla v Městském divadle Brno v roce 1997. V sobotu 23. ledna se uskutečnil již 24. ročník vyhlášení. Napětí sobotního večera bylo o to víc vystupňované, že se tradiční vyhlášení a předávání výročních cen Křídla vzhledem k panující všeobecné situaci uskutečnilo zcela netradičně v on-line prostoru prostřednictvím živého streamu z jeviště Činoherní scény MdB.

Ani tato okolnost ale rozhodně nezmenšuje radost, smích a dobrou náladu, kterou jistě tento živý záznam vyvolal v každém, kdo na divadelním YouTube kanále MdB TV zhlédl tento jedinečný večer plný zábavných a milých překvapení, jehož režii měl Igor Ondříček.

Zároveň se tato aktuálně panující situace, tentokrát však v humorné podobě, promítla i do samotného hlavního tématu celého slavnostního večera, kdy se diváci pravidelně přesouvali z televizního studia, v němž moderátorka televizních zpráv Eliška Skálová postupně připomněla všechny zásadní informace a důležité události uplynulé divadelní sezóny 2019/2020, na tiskovou konferenci Vlády MdB, která ve složení Viktor Skála, Rastislav Gajdoš, Alan Novotný, Lenka Bartolšicová a Marta Matějová s nadsázkou a vtipem postupně ze všech úhlů pohledu projednala všechny kategorie, v nichž se cena Křídla uděluje. Dále se na jevišti v nejrůznějších skečích, dotáčkách, pěveckých a tanečních číslech či jako předávající cen vystřídali Jan Brožek, Kristýna Daňhelová, Jonáš Florián, Barbora Goldmannová, Zdena Herfortová, Robert Jícha, Zdeněk Junák, Dagmar Křížová, Jiří Mach, Igor Ondříček či Ivana Vaňková a mnozí další.

V průběhu celého roku odevzdávali diváci své hlasy a po jejich sečtení byl verdikt jasný. První příčku kategorie Nejvýraznější tvůrčí počin obsadila Hana Kratochvilová za svou choreografii k inscenaci Mamma Mia!. Tomuto legendárnímu muzikálu se dařilo i dále, protože byl zvolen i Nejoblíbenější inscenací sezóny – cenu převzal režisér Petr Gazdík. V kategorii Nejoblíbenější herečka zvítězila Alena Antalová a Nejoblíbenějším hercem se stal Aleš Slanina, kterému tak diváci svým hlasováním nadělili skutečně krásný dárek k jeho 35. narozeninám, jež oslavil právě toho dne.

Stejně jako v předchozích letech byly uděleny také „interní“ ceny, o jejichž držitelích nerozhodují diváci, ale vedení divadla. Cenou kolegia revue Dokořán byl tentokrát poctěn hudební skladatel a autor písňových textů Petr Ulrych za svou práci na pohádkovém muzikálu O statečném kováři a Cenu ředitele sám ředitel MdB Stanislav Moša udělil, tentokrát poprvé in memoriam, herci Martinu Havelkovi.

Během slavnostního večera byla také pokřtěna již pětadvacátá Ročenka MdB 2019/2020, která mapuje uplynulou divadelní sezónu. Za kmotry letos ředitel MdB Stanislav Moša zvolil své tři umělecké šéfy – šéfa muzikálového souboru Petra Gazdíka, šéfa zpěvoherního souboru Igora Ondříčka a šéfa činoherního souboru Stanislava Slováka.

Výsledky divácké ankety Křídla 2019/2020

Nejoblíbenější herečka: 1. Alena Antalová, 2. Markéta Sedláčková, 3. Hana Holišová, 4. Ivana Vaňková, 5. Radka Coufalová

Nejoblíbenější herec: 1. Aleš Slanina, 2. Petr Štěpán, 3. Michal Isteník, 4. Dušan Vitázek, 5. Jakub Przebinda

Nejoblíbenější inscenace: 1. Mamma Mia!, 2. O statečném kováři, 3. Grand Hotel, 4. Žebrácká opera, 5. Pro nic za nic

Nejvýraznější tvůrčí počin: 1. Hana Kratochvilová za choreografii k legendárnímu muzikálu Mamma Mia!, 2. Jaroslav Milfajt za scénografii k elegantně-excentrickému muzikálu Grand Hotel, 3. Jaroslav Milfajt za scénografii k muzikálové pohádce O statečném kováři, 4. Petr Ulrych za hudbu k muzikálové pohádce O statečném kováři, 5. Emil Konečný za scénu k legendárnímu muzikálu Mamma Mia!

Cena kolegia revue Dokořán: Petr Ulrych za hudbu k muzikálové pohádce O statečném kováři

Cena ředitele: Martin Havelka (in memoriam)

Mohlo by vás zajímat

8. 12. 2023
„Pro dnešní dobu je charakteristické to, jak rychle (a zdánlivě) všechno se mění. Tlak na přizpůsobení nebo aspoň proklamaci přizpůsobení, cítím jako hlavní téma dnešní doby.”
8. 12. 2023
Osmá dokončená opera Bedřicha Smetany (1824-1884) v obnovené premiéře v NDM
8. 12. 2023
Mezinárodní projekt plný radosti v divadle DISK
5. 12. 2023
“Jako autor jsem psal primárně hru o krizi bydlení. Jako režisér si během zkoušení uvědomuji její další vrstvy a témata.“