Partneři portálu O divadle

Mecenáši

19. května 2022

Křídla 2019 / 2020

Divácká anketa Křídla 2019/2020 zná své vítěze

Tradice divácké ankety o nejoblíbenějšího herce, herečku, inscenaci a tvůrčí počin vznikla v Městském divadle Brno v roce 1997. V sobotu 23. ledna se uskutečnil již 24. ročník vyhlášení. Napětí sobotního večera bylo o to víc vystupňované, že se tradiční vyhlášení a předávání výročních cen Křídla vzhledem k panující všeobecné situaci uskutečnilo zcela netradičně v on-line prostoru prostřednictvím živého streamu z jeviště Činoherní scény MdB.

Ani tato okolnost ale rozhodně nezmenšuje radost, smích a dobrou náladu, kterou jistě tento živý záznam vyvolal v každém, kdo na divadelním YouTube kanále MdB TV zhlédl tento jedinečný večer plný zábavných a milých překvapení, jehož režii měl Igor Ondříček.

Zároveň se tato aktuálně panující situace, tentokrát však v humorné podobě, promítla i do samotného hlavního tématu celého slavnostního večera, kdy se diváci pravidelně přesouvali z televizního studia, v němž moderátorka televizních zpráv Eliška Skálová postupně připomněla všechny zásadní informace a důležité události uplynulé divadelní sezóny 2019/2020, na tiskovou konferenci Vlády MdB, která ve složení Viktor Skála, Rastislav Gajdoš, Alan Novotný, Lenka Bartolšicová a Marta Matějová s nadsázkou a vtipem postupně ze všech úhlů pohledu projednala všechny kategorie, v nichž se cena Křídla uděluje. Dále se na jevišti v nejrůznějších skečích, dotáčkách, pěveckých a tanečních číslech či jako předávající cen vystřídali Jan Brožek, Kristýna Daňhelová, Jonáš Florián, Barbora Goldmannová, Zdena Herfortová, Robert Jícha, Zdeněk Junák, Dagmar Křížová, Jiří Mach, Igor Ondříček či Ivana Vaňková a mnozí další.

V průběhu celého roku odevzdávali diváci své hlasy a po jejich sečtení byl verdikt jasný. První příčku kategorie Nejvýraznější tvůrčí počin obsadila Hana Kratochvilová za svou choreografii k inscenaci Mamma Mia!. Tomuto legendárnímu muzikálu se dařilo i dále, protože byl zvolen i Nejoblíbenější inscenací sezóny – cenu převzal režisér Petr Gazdík. V kategorii Nejoblíbenější herečka zvítězila Alena Antalová a Nejoblíbenějším hercem se stal Aleš Slanina, kterému tak diváci svým hlasováním nadělili skutečně krásný dárek k jeho 35. narozeninám, jež oslavil právě toho dne.

Stejně jako v předchozích letech byly uděleny také „interní“ ceny, o jejichž držitelích nerozhodují diváci, ale vedení divadla. Cenou kolegia revue Dokořán byl tentokrát poctěn hudební skladatel a autor písňových textů Petr Ulrych za svou práci na pohádkovém muzikálu O statečném kováři a Cenu ředitele sám ředitel MdB Stanislav Moša udělil, tentokrát poprvé in memoriam, herci Martinu Havelkovi.

Během slavnostního večera byla také pokřtěna již pětadvacátá Ročenka MdB 2019/2020, která mapuje uplynulou divadelní sezónu. Za kmotry letos ředitel MdB Stanislav Moša zvolil své tři umělecké šéfy – šéfa muzikálového souboru Petra Gazdíka, šéfa zpěvoherního souboru Igora Ondříčka a šéfa činoherního souboru Stanislava Slováka.

Výsledky divácké ankety Křídla 2019/2020

Nejoblíbenější herečka: 1. Alena Antalová, 2. Markéta Sedláčková, 3. Hana Holišová, 4. Ivana Vaňková, 5. Radka Coufalová

Nejoblíbenější herec: 1. Aleš Slanina, 2. Petr Štěpán, 3. Michal Isteník, 4. Dušan Vitázek, 5. Jakub Przebinda

Nejoblíbenější inscenace: 1. Mamma Mia!, 2. O statečném kováři, 3. Grand Hotel, 4. Žebrácká opera, 5. Pro nic za nic

Nejvýraznější tvůrčí počin: 1. Hana Kratochvilová za choreografii k legendárnímu muzikálu Mamma Mia!, 2. Jaroslav Milfajt za scénografii k elegantně-excentrickému muzikálu Grand Hotel, 3. Jaroslav Milfajt za scénografii k muzikálové pohádce O statečném kováři, 4. Petr Ulrych za hudbu k muzikálové pohádce O statečném kováři, 5. Emil Konečný za scénu k legendárnímu muzikálu Mamma Mia!

Cena kolegia revue Dokořán: Petr Ulrych za hudbu k muzikálové pohádce O statečném kováři

Cena ředitele: Martin Havelka (in memoriam)

Mohlo by vás zajímat

13. 5. 2022
Líza Ďulínková se vrací na jeviště MdB – a opět to bude betálný!
11. 5. 2022
Divadlo Na Prádle uvádí v české premiéře černou komedii „Poslední dny Jidáše Iškariotského“
9. 5. 2022
Dramaturgický plán 83. divadelní sezóny
5. 5. 2022
Ve Východočeském divadle byly předány ceny GRAND Festivalu smíchu