Partneři portálu O divadle

Mecenáši

5. prosince 2023

(memento) MOR on-line

Stream inscenace (memento) MOR, projekt kulturní sluje Venuše ve Švehlovce, a uměleckého gangu Depresivní děti touží po penězích.

Camusův Mor je silným obrazem nemocné společnosti. V hledáčku se ocitá celé město a my sledujeme společenské proměny pod tlakem epidemie. Proměnou města provází doktor Rieux (Daniel Bambas), nehrdinský hlavní hrdina, který nevykonává žádné velkolepé skutky, jen se pod náporem úmrtí a přepracování snaží zůstat lidský.

O ČEM JE (MEMENTO) MOR…

Jednoho dne najde lékař před svou ordinací mrtvou krysu. Na zdánlivě banální událost vzápětí zapomene, ale v následujících dnech začnou krysy houfně vylézat ze svých děr a kanálů a v agonii umírají na chodníku. Brzy se příznaky podivné epidemie objeví i u lidí a obětí přibývá geometrickou řadou… Příběh je především kronikou města, jež je zasaženo morem a uzavřeno do neprodyšné karantény. Krom jednotlivých hrdinů sledujeme i celou společnost, která se vyrovnává s izolací.

PROČ MOR…

Morové rány doprovázely (nejen) evropské dějiny po staletí, staly se také tématem řady uměleckých děl – výtvarných, literárních i dramatických. (memento) MOR je navázáním na tuto silnou tradici, inspirované mj. románem Alberta Camuse. Hledáním odpovědí na otázky týkající se současnosti.

Režisér Jakub Čermák“Mor jako metafora, pandemie jako příležitost zkoumat charaktery, individuality i společnost jako takovou…”

PROČ ON-LINE INSCENACE…

Divadla jsou zavřená, a tak všichni, i kulturní sluj Venuše ve Švehlovce, hledají nové způsoby, jak oslovit diváckou obec a zůstat s ní v kontaktu. On-line inscenace (memento) MOR je snahou o vytvoření komplexního uměleckého díla v/ pro období lockdownu. Jedná se o divadelní inscenaci, která nepočítá s živými diváky. Jedná se o film, který pracuje s divadelní poetikou. Jedná se o výpověď, která hovoří o současnosti nejen svým tématem, ale i formou. S mottem: “Umění nezastavíš” tak vzniká představení určené přímo pro digitální prostředí.

Jiří Okoš, ředitel kulturní sluje Venuše ve Švehlovce: “Nechtěli jsme, aby se divadelní kultura během pandemie smrskla jen na on-line zpřístupnění zakonzervovaných divadelních představení či na několik písniček nebo vtípků, které natočí umělci u sebe doma. Úplně rozumíme snahám jednotlivých divadel i tvůrců, ale zároveň tu cítíme nebezpečí určité “GIFizace” celé kultury. Proto jsme iniciovali vznik Moru, je to důkaz, že ani pandemie nezabrání celistvé umělecké výpovědi.”

UMĚLECKÝ TÝM

Jakub Čermák, režie – v roce 2020 byl oceněn na festivalu Malá inventura Cenou české divadelní DNA a získal poctu festivalu …příští vlna/ next wave… jako Osobnost roku. V připravované inscenaci zúročí jak své divadelní zkušenosti, tak studium na pražské FAMU. Byl opakovaně nominován na Cenu Divadelních novin (mj. za představení Maryša mlčí či imerzivní Bordel L’Amour). V tomto roce uvedl imerzivní divadelní počin – Happy end v hotelu Chateau Switzerland.

Daniel Bambas, divadelní a filmový herec – držitel ceny Thálie v kategorii nejlepší herec za ztvárnění hlavní role ve hře Krás(k)a. Účinkoval v divadle Bez Zábradlí a hostoval v Divadle pod Palmovkou. V současné době je v angažmá divadla Na Vinohradech, je také členem souboru 3D Company na scéně Žižkovského divadla Járy Cimrmana.

Daniel Krejčík, divadelní a filmový herec – získal nominaci na Cenu Thálie a Cenu divadelní kritiky. Spolupracuje se souborem OLDstars, s Divadlem v Řeznické a Divadlem Na Fidlovačce, kde ztvárnil hlavní roli Lili Elbe v inscenaci Dánská dívka.

Sandra Nováková, divadelní a filmová herečka – hostovala v Divadle pod Palmovkou, v Divadle Rokoko a v A Studiu Rubín. V Malostranské besedě uvádí svůj vlastní pořad Barování. Spolupracuje na projektu Úplné zatmění.

Pavel Neškudla, herec – byl členem činohry Divadla J.K.Tyla v Plzni (Vojcek, Talentovaný pan Ripley), hostuje v Klicperově divadle a je v angažmá v Divadle v Dlouhé, s naší skupinou vystupuje v představeních 120 dnů Sodomy a Maryša (mlčí).

On-line premiéra: 21. prosince, 20:00

Galerie

Mohlo by vás zajímat

2. 12. 2023
Prof. MUDr. Vladimír Beneš, DrSc, přednosta Ústavu klinických neurooborů, emeritní přednosta Neurochirurgické a neuroonkologické kliniky 1. LF UK a Ústřední vojenské nemocnice
16. 11. 2023
“Bude to nejpříšernější propadák sezóny,” říkal zdrceně Edmond Rostand přátelům po generální zkoušce na svého Cyrana z Bergeracu. Bylo mu 29 let, měl za sebou úspěšnou sbírku básní a několik méně úspěšných divadelních her. K uvedení Cyrana si s Coquelinem, velkým hercem své doby, najali Divadlo u brány Svatého Martina, které nepatřilo pod žádného mocného […]
16. 11. 2023
U maloměšťáků bude veselka! Brecht v režii DAMU
16. 11. 2023
Choreograf Youri Vámos: „I za pohádkovým vyprávěním je třeba hledat smysl a význam.“ / Scénograf Daniel Dvořák: „Míříme ke stejnému cíli jako generace před námi: naplnit novými emocemi pojem krása.“