Partneři portálu O divadle

Mecenáši

18. května 2024

(memento) MOR on-line

Stream inscenace (memento) MOR, projekt kulturní sluje Venuše ve Švehlovce, a uměleckého gangu Depresivní děti touží po penězích.

Camusův Mor je silným obrazem nemocné společnosti. V hledáčku se ocitá celé město a my sledujeme společenské proměny pod tlakem epidemie. Proměnou města provází doktor Rieux (Daniel Bambas), nehrdinský hlavní hrdina, který nevykonává žádné velkolepé skutky, jen se pod náporem úmrtí a přepracování snaží zůstat lidský.

O ČEM JE (MEMENTO) MOR…

Jednoho dne najde lékař před svou ordinací mrtvou krysu. Na zdánlivě banální událost vzápětí zapomene, ale v následujících dnech začnou krysy houfně vylézat ze svých děr a kanálů a v agonii umírají na chodníku. Brzy se příznaky podivné epidemie objeví i u lidí a obětí přibývá geometrickou řadou… Příběh je především kronikou města, jež je zasaženo morem a uzavřeno do neprodyšné karantény. Krom jednotlivých hrdinů sledujeme i celou společnost, která se vyrovnává s izolací.

PROČ MOR…

Morové rány doprovázely (nejen) evropské dějiny po staletí, staly se také tématem řady uměleckých děl – výtvarných, literárních i dramatických. (memento) MOR je navázáním na tuto silnou tradici, inspirované mj. románem Alberta Camuse. Hledáním odpovědí na otázky týkající se současnosti.

Režisér Jakub Čermák“Mor jako metafora, pandemie jako příležitost zkoumat charaktery, individuality i společnost jako takovou…”

PROČ ON-LINE INSCENACE…

Divadla jsou zavřená, a tak všichni, i kulturní sluj Venuše ve Švehlovce, hledají nové způsoby, jak oslovit diváckou obec a zůstat s ní v kontaktu. On-line inscenace (memento) MOR je snahou o vytvoření komplexního uměleckého díla v/ pro období lockdownu. Jedná se o divadelní inscenaci, která nepočítá s živými diváky. Jedná se o film, který pracuje s divadelní poetikou. Jedná se o výpověď, která hovoří o současnosti nejen svým tématem, ale i formou. S mottem: “Umění nezastavíš” tak vzniká představení určené přímo pro digitální prostředí.

Jiří Okoš, ředitel kulturní sluje Venuše ve Švehlovce: “Nechtěli jsme, aby se divadelní kultura během pandemie smrskla jen na on-line zpřístupnění zakonzervovaných divadelních představení či na několik písniček nebo vtípků, které natočí umělci u sebe doma. Úplně rozumíme snahám jednotlivých divadel i tvůrců, ale zároveň tu cítíme nebezpečí určité “GIFizace” celé kultury. Proto jsme iniciovali vznik Moru, je to důkaz, že ani pandemie nezabrání celistvé umělecké výpovědi.”

UMĚLECKÝ TÝM

Jakub Čermák, režie – v roce 2020 byl oceněn na festivalu Malá inventura Cenou české divadelní DNA a získal poctu festivalu …příští vlna/ next wave… jako Osobnost roku. V připravované inscenaci zúročí jak své divadelní zkušenosti, tak studium na pražské FAMU. Byl opakovaně nominován na Cenu Divadelních novin (mj. za představení Maryša mlčí či imerzivní Bordel L’Amour). V tomto roce uvedl imerzivní divadelní počin – Happy end v hotelu Chateau Switzerland.

Daniel Bambas, divadelní a filmový herec – držitel ceny Thálie v kategorii nejlepší herec za ztvárnění hlavní role ve hře Krás(k)a. Účinkoval v divadle Bez Zábradlí a hostoval v Divadle pod Palmovkou. V současné době je v angažmá divadla Na Vinohradech, je také členem souboru 3D Company na scéně Žižkovského divadla Járy Cimrmana.

Daniel Krejčík, divadelní a filmový herec – získal nominaci na Cenu Thálie a Cenu divadelní kritiky. Spolupracuje se souborem OLDstars, s Divadlem v Řeznické a Divadlem Na Fidlovačce, kde ztvárnil hlavní roli Lili Elbe v inscenaci Dánská dívka.

Sandra Nováková, divadelní a filmová herečka – hostovala v Divadle pod Palmovkou, v Divadle Rokoko a v A Studiu Rubín. V Malostranské besedě uvádí svůj vlastní pořad Barování. Spolupracuje na projektu Úplné zatmění.

Pavel Neškudla, herec – byl členem činohry Divadla J.K.Tyla v Plzni (Vojcek, Talentovaný pan Ripley), hostuje v Klicperově divadle a je v angažmá v Divadle v Dlouhé, s naší skupinou vystupuje v představeních 120 dnů Sodomy a Maryša (mlčí).

On-line premiéra: 21. prosince, 20:00

Galerie

Mohlo by vás zajímat

10. 5. 2024
Nadační fond Magdaleny Kožené připravuje nabitý program 8. ročníku celostátního festivalu ZUŠ Open
9. 5. 2024
Na jeviště Městského divadla Kladno míří další světový hit
2. 5. 2024
Ekologie, hledání identity, rozdělená společnost a rodinné vztahy. Dva tituly známé a dva neznámé. V sezóně 24/25 uvede Divadlo Petra Bezruče pod uměleckým vedením Jana Holce Ibsenovo drama Nepřítel lidu, adaptaci novely Viktora Dyka Krysař a v českých premiérách řecké drama Janise Mavritsakise Slepá skvrna a hru kanadského dramatika Jordana Tannahilla s názvem Pozdě příchozí. […]
27. 4. 2024
Petra Nesvačilová a Iva Pazderková poprvé spolu na jevišti