Partneři portálu O divadle

Mecenáši

16. července 2024

Městská divadla pražská 2023/2024

Epická freska podle světového bestselleru v ABC, současný hlas boje za jinakost v Komedii, postmoderní detektivka v Rokoku, site–specific v prostoru bývalé restaurace i inscenace ukrajinských tvůrců – Městská divadla pražská představují novou sezonu

Městská divadla pražská připravila pro nadcházející sezonu dvě premiéry do divadla ABC, tři do Rokoka a tři do Komedie. Program navíc obohatí dva koprodukční projekty a netradiční site-specific projekt v prostoru 3Kino Art Pasáž v domě U Nováků. I v této sezóně pokračují projekty na podporu Ukrajiny.

Ředitel MDP Daniel Přibyl: „Městská divadla pražská se dál drží tří principů – činorodost, otevřenost a společenská odpovědnost. Bohatý program 74. sezony zahrnuje komorní inscenace i velká epická plátna, nové hry psané přímo pro MDP i desetiletí osvědčené dramatické texty, krátké půlhodinové vzdělávací programy i několikaměsíční kurzy. Naplno se opět rozbíhá mezinárodní spolupráce. Všechno naše úsilí přitom směřuje k tomu, abychom divákům v této napjaté době poskytli v našich divadlech dostupná místa k relaxaci a inspiraci.“

České premiéry i adaptace známých děl

V sezoně 2023/2024 rozšíří repertoár Městských divadel pražských nová zpracování klasických témat, prostor dostanou také první česká uvedení současných textů včetně původních autorských děl psaných přímo pro MDP.

V divadle ABC, bude mít v listopadu českou premiéru adaptace světově proslulého díla Eleny Ferrante Geniální přítelkyně. Padesátá léta dvacátého století, neapolská periferie a dvě dívky, které si slíbí přátelství na život a na smrt. Každá po svém se snaží vybojovat lepší život, vzdálený chudobě a násilí, do kterého se narodily. Na pozadí jejich cesty tak sledujeme celý vývoj poválečné Itálie včetně proměny postavení ženy, politických bojů i dozvuků fašismu.

V režii Mariána Amslera se v rolích Lenu a Lily představí Nina Horáková a Beáta Kaňoková v alternaci s Renátou Matějíčkovou. Na inscenaci se podílí téměř celý soubor MDP, všechny čtyři díly předlohy budou uváděny v jeden večer. Divadlo tak navazuje na zkušenost s podobně velkým projektem Andělé v Americe.

Na jaře uvede v ABC režisér a umělecký šéf divadla Michal Dočekal původní českou hru dramaturgyně MDP Simony Petrů Ježek, věnovanou legendárnímu jazzovému klavíristovi a dvornímu skladateli Osvobozeného divadla.

V divadle Rokoko se nejprve v říjnu uskuteční premiéra černé grotesky o hranici mezi snem a realitou Pan Polštář Martina McDonagha. Roli spisovatele, který se v totalitní zemi uzavírá do své divoké fantazie, ztvární v režii čerstvého absolventa DAMU Tomáše Ráliše herec Aleš Bílík. Následovat bude česká premiéra komedie Soused od Davida Kehlmanna, komorní příběh ze současnosti, který připravuje Michal Dočekal, který po Smrti obchodního cestujícího a Bílé nemoci opět přizval ke spolupráci stálého hosta MDP Miroslava Donutila. Třetí premiérou v Rokoku bude na jaře moderní variace na díla sester Brontëových od americké dramatičky Jen Silvermanové, Tekoucí písky v režii Viktorie Čermákové.

V divadle Komedie bude první premiérou v listopadu česká premiéra dramatu britského nebinárního autora Charlie Josephine Já, Johan*a, které vypráví zcela aktuální optikou příběh Panny Orleánské. Johana bojuje za svobodu, jinakost, právo být sám sebou. Je hlasem LGBTQI+ lidí, je hlasem dneška. Slovenská režisérka Alžbeta Vrzgula svěřila titulní roli Martině Jindrové.

Ve druhé polovině sezóny pak Komedie uvede vůbec první českou divadelní adaptaci základního díla světové sci-fi literatury Krásný nový svět od Aldouse Huxleyho (režie a dramatizace Jaša Koceli) a novou autorskou adaptaci Frankensteina (režisér Jakub Maksymov adaptoval volně podle Mary Shelleyové).

Site-Specific

V říjnu oživí prostor bývalé restaurace v pasáži domu U Nováků nedaleko divadla ABC teprve druhé české uvedení hry britského dramatika Arnolda Weskera Kuchyň v režii Michala Dočekala: kuchyně luxusní restaurace jako zrcadlo stavu společnosti a celého globalizovaného světa. Premiéra bude 7. října v 3Kino Art Pasáži v domě U Nováků.

Ukrajinský program

Již druhým rokem funguje dlouhodobý program MDP podporující ukrajinské umělce v Česku i na Ukrajině. Hlavním cílem programu je umožnit jim pokračovat v umělecké tvorbě navzdory válečnému konfliktu. Sezonu 2023/2024 zahájí v listopadu premiérou v 3Kino Art Pasáži imerzivní performance Café 1933. Divákům přiblíží dobu hladomoru na Ukrajině v letech 1932–1933; autorkou konceptu je ukrajinská režisérka Anna Turlo.

Ve stejném prostoru bude po Novém roce uváděn kabaret Zapomenutou cestou Praha-Lvov v režii Oresta Pastukha a v závěru sezóny v Rokoku divadelní adaptace Knihy nocí od Sylvie Germain v režii Vlada Troitského. V únoru proběhne Měsíc Ukrajiny, druhý ročník přehlídky ukrajinského programu MDP.

Koprodukční projekty spojující země i žánry

Divadlo Komedie je také scénou koprodukčních projektů. V sezoně 2023/2024 proběhne česká premiéra mezinárodního projektu Míroví vyjednavači. Na konci války, ať už je jakkoli dlouhá a urputná, přicházejí vyjednavači, vyslanci míru, kteří mají za úkol zprostředkovat mezi stranami konfliktu dohodu. Kdo jsou ti lidé a jak pracují? Jedná se o společnou inscenaci kosovského divadla Qendra Multimedia s MDP, Teatro della Pergola (Itálie), R.A.A.A.M (Estonsko), Kontakt (Bosna a Hercegovina), Black Box teater (Norsko), My Balkans (USA/Srbsko) a s festivaly euro-scene Leipzig (Německo) a Mittelfest (Itálie). Premiéra proběhne 16. října v Prištině, česká čremiéra v Komedii 13. listopadu. Koprodukčním projektem v jarní části sezóny bude česká premiéra autorského projektu Ježíš je na tinderu od Rodriga Garcíi. Tentokrát půjde o spolupráci MDP se španělským divadlem Teatro de La Abadía.

V dubnu 2024 se bude v divadle Komedie konat třetí ročník mezinárodního festivalu Nová komedie, který představuje mladé talenty napříč uměleckými druhy i žánry.

Mohlo by vás zajímat

10. 7. 2024
DEKKADANCERS a Česká filharmonie chystají premiéru hudebně-taneční inscenace s Jiřím Lábusem
8. 7. 2024
Zámek Žďár nad Sázavou se v polovině července promění ve svět současného tance, pohybového divadla a nového cirkusu. Letos na něj dorazí umělci z Portugalska, Francie, Německa, Česka, Španělska, Itálie, Slovenska, i Japonska
26. 6. 2024
Jedenáct inscenací, čtyři dny, jeden velký zážitek v Liberci
24. 6. 2024
141. sezóna Divadla F. X. Šaldy nese téma: Navzdory