Partneři portálu O divadle

Mecenáši

28. května 2024

Můj romantický příběh

Studenti muzikálu z Divadelní fakulty JAMU: činohra o dnešních singles - ironická komedie o generaci svobodných třicátníků, vyznačujících se celosvětovým fenoménem tzv. singles, a jejich problémech s hledáním partnerství a lásky

Současného mladého skotského dramatika Daniela Craig Jacksona a jeho hru Můj romantický příběh představili studenti muzikálového herectví z Divadelní fakulty JAMU.

„Je to skvěle napsaná hra s několika krásnými hereckým příležitostmi. Nabízí navíc mladým hercům setkat se s disciplínami jako je práce s hereckým střihem, umění stand-upového vyprávění, komediální charakterizace postav, práce s ironií a nadsázkou,“ říká režisér Roman Groszmann.

Jak si najít holku, když si myslíte, že jste totální looser? Jak se máte cítit, když jste pohledná žena, je vám jedenatřicet a všechny vaše kamarádky jsou již dávno vdané? Jak dostat zástupce opačného pohlaví do postele – a pak v pravou chvíli zase z postele? Je jasné, že témata a otázky v textu obsažené budou mladým hercům i mladému publiku konvenovat.

Jacksonova hra je sice deset let stará, ale neztrácí nic na své aktuálnosti. Dramaturg Miroslav Ondra: „Pro studenty muzikálového herectví nabízí možnost setkat se s žánrem, na který nemuseli během svých studií narazit. Je to jednak neskutečně ironická komedie, které pracuje s výraznými epickými momenty, ale také klade nároky na precizní práci s rytmem herecké práce.“  Nikdo z letos absolvujících herců tady nehraje jednu jedinou roli, každý jich musí zvládnou víc. Musí je od sebe odlišit, pro každou postavu volit trochu jiné herecké prostředky, a to vše navíc často na velmi malé ploše.

Komedie Můj romantický příběh je ve stručnosti založena na tom, že jednu obyčejnou love story dvou lidí Toma a Amy vypráví nejdřív prvně jmenovaný a poté ten stejný příběh ze své perspektivy vypoví Amy. To je základní východisko hry.

Režisér Groszmann: „My v koncepci inscenace vycházíme z toho, že každý z této ústřední dvojice svou příběh vypráví jako svůj vlastní stand-up pro okruh svých věrných diváků. A jelikož se vzpomínky i pohledy jednotlivých protagonistů liší, tak se logicky liší i jevištní ztvárnění analogických scén obou postav. Inscenace také vychází z předpokladu, že některé věci vidíme jinak v šestnácti letech a jinak ve třiceti, že některé vzpomínky se ukážou zcela zkreslené a také, že sami sebe kolikrát vnímáme úplně jinak, než jak nás vidí a reflektuje naše okolí.“

Už název Můj romantický příběh je podle inscenátorů neskutečně ironický. I když jej autor psal velmi autobiograficky. Miroslav Ondra: „A naše inscenace vychází z Jacksonovy ironie a hravosti.“

Roman Groszmann, režisér a autor výpravy v jedné osobě dodává: „Již při čtení hry jsem měl velmi jasnou představu, jak by scéna měla vypadat. Je víceméně náznaková, aby poskytla možnost ke ztvárnění mnoha prostorů jako je kancelář, obývací pokoj, bar, ulice a podobně.“

Výrazným scénografickým prvkem je také postel. Což se podle Groszmanna přece dá u „romantického příběhu čekat.”

Důležitou součástí inscenace je také hudba, a protože jde o muzikálový ročník, veškerý hudebně-zvukový plán vytvářejí a capella sami studenti. „Dalo by se říct, že kdo momentálně nehraje, tak zpívá, nebo vytváří zvukové pozadí herecké akce,“ sdělil dramaturg Ondra.  

Hra Můj romantický příběh (My Romantic History) měla světovou premiéru 5. dubna 2010 v Traverse Theatre v Edinburghu, uvedlo ji doposud už několik českých divadel.

Specialista pro vnější vztahy JAMU

Mohlo by vás zajímat

23. 5. 2024
Studující katedry produkce pražské DAMU letos pořádají výroční 30. ročník festivalu ZLOMVAZ
22. 5. 2024
BodyVoiceBand připravuje na výročí 120. narozenin E. F. Buriana obnovenou premiéru Lásky, vzdoru a smrti
10. 5. 2024
Nadační fond Magdaleny Kožené připravuje nabitý program 8. ročníku celostátního festivalu ZUŠ Open
9. 5. 2024
Na jeviště Městského divadla Kladno míří další světový hit