Partneři portálu O divadle

Mecenáši

3. prosince 2024

Na smrt (Divadlo D21)

První premiérou nové sezóny v Divadle D21 bude rozmáchlá adaptace románové ságy Na smrt, to s podtitulem „divadelní seriál“ (je zajímavé, že půjde o vůbec první dramatizaci tohoto textu)

O knize Na smrt , vřele přijaté čtenáři i kritikou, se mluví jako o „rozsahem a dějovým obloukem největším slovenském porevolučním románu.“ Autor Jozef Karika zde vynalézavě propojuje svět americké mafie s hrůzami nacismu. Detailně a čtivě přibližuje jak válku mafiánských rodin v Americe, tak vzestup nacismu v Německu, Noc dlouhých nožů, Křišťálovou noc, nacistické programy eutanazie, vyhlazovací operace na východní frontě, holocaust a fungování nacistických koncentračních táborů, především pak Osvětimi.

Na smrt, odehrávající se v letech 1928–1945 v Československu, Německu, Spojených státech, Polsku, na Ukrajině a v Pobaltí, a vrcholící v době Slovenského národního povstání je působivou a děsivou připomínkou toho, jak málo stačí k tomu, aby z nás spadla civilizační slupka a stali jsme se krutými, bezcitnými monstry. Zejména tato připomínka je důvodem, proč román stále neztrácí nic na své aktuálnosti a výpovědní hodnotě směrem k dnešku.

Dramaturgyně inscenace Anna Smrčková: „Příběh se odehrává na pozadí velkých historických událostí, nicméně má řadu paralel s dnešní společností. Pro nás se stala zásadní problematika radikalizace a jejího vzniku i podob.”

Jozef Karika se narodil v roce 1978 v Ružomberoku. Tento výrazný slovenský experimentální spisovatel a publicista pracoval jako historik v muzeu, televizní redaktor, vedoucí marketingového a grantového oddělení v samosprávě a jako tiskový mluvčí magistrátu. Do beletristického světa vstoupil svými hororovými povídkami, dosud největší popularity se dočkal jeho román Trhlina.

Anna Smrčková: „Autor vytvořil na základě detailní historické rešerše neobyčejně pozoruhodný román. Osudy dvou hlavních hrdinů se odehrávají na pozadí reálných hrůz během zásadních sedmnácti let první poloviny 20. století. Brutalita historie je vyprávěna skrze unikátní žánrový mix, který byl východiskem při vzniku dramatizace, a který je také naším základním inscenačním prostředkem.”

Režisér Adam Steinbauer pochází z Liberce. Divadelní režii vystudoval na JAMU. Založil a umělecky profiloval nezávislé Divadlo 3+kk. Zabývá se autorským divadlem a současnou dramatikou, pravidelně spolupracuje s dramatiky Simonou Petrů a Tomášem Rálišem. Za inscenaci Orten! Divadla 3+kk a Divadla F. X. Šaldy obdržel Cenu Divadelních novin za sezonu 2020/2021. Své inscenace uvedl mimo jiné v Městských divadlech pražských, A Studiu Rubín, Jihočeském divadle, Divadle na cucky, Moravském divadle, Západočeském divadle v Chebu, nebo v Divadle Polárka. Jeho zatím posledním počinem je inscenace Perseidy v rámci Antické Štvanice Tygra v tísni.

„Román Na smrt je pro mě jedním z nejsilnějších komentářů ke stupňující se fašizaci společnosti. Naše interpretace se opírá o aktuální společenské roz-pory a rozbroje, které vedou k různým formám radikalizace. Při tvorbě dramatizace jsem se nechal inspirovat reálně odposlouchanými rozhovory, články dezinformačních webů a statusy na sociálních sítích. Ústřední je pro mě však otázka, kde se v lidech bere touha po násilí. Oba hlavní protagonisté mu totiž v různých geopolitických kontextech propadají, každý z nich se k němu však postaví zcela odlišně. Zatímco jeden nahlédne jeho zvrácenost a snaží se z krvavého kruhu vystoupit, druhý se na násilí stává v podstatě závislým. Bez radikální ideologie, rozleptávající společnost jako mor, by k tomu ovšem nedošlo.”

Autor: Jozef Karika, adaptace a režie: Adam Steinbauer, dramaturgie: Anna Smrčková, scéna a kostýmy: Karolína Srpková, hudba: Martin Konvička, David Herzig, produkce: Bára Ježková, Hana Mathauserová, Michaela Lacigová

Hrají: Michal Kraus, Viktor Zavadil, j.h., Natalie Golovchenko, j.h., Lukáš Černoch j.h., Kryštof Dvořáček j.h., Petr Pochop, Karel Vondrášek j.h.

Premiéra: 29. listopadu

Mohlo by vás zajímat

25. 11. 2024
Režisér Jan Mocek uvádí v divadle Alfred ve dvoře premiéru autorské inscenace Wandervogel. Inscenace, která kombinuje prvky vizuálního, fyzického a dokumentárního divadla, vypráví životní příběh Heinze Ruthy (1897 – 1937), významného sudetoněmeckého politika počátku 20. století
24. 11. 2024
„I krutá pravda je vždycky lepší než nejistota. Nejistota je děsivá“
24. 11. 2024
Pro Mou vlast chtějí v Azylu78 propojit hudbu, tanec i loutky ve scénický zážitek
23. 11. 2024
Inscenace ze života jednoho z největších skladatelů moderní české hudby, jen rok před 100. výročím založení Osvobozeného divadla. V doprovodu živého orchestru a s Ježkovými nestárnoucími melodiemi