Partneři portálu O divadle

Mecenáši

11. prosince 2023

Noc divadel v roce 100. narozenin republiky symbolicky 17. listopadu

V letošním roce vychází termín třetí listopadové soboty symbolicky na 17. listopad 2018, což ve spojení s mnoha historickými výročí určilo i téma letošního ročníku: česko-slovenská divadelní spolupráce. V ČR se zapojí přes 100 divadel, která nabídnou představení, noční prohlídky, setkání s herci, divadelní dílny či performance.
(video)

Institut umění – Divadelní ústav (IDU) pořádá letošní Noc divadel ve spolupráci s Divadelným ústavem Bratislava jako hlavním koordinátorem Noci divadiel na Slovensku. Navazují tak na mnoho dalších společných projektů, které tradičně v úzce spjaté česko-slovenské divadelní kultuře probíhají.

„Česko-slovenská noc divadel je pro nás jednou z oslav vzájemné spolupráce. Propojenost divadelní scény obou zemí, zejména současného tance a nezávislého divadla, funguje výborně i pro generace, které ve společném státě nežily. A jsem ráda, že můžeme mezi společné akce zařadit i letošní Noc divadel,“ říká za organizátory Martina Pecková Černá z Institutu umění. Oba divadelní ústavy, které hrají zásadní roli v domácím divadelním provozu, již spolupracují například na výstavě Česká divadelní fotografie, která v Praze proběhla letos v Obecním domě, a odtud se přesouvá na Slovensko. Společně také prezentovaly současnou taneční scénu na veletrhu Tanzmesse jako klíčové oborové akci a v květnu 2018 uvedly Salon české a slovenské scénografie na festivalu Divadelní svět Brno. Spolupráce se slovenskými kolegy probíhá také v rámci středoevropské spolupráci zemí V4 a v oblasti výzkumu a publikací.

Letošní program Noci divadel zahrnuje přes 500 událostí, více než 100 institucí ve 30 českých městech.

Pavla Petrová, ředitelka Institutu umění: „Součástí tohoto velkého divadelního svátku jsme už šestým rokem. V rámci celoevropského projektu European Theatre Night je dokonce česká Noc divadel tou nejnavštěvovanější. Velmi mne těší, že u nás přes 50 tisíc lidí každoročně třetí listopadovou sobotu najde cestu do divadla.“

Mnoho divadel se nechalo inspirovat letošním tématem československé divadelní spolupráce. Pražské Divadlo DISK se rozhodlo vytvořit na jeden večer malé soukromé Československo. U vstupu bude pro návštěvníky přichystán startovací balíček pro občana nového Československa. Ti se pak mohou těšit ku příkladu na hodiny slovenského jazyka, dabingový workshop, přednášku o slovenském divadle či koncert, na kterém uslyší ty nejznámější československé hity. Divadlo NoD chystá autorskou inscenaci Se lvem na prsou, která zobrazuje 100 let česko-slovenské hokejové republiky. Městské divadlo Kladno připravuje interaktivní oživlé muzeum československé historie či hudebně-literární pásmo Kavárna československá. Brněnská Husa na provázku organizuje tematické prohlídky zákulisí s herci. Divadlo Polárka chystá večerní program na téma českoslovenští spisovatelé. Divadlo loutek Ostrava se pro tento večer vymění s Bábkovým divadlem Košice a uvítá představení O rytierovi bez koňa. Pro nejmladší návštěvníky proto připravili i česko-slovenský slovníček. Národní divadlo v Praze nabídne prohlídku archivů, zákulisí Stavovského divadla a sídla činohry Národního divadla, při které návštěvníci navštíví sklep i půdu starobylého Anenského kláštera. Divadlo v Řeznické chystá promítání dokumentárního filmu Olgy Sommerové České studentské revolty. Po filmu bude následovat debata s režisérkou na téma současné úlohy médií a jejich vlivu. Palác Akropolis ožije ve všech svých zákoutích sedmihodinovým hudebním pásmem plným koncertů, přednášek a workshopů.

A koordinátor české Noci divadel Institut umění – Divadelní ústav (IDU), v jehož sídle v Celetné ulici bude od 14 do 20 hodin otevřené infocentrum, připravil program pro děti: speciální bojovku, která připomene československé legendy, a workshop, kde si děti vyrobí vlastní cameru obscuru.

Loňského ročníku Noci divadel se zúčastnilo na 45 000 návštěvníků, 130 divadel a kulturních organizací ze 31 měst. Pátý ročník Noci divadel tak překonal všechny předchozí, a to zejména mazinárodním zapojením a množstvím jednotlivých akcí pro veřejnost. Česká Noc divadel je součástí mezinárodního projektu European Theatre Night, který odstartovala Noc Kazališta – v roce 2008 v Chorvatsku. Myšlenka společného divadelního svátku se postupně rozšířila do více jak desítky evropských zemí. Česká Noc divadel, která existuje od roku 2013, je díky účasti téměř padesáti tisíc návštěvníků největším projektem v rámci European Theatre Night.

Programy jednotlivých divadel zde

Vstup na Noc divadel je opět buď zdarma anebo je jeho cena symbolická.

Na většinu akcí je třeba předchozí registrace, proto organizátoři doporučují návštěvníkům naplánovat si program v předstihu.

Galerie

Mohlo by vás zajímat

8. 12. 2023
„Pro dnešní dobu je charakteristické to, jak rychle (a zdánlivě) všechno se mění. Tlak na přizpůsobení nebo aspoň proklamaci přizpůsobení, cítím jako hlavní téma dnešní doby.”
8. 12. 2023
Osmá dokončená opera Bedřicha Smetany (1824-1884) v obnovené premiéře v NDM
8. 12. 2023
Mezinárodní projekt plný radosti v divadle DISK
5. 12. 2023
“Jako autor jsem psal primárně hru o krizi bydlení. Jako režisér si během zkoušení uvědomuji její další vrstvy a témata.“