Partneři portálu O divadle

Mecenáši

19. dubna 2024

Pay-per-view platforma FILMNAZIVO.CZ

Živá kultura našla svůj domov! Pay-per-view platforma FILMNAZIVO.CZ ožije 1. listopadu

Živá kultura! Pamatujete se na ni ještě? I když to může vypadat, že dočista zmizela, jenom hledala nový domov. Kultura je prostě jako voda – tu nezastavíš. Společný projekt HEAVEN´S GATE Viktora Tauše, Jatek78 a Cirku La Putyka bude spuštěn 1. listopadu.

Pay-per-view platforma FILMNAZIVO.CZ se bude lišit od ostatních unikátními formáty, ve kterých bude natáčen její program. Platforma FILMNAZIVO.CZ vzniká zevnitř a kontinuálně se odvíjí od aktuálních potřeb společnosti, nápadů a impulsů samotných umělců. V zahajovací fázi představí všechny dosud natočené Filmy Naživo, v nichž se filmový jazyk stal součástí podstaty živé kultury.

FILMNAZIVO.CZ jako svébytná alternativa prožitku živé kultury

Filmů Naživo je zatím dohromady deset. Na internetu a v kinech je vidělo celkem 40 000 diváků, na sociálních sítích jejich dosah překročil hranici 2 000 000 lidí. Film Naživo: Amerikánka Vol. 9 se stala 8. srpna nejnavštěvovanějším filmem v kinodistribuci. Bonusový Film Naživo: Pastýřka a kominíček s Terezou Ramba a Jiřím Lábusem odvysílala ČT: D jako jubilejní narozeninový díl Večerníčku.

Pro svůj vizuální jazyk, konceptuální inscenování a interaktivitu tak bude na platformě, vedle svébytné alternace prožitku živého umění, nadále vznikat archiv obrazů kultury v čase Covidu 19.

Co zatím můžete vidět na platformě FILMNAZIVO.CZ?

Dosud zfilmovaná představení vždy inscenovaná ve specifických prostorech, které obsahu původních her dodávají nový kontext: – Heaven`s Gate, Amerikánka Terezy Ramba a Elišky Křenkové: v kleci pro hyeny (ZOO Dvůr Králové nad Labem), v poušti (v lomu u prahy), na vzletové ranveji (Vodochody) a v dětském sanatoriu – Cirk La Putyka, Kaleidoscope: Potulní kejklíři – Losers Cirque Company, Vzduchem: na střeše (Dům Radost) a na dně (bazén) – Divadlo Na zábradlí, Tajný agent: V podsvětí – Vosto5, Pérák. Na jméně nezáleží. Rozhodují činy: na právnické fakultě

Kolik to stojí?

Cena vstupenky na jednotlivé akce bude fixní. Teď  je cena 99,- Kč v režimu odložené sledovanosti stávajících filmů. Živé akce budou ceněné jinak, dle formátu. 50 % částky půjde konkrétním souborům či umělcům. Diváci však budou mít otevřenou možnost zaplatit cokoliv nad rámec dané ceny vstupného na podporu charitativních projektů Amerikánky. Zdarma budou mít přístup dětské domovy spolupracující s organizací Dobré víly dětem a v odložené sledovanosti i střední školy.

Viktor Tauš, zakladatel FILMNAZIVO.CZ, producent a režisér: „FILMNAZIVO.CZ je manifestem touhy a schopnosti živé kultury vyprávět příběhy v souladu s realitou světa svých diváků. Výjimečný úspěch tohoto solitérního počinu a aktuální vývoj pandemie nás zavazuje k udržení a rozvíjení jeho myšlenky i směru. Živá kultura a její postoj ke krizi totiž bude zásadním hybatelem celospolečenského postoje k aktuální situaci. Chceme být inspirací a nástrojem k pozitivní transformaci společnosti.“

Ředitel Jatek78 Štěpán Kubišta„Živá kultura stojí. Divadla, koncertní sály, kluby, ale i další místa, do kterých se chodí za kulturou, jsou zavřena. Diváci, posluchači, fanoušci nemají kam chodit a umělci nemají pro koho hrát. Zavedený systém tvůrce – divák přestal fungovat. Při jarním uzavření divadel se ukázalo, že přenést záznamy představení na internet nefunguje. Je třeba hledat novou formu, jak diváka zaujmout. A to se právě povedlo Viktorovi a jeho týmu. FILMNAZIVO.CZ obstará divákovi opravdový divadelní zážitek.“

Principál Cirku La Putyka Rosťa Novák ml.„Tahle doba, tahle situace nás může lámat, může nás nechat shořet jako papír, může nás pokládat, podlamovat nohy. Ale pokud jste člověkem, jako je Viktor Tauš, máte takovou energii, jste obklopen takovými lidmi a máte touhu nepřestávat a tvořit, tak i v takové době může vzniknout projekt FILMNAZIVO.CZ. Projekt, který dává naději, že má smysl nepřestávat, má smysl se postavit všem živlům, tak jako zažil Cirk La Putyka při natáčení Kaleidoscopu. Myslím, že vzniká něco, co se těžko popisuje, ale když se to zažije ať už z pozice herce nebo diváka, tak jste vtažen dovnitř, a víte, že takový projekt má smysl.“

Galerie

Mohlo by vás zajímat

16. 4. 2024
Mohl by se Adolf Hitler prosadit v dnešní době? Měl by v současnosti šanci uspět se svými názory?
19. 3. 2024
Švandovo divadlo uvede komorní hru Martiny Kinské o nevšední umělecké trojici
12. 3. 2024
„Budoucnost ještě nikdo nenapsal, budoucnost ještě nikdo nevytesal do kamene, budoucnost je otevřená. Jak byste chtěli žít vy?“ (Městská divadla pražská uvedou v Komedii první českou adaptaci románu Aldouse Huxleyho Krásný nový svět.)
1. 3. 2024
Smetanovský operní cyklus Ostrava 2024 nebo balet Rapsodie Bohemia