Partneři portálu O divadle

Mecenáši

22. září 2023

PLai PRAGUE (DAMU)

Divadelní show PLai PRAGUE ukáže, jak umělá inteligence přepsala české dějiny

Jak si robot představuje osidlování českých zemí Praotcem Čechem, nebo jak by mohly vypadat hovory T. G. Masaryka s Václavem Havlem? To ukáže ojedinělý scénický projekt PLai PRAGUE: PRAGUE Clockwork Cabaret.

Multižánrové komediální představení nabídne pět krátkých příběhů z české historie, které zcela napsala umělá inteligence (AI). PLai PRAGUE nazkoušeli studenti pražské DAMU pod vedením absolvujícího režiséra Josefa Doležala. Producentem a autorem projektu je Tomáš Studeník.

Představení PLai PRAGUE vzniklo u příležitosti předsednictví České republiky v Radě Evropské unie. Po svém uvedení v Praze zamíří na evropská pódia v Berlíně, Bruselu, Varšavě, Vídni a Bratislavě. Do české metropole se na svou derniéru vrátí v listopadu.

Inscenace je v angličtině a diváci budou mít k dispozici český doprovodný text.

Tomáš Studeník, autor projektu a propagátor inovací: “Projekt PLai PRAGUE má za cíl představit Evropě hlavní město Česka jako středobod umělé kreativní inteligence, kde pokračují příběhy světově známého “robota” bratří Čapků a kde stroje s lidmi spoluvytvářejí umělecké dílo.“

Diváci multižánrového představení PLai PRAGUE zhlédnou pět krátkých scén doprovázených písněmi. Jejich textová forma vznikala za užití programu pro automatické generování textu, zvané Klikátko, vytvořený projektem TheAItre. Budou tak mít příležitost vidět, jak si robotická mysl představuje osidlování českých zemí Praotcem Čechem, nebo jak by vypadaly hovory Tomáše Garrigue Masaryka s Václavem Havlem, nebo jakou roli může v budoucnu sehrát Česko v EU.

Režisér Josef Doležal: „Pražský mechanický kabaret je komediální show. Tvoříme ji na principu asociativního vrstvení divadelních obrazů, které mezi sebou nemají zdánlivě žádnou spojitost. Věřím, že toto vrstvení je nápadité a hravé a doufám, že ona naše hravost diváka strhne. Na takové úrovni je zatím text generovaný umělou inteligencí; nesmyslný, dokud mu člověk svou interpretací smysl nedá.“

Autor: Tomáš Studeník, režie: Josef Doležal, dramaturgie: Kryštof Krejčí, scénografie: Martin Šimek, produkce: Karolína Hanzlová, Lucie Karbanová

Hrají: Karolína Knězů, Jan Staněk, Šimon Pliska

Premiéra: 9. října na Lodi Tajemství na pražském Rašínově nábřeží

Inscenační tým (foto: Alex Chudá)

Projekt vznikl ve spolupráci se společností Insane Business Ideas, která se již podílela na inscenaci AI: Když robot píše hru, jež byla loni uvedena ve Švandově divadle v Praze. Dalšími partnery jsou Akademie múzických umění v Praze, inovační platforma CEE Hacks, výzkumný projekt THEaiITRE, vzdělávací program Aignos, divadlo DISK DAMU, spolek prg.ai a restaurace BAZAR. Projekt spolufinancuje hlavní město Praha.

Mohlo by vás zajímat

20. 9. 2023
Příběh o podlosti lidstva a touze po obnově morálního řádu
19. 9. 2023
Jihočeské divadlo startuje sezónu změn i nových začátků
14. 9. 2023
Jak to vypadá U Hitlerů v kuchyni, když režíruje Miroslav Hanuš a hrají studenti DAMU?
13. 9. 2023
Britský dramatik s irskými kořeny Martin McDonagh patří k nejhranějším a nejúspěšnějším současným dramatikům. Do divadelního světa vstoupil úspěšně v 90. letech, kdy se na londýnských scénách uváděly až čtyři jeho hry současně. Mezi jeho nejhranější dramata patří Kráska z Leenane, Lebka z Connemary, Osiřelý západ, Pan Polštář… Mrzák inishmaanský je součástí tzv. Aranské trilogie, […]