Partneři portálu O divadle

Mecenáši

19. dubna 2024

Prašina (Klicperovo divadlo)

Klicperovo divadlo si jako vánoční dárek pro diváky připravilo uvedení Prašiny, knižního bestselleru Vojtěcha Matochy. Adaptaci úspěšné dobrodružné knihy pro mládež zrežíroval umělecký šéf Klicperova divadla Pavel Khek: „Jsme rádi, že můžeme být první, kdo uvede tento titul na divadle, a tak se diváci mohou těšit na světovou premiéru. Účast na ní přislíbil i autor Prašiny Vojtěch Matocha, proto si myslím, že Klicperovo divadlo čeká skutečně událost.“

Autorem románu je spisovatel a programátor Vojtěch Matocha (*1989). Ten v letech 2010–2013 vedl skautský oddíl a právě v té době začal vznikat příběh Prašiny. První díl románu vyšel v nakladatelství Paseka v roce 2018. Matocha byl za svůj debut nominovaný na cenu Magnesia Litera v kategorii Litera pro děti a mládež.

V roce 2019 vyšel druhý díl s názvem Prašina – Černý merkurit a o rok později pod názvem Prašina – Bílá komnata také díl třetí. Aktuálně vychází komiksová série pod názvem Kronika Prašiny a chystá se i filmové zpracování. 

Prašina je fiktivní čtvrť v Praze, kde nefunguje elektřina. Tramvaje zde nejezdí, rádio nehraje, mobily nefungují a svět jako by se tam zastavil v 19. století. A právě v těchto kulisách se odehrává dobrodružný příběh tří kamarádů, kteří se snaží zachránit svět. Jirka, Tonda a En musí prokázat velikou dávku odvahy a překonat strach i svůj vlastní stín.

Hlavního záporáka Klementa Hroudu hraje Filip Richermoc, jeho gang tvoří Jakub Tvrdík, Michal Lurie a Martina Nováková. V roli Hanuše Nápravníka se představí Josef Čepelka, Knihovnici hraje Marie Kleplová, Dědu František Staněk a postavu Anny ztvárňuje Maria Leherová.

Dramatizaci Matochova románu napsali společně dramaturgyně Lenka Smrčková a režisér Pavel Khek, kteří jsou spolu podepsaní například i pod Škvoreckého Zbabělci. 

Lenka Smrčková: „Prašinou jsme se rozhodli zaměřit na mladší publikum, ale jedná se o představení pro všechny. Po dobrodružství touží totiž většina z nás. Adaptovat na divadle akční román, kde se neustále mění prostředí a probíhají nejrůznější honičky na střechách domů, byla výzva. Logicky jsme museli provést změny oproti knižní předloze a velmi nás potěšilo, že panu Matochovi se naše adaptace i všechny úpravy líbily. To nás ujistilo, že o Prašině a jejím přenesení na jeviště uvažujeme správně. Diváci se mohou těšit na velmi dynamickou inscenaci, která je plná překvapení. Během zkoušení se z nás všech staly děti a snažili jsme se na svět i řešení nejrůznějších problémů podívat jejich očima.“

Premiéra: 10. prosince

Více o inscenaci:

Mohlo by vás zajímat

16. 4. 2024
Mohl by se Adolf Hitler prosadit v dnešní době? Měl by v současnosti šanci uspět se svými názory?
19. 3. 2024
Švandovo divadlo uvede komorní hru Martiny Kinské o nevšední umělecké trojici
12. 3. 2024
„Budoucnost ještě nikdo nenapsal, budoucnost ještě nikdo nevytesal do kamene, budoucnost je otevřená. Jak byste chtěli žít vy?“ (Městská divadla pražská uvedou v Komedii první českou adaptaci románu Aldouse Huxleyho Krásný nový svět.)
1. 3. 2024
Smetanovský operní cyklus Ostrava 2024 nebo balet Rapsodie Bohemia