6. prosince 2021

Předpremiéra eposu Iliada v Lidicích

Představení o hněvu, válce a historii, která se díky lidské neponaučitelnosti neustále opakuje. Na místě, které tím vším bylo poznamenáno nejvíce. V Lidicích.

Divadlo Bez zábradlí ve spolupráci s Památníkem Lidice připravuje ojedinělý kulturní zážitek. V sobotu 7. srpna uvede v předpremiéře moderní adaptaci Homérova eposu Iliada v hlavní roli s Karlem Heřmánkem ml. na exkluzivní místě, které bylo poznamenáno válkou jako žádné jiné – v Lidicích.

Díky autorům adaptace, Lise Peterson a Denisi O’Hare, práci amerického režiséra Guye Robertse i hudbě skotského skladatele Patricka Neila Doyla vznikla inscenace, která dokazuje, že Homérova práce nepatří jen do osnov hodin literatury, ale že jde o dílo plné emocí a příběhu, který byl aktuální v každé etapě lidských dějin. Pojednává totiž o hněvu, válce a historii, která se díky lidské neponaučitelnosti neustále opakuje.

Výtěžek společného projektu Divadla Bez zábradlí a Památníku Lidice poputuje Vojenskému fondu solidarity, který pomáhá českým vojákům a jejich rodinám. Celá scéna byla pro tuto příležitost upravena přímo na míru prostředí, ve kterém se představení odehraje. Součástí vstupenky bude zároveň i vstup do areálu Památníku Lidice včetně komentované prohlídky pietního území, prohlídky Lidické sbírky výtvarného umění s její kurátorkou, Mezinárodní dětské výtvarné výstavy nebo expozice Stavíme nové Lidice.

Karel Heřmánek ml. k inscenaci říká: “Je to pohled vojáka-básníka, který si prošel celou naší historií. Velice trefně ji komentuje, umí si z toho udělat srandu, umí to shodit, ale člověk si u toho zároveň hodně věcí uvědomí.”

Režisér Guy Roberts: “Iliada je příběhem nás všech. Je to zásadní epos západní civilizace. Zabývá se tématy, jako je národ, jakou roli ve své zemi hraje jednotlivec, jakou odpovědnost má každý ke své rodině a k sobě samému.”

Program dne

Komentované prohlídky pietního území s průvodkyněmi budou probíhat od 16 hodin vždy v celou hodinu, tzn. v 16.00, 17.00, 18.00 a 19.00 hodin. Sraz zájemců bude u stanoviště „Tribuna“ na parkovišti Památníku Lidice, kde bude současně probíhat prodej vstupenek na představení.

Komentované prohlídky Lidické sbírky výtvarného umění s její kurátorkou se můžete zúčastnit dvakrát, první proběhne v 17 hodin v Lidické galerii a poslední od 18.00 hodin. V galerii můžete navštívit i Mezinárodní dětskou výtvarnou výstavu.

Komentované prohlídky expozice rodinného domu č. p. 116 „Stavíme nové Lidice“ budou organizované pro návštěvníky představení v 17.00 a 18.00.

Představení Iliada začne ve 20.00.

Galerie

Mohlo by vás zajímat

4. 12. 2021
Titul hry nám vybaví Peškova roztančeného hochštaplírku, fikaného petrohradského hejska, jenž jako klikatý blesk prolétl líným hejtmanským salónem a napálí tupé náčelnictvo tak drze, že jeho oběti budily až kapku lítosti. Nový překladatel Gogolovy hry, Zdeněk Mahler, režisér Jan Kačer a soubor Činoherního klubu spojili nyní všechny své síly k tomu, aby tuto představu rozbili. Což se jim povedlo.
2. 12. 2021
Dramatický muzikál Sunset Boulevard vytvořil Andrew Lloyd Webber (Jesus Christ Superstar, Fantom opery, Kočky, Evita a další) společně se svými spolupracovníky, libretisty a textaři Donem Blackem a Christopherem Hamptonem podle slavného oscarového snímku Billyho Wildera z roku 1950, který je dodnes odborníky považován za jeden z nejlepších filmů americké kinematografie. Světová premiéra muzikálu se odehrála v roce 1993 […]
1. 12. 2021
Radim Vizváry a Vanda Hybnerová u příležitosti jeho nedožitých osmdesátin připravují legendární Mim Session
29. 11. 2021
Studenti Divadelní fakulty JAMU se vydali za Hamletem současnosti